Ruská propaganda: jak funguje + obrana

Další z tématických vláken novináře a editora deníku Sme.sk Jakuba Fila.

První takové vlákno tady.

Jak funguje ruská propaganda a jak se jí bránit v několika obrázcích.

Ačkoli Rusko patrně chystá útok na Ukrajinu, terčem jeho hybridních operací jsme i my a další země Evropy. O to intenzivněji jsme v dělostřelecké přípravné hbridní palbě teď, v době vrcholících příprav k invazi.

Netuším, jestli nakonec dokážeme Rusko od útoku odradit, nicméně i kdyby se tak stolo, je jisté, že hybridní a dezinformační válka ruských tajných služeb zejména vůči jejich bývalým guberniím, nebude polevovat a i nadále budou pokračovat snahy informačními manipulacemi ovlivňovat naše veřejné mínění směrem od demokracie a našeho geopolitického ukotvení.

Proto je nutné znát cíle a prostředky dezinformační války, jinak se jí nemůžeme bránit.

Na úvod připomenu, že celá kostra není stavěna primárně tak, aby vychvalovala Rusko, ale na kritice a zveličování chyb západu pomocí manipulativních taktik. Zrovna tak, protože jí dělají nejlepší profíci tajných služeb, není jednoduše detekovatelná a lidé, kteří jí uvěří, v žádném případě nejsou ochotni uvěřit a přiznat, že je s nimi záměrně manipulováno.
Hybridní metody mají několik výhod: především jsou levné a mohou je proti vlastní zemi užívat i lokální kolaboranti, či tzv. užiteční blbci a vše přitom může být moderováno z centra. Jedním z takových byla i ruská ambasáda v Praze.

Shrnout na krátkém prostoru jak se vůči ruské propagandě bránit je prakticky nemožné, ale můžeme si alespoň zkusit vysvětlit základní principy jak funguje, abyste ji uměli snáze identifikovat a bránit se jí.

Ano, typické je například vytváření několika různých verzí jedné disruptivní události tak, aby se rozmlžila pravda o tom, jak se ve skutečnosti stala. Pokud bude číst několik různých verzí, které vypadají přesvědčivě, prostě znejistíte, to je normální. A to, co vám připadalo jasné, například sestřelení civilního letadla nad okupovanou Ukrajinu ruským systémem BUK, vám najednou přejde do režimu: „Bůh ví, jak to vlastně bylo.“ A to je cílem dezinformační války.

Ruská propaganda má zkrátka za cíl čtenáře zmást a znejistět. Pokud se to povede ve větším měřítku, společnost začne být paralyzovaná. A paralyzovaná společnost není schopna se bránit útokům. Tím nemusí být nutně vojenská invaze, ale třeba pokus o mimoparlamentní převzetí moci proruskou vlivovou skupinou.

V zásadě je to tak, že v obrázku zmíněná média vypustí dezinformaci a tuzemské kanály jí začnou masivně přebírat a taky upravovat a vypouští i své vlastní verze. Rusku kolikrát stačí na někoho mediálně zaútočit a tuzemská kremlofilní scéna, kterou by taková souvislost jinak ani nenapadla, okamžitě začne vyrábět na tu osobu či organizaci konspirační či dezinformační obsah. Jeden příklad: Gyorgy Soros, o toho jste ještě před několika lety na české dezinfoscéně prakticky nezavadili, zatímco dnes, kdy jí ho „otagovali“ Rusové, může snad i za to, že vám protéká WC.

Trollové, ti skuteční, jsou organizovaná a placená armáda lidi, kteří pod mnoha falešnými profily ovlivňují diskuze pod články zpravodajských webu a na sociálních sítích.

V masivním nasazení jsou schopni ovlivnit názory voličů (ti prostě získají dojem, že to, co si přečtou opakovaně o nějaké situaci v diskuzích na sociálních sítích, že už si to myslí každý, tudíž já, který jsem měl dosud jiný názor, asi nemám pravdu), kteří pak jdou a volí podle toho jak jsou záměrně ovlivňováni. Viz třeba migrace z třetího světa, kterou Češi stále nejčastěji uvádí jako hlavní téma podle nějž se rozhodují u voleb, která se Česka prakticky nedotýká. v Česku je to větší téma, než v zemích zasažených masivní migrací a dokonce i teroristickými útoky islamistů.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Právě pro níže zmíněné, je pro společnost potřebné podporovat všechny občanské iniciativy, které v dezinformační válce stojí na naší straně. Tím spíše, že ten, kdo by nás měl chránit především, totiž stát, selhává a dezinformacím nechává prakticky neomezený prostor.

Díky vašim příspěvkům podporujeme několik takových aktivit. Spolek Nelež, který se zaměřil nas boj proti financování dezinfowebů z reklamy renomovaných firem a klasické factcheckigové projekty Konšpirátori.sk a Manipulátoři.cz. Díky!

Hlavně nebýt pasivním konzumentem informací. Ověřovat si zprávy z více zdrojů, nenechat se ovlivňovat emočním a zkratkovitým obsahem, tak typickým pro dezinformační ekosystém.

Já bych ještě doplnil otevřenost a transparentnost politiky a státu. Pokud totiž jako občané budeme o všem (vyjma utajovaných bezpečnostních záležitostí) vědět, tedy kdo, co, proč a jak bude mnohem menší prostor na spekulace, konspirace a manipulace. A pak trestní odpovědnost dezinformátorů, není nejmenší důvod, pokud vytvoří obsah, který bude naplňovat paragraf o šíření poplašné zprávy, proč proti takovému subjektu nezakročit. A zrovna tak u obsahů zahrnující hanění rasy, náboženství či sexuální identity, kterými se prokremelské weby jenom hemží.

🏇 Dezinformační válka, boj o kyberprostor, to jsou nové výzvy pro budoucnost, jejichž aktivnímu řešení se, pokud chceme zůstat svobodnou a demokratickou zemí, nemůžeme vyhnout. Uvidíme, jak se k tomuto problému postaví nová vláda. Pokud by totiž sestavila týmy odborníku na ochranu státu před dezinformacemi, bude jejich výkon velmi omezený, pokud formy mediální výchovy nezačlení v intenzivní míře i do systému vzdělávání všech věkových skupin.

Když to jde v Pobaltí a Skandinávii, musí to jít u nás taky. Budeme – li chtít…

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh