Brno je zlatá loď

Neovlivní.cz

„Brněnští občanští demokraté (ve spolupráci s ANO) protlačili ukončení projektu nového kotle městské spalovny za čtyři miliardy, který původně sami prosazovali. Městská firma už dokonce vybrala vítěze a v létě přišel zlom. ODS otočila a zakázku potopila.“

„Navzdory tomu, že projekt rozšíření spalovny byl původně jejich vlajkovou lodí a mají na něj přiklepnutou tří miliardovou dotaci od ministerstva životního prostředí.“

„Stopka pro rozšíření spalovny městské firmy současně otevírá dveře odpadovému byznysu miliardáře Daniela Křetínského. Syn Roberta Kerndla je navíc podle informací Neovlivní.cz zaměstnaný v Křetínského holdingu EPH.“

„Jeho společnosti dávaly podle brněnských insiderů opakovaně najevo, že by se na likvidaci odpadu v Brně rády podílely. Bez toho, že bude městská firma SAKO alespoň zčásti ze hry, by na to ale nikdy nebyl prostor.“

„Primátorka se ale obávala rozhodnout napřímo sama. Kvůli tlaku veřejnosti a opozice se nakonec projekt dostal na zastupitelstvo a ukázalo se, že Vaňková nemá dostatek hlasů. Proti jejímu záměru byli jednak koaliční lidovci a Starostové, primátorka navíc ani neměla jistí ani všechny potřebné hlasy v opozici.“

“Tak přišli s tím, že hlasování bude neveřejné. Měli týden na to, aby přesvědčili váhající a nakonec se jim to podařilo,” popsal situaci jeden z brněnských politiků.“

„Bylo to poprvé po sedmnácti letech, co se na brněnské radnici hlasovalo tajně.“

„Mimochodem utajené hlasování chrání brněnské politiky před případným policejním vyšetřováním, jak se to stalo už v onom sedmnáct let starém hlasování. To se tehdy týkalo pro město Brno velmi nevýhodného prodeje funkcionalistické Jalty.“

„Za celou svou zastupitelskou kariéru jsem se ještě nesetkala s tím, aby se na něco tak intenzivně tlačilo a dělaly se kolem toho takové tajnosti. Zrušení tendru na výstavbu třetího kotle ve spalovně odpadu Sako Brno není ani v souladu s péčí řádného hospodáře, protože nevyužít skoro tři miliardy získané z modernizačního fondu je nezodpovědné. Ve finále mohou Brňané platit za teplo víc,“ reagovala zastupitelka za koalici Zelených a Žít Brno Jana Drápalová.“

Odkazy ZDE a ZDE

iDnes

„Tři zastupitelé se nicméně zasedání účastnili online a nakonec hlasovat tajně nemohli.“

„Nic nového se nevymyslí, všechny varianty se už zkoumaly v minulosti. Všichni experti se shodli, že současný projekt je jediným rozumným řešením. Stane se jedině to, že společnost SAKO přijde o dotaci, bude možná znovu soutěžit a rozhodně nedosáhne lepší ceny než teď, protože ceny stavebních prací a technologií v čase jen rostou. Není ani možné modernizovat dva stávající kotle bez paralelně jedoucího třetího kotle, protože by Brno tři roky nemělo co dělat se svým odpadem.“

„Připadá nám to daleko demokratičtější. Dává to svobodu každému zastupiteli, aby se necítil být pod žádným tlakem a mohl se rozhodnout svobodně,“ hájil tajné hlasování náměstek primátorky René Černý (ANO), který přiznal, že hlasoval proti kotli. „Domnívám se, že případný kotel by měl splňovat jiné parametry než ten, co je naprojektovaný. Měl by být schopen spalovat i sušené kaly z čistírny odpadních vod, tak by jeho využití bylo daleko větší,“ doplnil.

Nyní zamítnutý projekt kotle se přitom rozjel v době, kdy Brno vedl primátor Petr Vokřál právě z ANO. „

Posudek o vlivu na životní prostředí známý pod zkratkou EIA přitom projekt posvětil. „Muselo dát opravdu hodně práce a úsilí napsat na 300 stránkách naprostý opak všech předchozích analýz. Myslím, že zpracovatelé velmi dobře mlží, pokud neříkají vyložené nepravdy,“ okomentoval zastupitel (a ministr životního prostředí) Petr Hladík nový dokument, o nějž se ODS opírala.“

Zdroj: ZDE

Foto: Tomáš Kremr, reportér @CRozhlas z redakce zpravodajství v Brně

Obnovitelné.cz

„Část zastupitelů se odmítla na takovém hlasování podílet a opustila sál. Nehlasovali ale nejen opoziční Piráti, Zelení a Žít Brno, ale také koaliční KDU-ČSL. Z 38 přítomných pak ukončení projektu v současné podobě schválilo 31 zastupitelů – z ODS, ANO a opoziční SPD.“

„Projekt počítal s vybudováním vysoce účinného zařízení na kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla. „Třetí kotel řeší snížení cen tepla pro obyvatele, nezvyšování ceny za komunální odpad, energetickou soběstačnost a bezpečnost. Je ekologický,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík“

„Zabránit zastavení projektu se přitom vedle opozice snažili rovněž koaliční lidovci, protestovali také starostové a hejtmani z okolních regionů, kteří ve svých odpadových strategiích počítali s větší kapacitou brněnské spalovny. Nebylo jim to nic platné.“

„Jeden důvod, proč zastupitelé ODS a dalších stran, kteří projekt nejprve podporovali, ale posléze se obrátili proti němu, je chystaný horkovod z jaderné elektrárny Dukovany za 19 miliard korun. Pokud by se brněnská spalovna rozšířila o další kotel a k tomu se ještě využilo odpadní teplo z brněnské čistírny odpadních vod, měl by dukovanský horkovod vážnou konkurenci.“

„Že právě dukovanský horkovod hrál skutečně významnou roli, se ukázalo o několik dní později, když vláda schválila aktualizovaný klimatický a energetický plán. Jak informovalo několik médií včetně Ekonomického deníku, do dokumentu se vedle jednoho nového reaktoru v Dukovanech dostal na poslední chvíli ještě druhý.“

„Důvodem je právě horkovod, který by prý jinak nedával smysl. Druhý reaktor se přitom do strategického dokumentu dostal po připomínkách Úřadu vlády v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministerstva spravedlnosti v čele s Pavlem Blažkem (ODS). Oba pocházejí právě z Brna.“

(Poznámka: náhlé vnoření dalšího jaderného reaktoru do strategické koncepce státu v podstatě ze dne na den, je samo o sobě nevídanou věcí. Bude stát kolem 300 miliard korun. Podobné záležitosti se dlouhodobě posuzují ze všech možných i nemožných stran, navíc by na nich měl vzniknout konsensus všech důležitých politických stran, protože jde o projekt na (minimálně) tři volební období. Například současný závazek vydávat 2 % na obranu chce ANO, pokud bude v příští vládě, revidovat.)

„Druhým důvodem je Daniel Křetínský a jeho podnikání s komunálními odpady. Ten by rád převzal tento byznys i v Brně, pokud by ale byla spalovna rozšířena i o čtvrtý kotel, bylo by její následné převzetí pro Křetínského mnohem dražší.“

„Do Křetínského firemní „rodiny“ patří rovněž společnost AVE, která provozuje sedm skládek, přičemž jedna z nich leží relativně nedaleko od Brna – ve Stašově na Svitavsku. Nový kotel, respektive výrazně rozšířená kapacita brněnské spalovny, představuje vážnou konkurenci.“

Odkaz ZDE.

Zatímco je ikonický Petrov pěkně nasvícen, na magistrátu města se na chvilku jakoby zhaslo …

Brněnská drbna

„Tajné hlasování navrhl René Novotný (ANO). Pro tajné hlasování byly až na výjimky kromě ANO rovněž ODS, TOP 09 a SOCDEM. Proti byla opozice Pirátů a Zelených s hnutím Žít Brno i koaliční KDU-ČSL a STAN. Zástupci SPD se hlasování o způsobu rozhodování zdrželi.“

„Brněnská spalovna nyní provozuje dvě linky K2 a K3, které spalují odpad a vyrábí z něj teplo a elektřinu. Roční kapacita kotlů je 240 tisíc tun, třetí kotel by ji zvýšil na 352 tisíc tun. Projekt absolvoval hodnocení vlivu na životní prostředí EIA, získal stavební povolení, dotaci 2,8 miliardy korun a úvěr od Evropské investiční banky. Nyní je ve fázi před podepsáním smlouvy se zhotovitelem. To by se muselo stát do konce roku, dokdy platí cenová nabídka firmy Metrostav.“

Zdroj ZDE.

Brno nejlepší adresa? Určitě jedna z nejlepších, ačkoli jej protíná celkem výrazná STOKA

Seznam Zprávy

„Brněnští zastupitelé poprvé od roku 2005 opět hlasovali tajně. A po více než čtyřech hodinách nakonec rozhodli o pozastavení zakázky městské odpadové společnosti SAKO Brno v ceně téměř 5 miliard korun. Dvě politická vedení města i klíčová městská firma zakázku sedm let chystaly.“

„Obří zakázka na třetí kotel spalovny, kterou chystala dvě předchozí vedení města, určí energetickou budoucnost Brna. Má vyřešit likvidaci odpadů i pro řadu dalších obcí na Moravě.“

„Tendr měl umožnit masivnější likvidaci odpadků a navýšit energetickou soběstačnost města. Teplo vzniklé spalováním odpadů míří do brněnských domácností a nahrazuje část zemního plynu.“

„Případ SAKO“ je citlivý i z vládní perspektivy. Z Brna kromě premiéra Petra Fialy (ODS) pochází i další důležité figury včetně ministra životního prostředí a místopředsedy lidovců Petra Hladíka. Ten ještě jako náměstek primátorky Markéty Vaňkové (ODS) projekt chystal. Jeho současný rezort měl navíc Brnu na kotel poskytnout téměř třímiliardovou dotaci.“

Zdroj ZDE.

Český rozhlas

„Jihomoravský kraj a další regiony kritizují snahy vedení Brna nerozšířit městskou spalovnu komunálního odpadu. Některé samosprávy počítaly s tím, že do Brna budou vozit energeticky využitelný odpad, jehož skládkování bude v roce 2030 v Česku zakázané.“

„Vládnoucí strany v Brně, tedy ODS, TOP 09, ANO, ČSSD, KDU-ČSL a STAN, dlouhodobě deklarovaly, že Brno svou spalovnu rozšíří. Před několika týdny až měsíci ale najednou došlo u členů nejsilnější ODS k názorovému obratu: kotel nestavět, je škodlivý.“

Zástupci Jihomoravského (ale i Olomouckého a Zlínského a Vysočiny) kraje tvrdí, že nerozšíření brněnské spalovny způsobí obcím a městům problémy. „Problém je v tom, že když se výstavba třetího kotle plánovala, tak obce byly dotazované, jestli mají zájem o spolupráci, jestli jsou ochotné vozit odpad do spalovny, na což velká řada obcí odpověděla, že ano. A teď nastala situace, se kterou nikdo nepočítal. Bude téměř nemožné nachystat nějaké zařízení na likvidaci odpadu v souladu s legislativou.“

„Provoz městské spalovny může v konečném důsledku paradoxně produkovat méně zdravotně rizikových látek, sečteno v celém souhrnu, než spalování daleko menšího množství odpadu, například v lokálních topeništích nebo při nějakém nechtěném požáru na klasické skládce, nebo spalováním odpadu na volném prostranství jako je pálení listí,“ říká Michal Vojtíšek, profesor na několika českých univerzitách, který zabývá se dopady dopravy a dalších technologií na lidské zdraví na Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Zdroj ZDE.

Primátorka města Brna s náměstky a radními, kteří mají na starost jednotlivé gesce

Deník N

„Zvrat v projektu udělá čáru přes rozpočet také dalším městům a obcím z Jihomoravského a Olomouckého kraje i části Vysočiny, které počítaly se spalováním odpadu v brněnské spalovně. Ta ale bez nového kotle nebude mít dostatečnou kapacitu po roce 2030, kdy by mělo dojít k uzavření skládek a odpadu ke spálení tak přibude.“

„Zastupitelé by měli do června následujícího roku připravit alternativu zrušeného projektu. Tou by mohl být horkovod z jaderné elektrárny v Dukovanech. Jak zjistil Deník N, kvůli tomuto projektu vláda, shodou okolností také ve středu, narychlo protlačila do energeticko-klimatického plánu dva nové reaktory namísto jednoho, na který už vypsala tendr.“

Zdroj ZDE.

Novináři Neovlivní.cz ve svém textu naznačují, že primátorka Brna otočila po zveřejnění této (zatím nic nedokazující) fotky. Jako by jí někdo měl naznačit, že má i pokračování.

🏇 Schválně jsem text složil z více rozličných zdrojů, od investigativců, přes ekology až po veřejnoprávní média. Aby bylo vidět, že tato „kulišárna“ se skutečně stala, tak jak je popisována.

Nejhorší na celé věci není fakt, že se stala, protože i v politice jsou stejní vejlupci, jako mezi jinými řemesly. Nejhorší je, že když se časem zjistí, že vznikla škoda, zaplatíme to my a aktéři tohoto příběhu budou mít jen trochu zašpiněnou pověst, ale trestní odpovědnost se jich týkat nebude.

Úvodní foto: brněnská dvojka: náměstek Robert Kerndl a a primátorka Markéta Vaňková. Otázkou je, kdo je vlastně koho nadřízený…

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh