2. srpen -den, kdy vyjel poslední vlak

🚂 Před 83 lety, 2. srpna 1939 odjel z ČSR poslední vlak se židovskými dětmi, který vypravil Nicholas Winton a jeho přátelé.

🚂 Z dalšího, už nevypraveného vlaku, (začala II. světová válka) který měl odjet 1.září.1939 přežilo z 251, které byly na seznamu pro tento vlak, holocaust patrně jen jediné dítě.

Tato plačící holčička je jedním ze 669 židovských československých dětí, kterým bylo, díky aktivitám Nicholase Wintona, dovoleno opustit svou zemi a rodiny.

🚂 Celkem se z Československa podařilo vypravit osm vlaků židovských dětí a dětí uprchlíků uprchlíků z Německa . První transport vyrazil z Prahy 14. března a dalších sedm pak již po Hitlerově záboru Čech.

🚂 Největší, šestý transport, byl vypraven 6. července roku 1939 a bylo v něm celých 241 dětí. Devátý, neuskutečněný transport, měl 1. září roku 1939 vést do bezpečí zatím nejvíce dětí. Těmto 250 dětem se už ovšem vycestovat nepodařilo.

Děti často nevěděly, kam jedou, nemluvily anglicky a byly poslány s malým majetkem, který se nakonec stal cennou památkou na předválečný život, který byl brutálně zničen. Většina z nich přišla o široké příbuzenstvo.

🚂 Německo vyhlásilo Polsku válku a tím se do válečného stavu s Německem dostala i Británie.

🚂 Příběh jediné známé přeživší z vlaku, který nakonec nevyjel, ZDE.

🏇 Jestli si máme něco z Wintonova odkazu vzít, pak to, abychom se všemi silami snažili zabránit všem tendencím kolektivní viny, dehumanizace a stigmatizace předem vybraných skupin společnosti.

A pokud už se tak přece stane, pomáhat všem takto postiženým, ze všech sil a s využitím všech našich schopností.👍

Nezapomínat, ale naopak připomínat proč a jak k tomu došlo a mít na paměti, že zlo je univerzální. Ostatně vidíme to nyní pár set kilometrů na východ od nás.

Poslední foto jako připomínka osudu všech dětí, které neměli to výjimečné štěstí a nemohli začít nový život v emigraci mimo dosah nacistické vraždící mašiněrie.
Je na ní židovská žena, která jde k plynovým komorám se třemi malými dětmi a dítětem v náručí poté, co prošla selekcí na rampě v Osvětim-Birkenau.
Takto připomněl před dvěma lety vyhledávač Google nedožité 111. narozeniny sira Nicholase Wintona, jehož skupina zachránila před jistou smrtí 669 židovských dětí.

Úvodní foto: Děti po vystoupení z vlaku na nádraží v Harwichi.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh