Plán Unie na a snížení závislosti na ruském plynu

 Kreml financuje svoje válečné tažení hlavně z plateb za vývoz plynu – ty nyní dosahují téměř 700 milionů eur denně.

Politici sedmadvacítky EU se ve čtvrtek a v pátek scházejí ve Versailles k summitu a právě politický příslib odklonu od plynu z RF, by měl ze schůzky vzejít.

Návrh Versailleské deklarace v bodech

🥁 Recept Evropské komise na snížení závislosti na ruském zemním plynu obsahuje následující ingredience:

– více LNG a zemního plynu z ostatních zemí

– biometan

– obnovitelný vodík

– obnovitelné zdroje energie

– elektrifikace

– snižování spotřeby energie

لماذا لم يتحقق انضمام روسيا للاتحاد الأوروبي؟
Drží nás v šachu. Zatím. A i kvůli tomu drtí Ukrajinu. Jsme vydíratelní a naše odpověď je slabší, než by bez závislosti na Rusku byla

🥁 Plynu má EU pro tuto zimu dost díky dovozu LNG.

🥁 V následujících měsících chce EK vsadit kromě dovozu LNG z USA také na Katar, Egypt a Západní Afriku. Ročně by se mohl dovoz z těchto států zvýšit o 50 miliard kubíků.

🥁 Zemní plyn by se zase mohl vozit z Ázerbájdžánu, Alžírska a Norska. (Nad rámec současných kontraktů)

🥁 Biometan je bioplyn vyčištěný tak, že je zaměnitelný se zemním plynem. EK by ráda, aby se jeho produkce v EU zvedla do roku 2030 na 35 miliard kubíků ročně. Je to úkol pro zemědělce. Státy jim na to mohou dát zvláštní podporu. Do bioplynek by se měl posílat hlavně odpad.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

🥁 Dostupný obnovitelný vodík je pro Evropu stále spíše snem než realitou, brzy by se to však molo změnit. Do roku 2030 by podle EK mohl vodík ročně nahradit dovoz až 50 miliard kubíků plynu z Ruska.

🥁 Obnovitelné zdroje jsou jasné. Střešní solární panely a větrníky mohou prý EU ušetřit dalších 170 miliard kubíků plynu ročně. Má to však podmínku. Do roku 2025 se musí kapacita fotovoltaik a větrníků zdvojnásobit, do roku 2030 ztrojnásobit. S tím se počítá už ve Fit for 55.

🥁 Fit for 55 byl mnohými označován za nerealistický. Evropská komise od něj ale neustupuje – naopak, navrhuje sešlápnout plyn. Týká se to i obnovitelných zdrojů. EK má v plánu směřovat státy k rychlejší výstavbě a tedy k rychlému udělování povolení a bourání byrokratických bariér.

🥁 Evropská komise pak zdůrazňuje energetickou účinnost jako princip číslo jedna, který může celému kontinentu zásadně pomoci. Snižování spotřeby energie, renovace, modernizace – to vše lze udělat relativně rychle.

🏇 Je vidět, že když se z tématu udržitelnosti stane téma bezpečnostní, (obě spolu stejně souvisí) najednou je předchozí spor konverze energetiky, zda nejdeme příliš rychle, ukončen tím, že se ještě zrychlí.

Pro západ je to hraniční plán, ale bojí se o svou bezpečnost, tak do toho šlápnou. Tady, na východě Evropy je to jiná liga, moc tu drží vlády, které bojují bitvy devadesátek náš premiér např. bojuje proti zákazu aut, který neexistuje a popírá vliv člověka na oteplování planety.

🏇 Zatímco EU přidává pod kotel a hodlá energetickou přeměnu urychlit, hlasy z vlády i z opozice, které se jako první v reakci na přepadení ozývaly, ihned zdůrazňovaly, že Green Deal je mrtvý. Symptomatické pro situaci v ČR.

Děje se ovšem úplný opak, GD je skutečně mrtvý – tak jak byl plánován a rýsuje se jeho mnohem intenzivnější podoba.

Jsem zvědav, jestli EU její strach z Putina (myslím západní EU) vydrží a bude skutečně na konverzi ekonomiky (zhoršení prosperity EU a sociální situace elektorátu) tak tlačit, jak je popsáno.

🏇 Myslím, že nás se to týkat nebude, naše vláda zatím nechápe, co se energetickém poli děje. Viz např. radost nad uznáním „zeleného jádra“ v situaci, kdy reálně stejně nemůžeme splnit podmínky požadované EU.

Dtto tlak na nic neřešící stavbu jednoho jaderného reaktoru, který až bude za někdy 15 let postaven (1/10 energie), nepokryje ani ze třetiny výpadek za konec uhlí (30-40%energie).

A nevychází to ani časově, uhlí skončí v roce 2030 nejpozději a reaktor bude stát nejdříve 2035, ale spíš později, pakliže vůbec.

My totiž nejenže nereagujeme na energetickou politiku EU, (resp. jen minimálně a vydáváme to za progres) jejíž jsme integrovanou součástí, my ani nemáme vlastní energetickou koncepci. Tedy skutečnou, funkční a realizovatelnou.

Ono je potřeba si uvědomit – a myslet na to každý den, že druhou cestou je závislost s plynem a ropou na Putinovi. Ten ukazuje právě v těchto dnech a měsících, že jednou z jeho hlavních zbraní vůči nám, je vydírání zastavení dodávek uprostřed zimy (průběžně vyhrožují už od prosince a naposledy předevčírem).

Pokud by zůstala naše vláda v zimě ze dne na den bez dodávek plynu (ano, máme vždycky rezervy, ale to by v tu chvíli pro rétoriku nehrálo roli), Babiš s Okamurou a dalšími extrémisty, si ji začnou mazat na chleba. Voliči v panice.

Podívejme se, co dělají dnes ohledně cen PHM a to k nám ještě všechno teče. Jak by asi vypadaly volební preference v době kilometrových front u pump, kde se prodávají PHM třeba za 100/ litr? A to ani nemluvím, že drahé PHM zdraží všechno, od základních potravin, přes stavebniny, až po služby.

Což ostatně uvidíme v menší míře i teď.

Tohle všechno je součástí války a rychlým (ale bolestivým) odstupem od fosilních ruských paliv, sebereme Rusku náboje nejtěžšího kalibru, kterými by nás jinak zasypalo.

Dobré časy na nějakou dobu skončily. V lepším případě.

(Zdroje Aktuálně.cz a Aneta Zachová, Euractiv)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh