Jakkoli se budoucnost světa s umělou inteligencí bude týkat nás všech, zatím je to téma spíš pro odborníky, byť ze všech možných oborů.
Na twitteru napsal nahrubo uživatel @BrabecMis, který se pohybuje v bezpečnostní komunitě, co to může vstup umělé inteligence do našich životů v důsledcích pro každého z nás znamenat.
👽 „Zatímco si tady v Hobitíně ještě řešíme parametry důchodového systému a řešíme drobnosti jako budoucnost automotive, AI se ocitla za časovým bodem zlomu exponenciály, takže jsme na prahu revoluce, která bude mít minimálně stejný ekonomický dopad jako kombo compy + internet.“
👽 „Už teď kvalitativní skoky dělí měsíce a ne roky a mluvíme o zesilující zpětné vazbě, takže budeme jenom zrychlovat. Jasně, zatím to není žádný zázrak a mluvíme tu nástroji, který je na úrovni lehce přitroublého nebo průměrného člověka, ale s bezprecedentním přehledem a znalostmi.“
👽 „Ty nástroje ovšem nemusí spát, neberou plat, nebrblaj, nechodí na obědy, nejsou v odborech a jsou schopné nahradit většinu automatizovatelné duševní práce (se správným hardwarem i té fyzické). Osobně tipuju, že do konce desetiletí zmizí minimálně půlka takových jobů.“
👽 „A nepleťme se, nejde jenom o operátory Call center a administrativu, ale i o programátory, právníky, projekťáky, překladatele, doktory, účetní, projektanty, grafiky… Jistě, vzniknou nové joby, ale spousta lidí nebude schopná se přizpůsobit.“
👽 „Malá odbočka: nejsem žádný luddita, naopak, pokrok vyhlížím a vítám a pokládám ho za naději v řešení některých palčivých problémů (od antibiotik, přes klima, využití energie, kolonizaci vesmíru až po víc volného času a lepší hry). Prostě s sebou ale nese jiné problémy.“
👽 „Můžete se utěšovat tím, že vás AI nahradí max z jedné třetiny. Ale to znamená, že zhruba 1ze3 na vaší pozici přijde o práci. Problém je samozřejmě v tom, že AI není placená, takže neplatí ani daně, socku a zdravotko a joby, ale zároveň nahrazuje joby, na kterých stojí celý sociální systém.“
👽 „A opakuju, nemluvíme o budoucnosti vzdálené desítky let, ale o tomhle desetiletí, tj. dřív než stačíte říct „zÁkAZ sPaLOvACíCh MoTOrů“. Už teď bychom měli přemýšlet nad legislativním a daňovým rámcem, ve kterém se budeme pohybovat. Na české, evropské i světové úrovni.“
👽 „Prošli jsme neolitickou, industriální i první informační revolucí, ale poprvé se velká část lidí stane (pracovně) zbytečnou jak tvorba Marka Ztraceného. Nějaká varianta zaručeného příjmu je nejspíš nevyhnutelná, ale to znamená vymyslet, kde na ní vzít a jak ty nástroje danit.“
👽 „A to celosvětově, protože jinak budou všichni sídlit na Kajmanech. Nebo se na to taky můžeme vykašlat a řešit to improvizací a za pochodu a průsery hodit na Unii, jak je tu dobrým zvykem.“
🏇 Vpád umělé inteligence do pracovních procesů (ona už v nich samozřejmě přítomna je, ale nyní nastává pomalu doma, kdy začne pracovní trh skutečně ovlivňovat) bude jistě velmi razantní změnou, která bude klást velké nároky na všechny, kteří jsou činní v legislativně právním procesu, tedy zejména na politiky.
Nejsem si ale příliš jist, jestli je naše současná politická reprezentace – vláda i opozice -na takový proces dostatečně erudována. Bude to hukot.