Co nám řekl summit NATO o nás?

Shrnutí insiderů výsledků vilnjuského summitu Severoatlantické aliance. Samozřejmě se nejvíce týká vztahů mezi státy NATO a Ukrajinou, která nyní bojuje s Ruskem a oddaluje náš případný střet s touto diktaturou.

Vladimír Votápek: „Západ selhává. Jeho váhavost je Putinovou nejsilnější zbraní.“

⏳ „Summit NATO ve Vilniusu skončil zklamáním – bez ohledu na různá hodnocení, ve své většině rozpačitá. Kolektivní Západ, v čele se Spojenými státy, promarnil historickou šanci ukázat, že opravdu stojí nejen na stráži bezpečnosti svých členských států, ale že je oporou všech, kteří musí čelit nevyprovokované agresi.

„Ukrajina svým bojem  chrání i bezpečí dalších zemí východní a střední Evropy. Ukazuje, že koncept mezinárodních vztahů, jak se zformoval po druhé světové válce, je hodnota, pro niž stojí za to jít do války.“

⏳ „Západ Ukrajině pomáhá. Pomáhá jí víc, než Putin předpokládal. Pomáhá jí tak, že se Ukrajina dokáže účinně bránit. Ale nepomáhá jí dost na to, aby dokázala kremelské agresory porazit a vyhnat ze své země.“

⏳ „ Nejdůležitější otázkou summitu bylo, zda NATO nabídne bojující Ukrajině členství, nebo zda alespoň nakreslí jasný plán, jak a kdy se Kyjev stane dalším z aliančních hlavních měst. Že ukáže, zda se Ukrajinci mohou těšit na účinnou ochranu proti ruské agresi. A v této hlavní otázce spojenci zklamali.“

⏳ „Ukrajina si ze schůzky neodváží nic než hezká slova. Žádné garance, žádnou „cestovní mapu“. Pravda, Aliance podle očekávání osladila tu hořkou pilulkou slibem masivních dodávek nejrůznějších zbraní a munice. Ale dokonce ani v této otázce, soudě podle informací z veřejných zdrojů, nedokázalo NATO překročit stín vlastní opatrnosti a neposkytlo jasný závazek předání moderních bojových letadel.“

⏳ „Uvedený výsledek vrcholné schůzky NATO byl nepochybně vítaným dárkem pro Vladimira Putina, jehož autorita se sice hroutí pod tíhou války s Ukrajinou, ale který může závěry summitu vnitřnímu ruskému publiku prodávat jako svůj úspěch. Jako důkaz správnosti svých agresivních postojů.“

⏳ „Snad všichni komentátoři, ve shodě s aliančními politiky, tvrdí, že příčinou je obava z další eskalace konfliktu. Není přitom jasné, o jakou eskalaci (s výjimkou nasazení zbraní hromadného ničení) může jít. Bude Putin bombardovat více civilních cílů? Použije nějaké dosud tajné Wunderwaffen? Zmobilizuje deset milionů vojáků a vrhne je na frontu?

„Nic z toho se nestane. Nestane se to prostě proto, že Putin už všechno, co mohl udělat, udělal, všechny myslitelné zločiny už spáchal. Svou armádu už nasadil v té největší síle, v jaké byl schopen. Nic dalšího už ruský diktátor nemá. Jeho nejlepší zbraní, na kterou teď může spoléhat, je váhavost Západu při vyzbrojování Ukrajiny“.

⏳ „Západní pomoc má neustálé zpoždění. Nejprve jsme dodávali jen lehké zbraně. Pak na Ukrajinu začala přicházet i těžká technika jako tanky nebo děla, časem dorazilo dokonce i pár letadel a vrtulníků – všechny ale pouze v sovětské, a tedy zastaralé podobě. Pak byly konečně dodány rakety HIMARS, ale v omezeném množství a pouze s kratší délkou dostřelu.“

⏳ „Kyjev dnes chrání proti útokům ze vzduchu baterie Patriotů. Dvě baterie, abychom byli přesní. Dvě baterie, zatímco Ukrajina jich potřebuje desítky. Modernější obrněnce začaly na Ukrajinu přicházet až v letošním roce, a to v množství, které nedokáže měnit poměry na frontě. Na rakety s delším doletem a především na moderní bojové letouny, jako například stíhačky F-16, ukrajinská armáda stále marně čeká.“

📌 „Tato opatrnost a váhavost mají na bojišti konkrétní důsledky. Přestože se Kyjevu v průběhu války podařilo několik protiofenziv a vytlačil okupanty od Kyjeva, Sumy, Černigova a Charkova a osvobodil Cherson, nemohl svůj úspěch z důvodu nedostatku zbraní a munice rozvinout a fronta se v zásadě stabilizovala. Jinými slovy, stálé zpožďování západních dodávek zbraní dalo Putinově armádě čas nejen provést částečnou mobilizaci, ale především se zakopat, opevnit a svá obranná postavení obklopit minovými poli.“📌

⏳ „ Každý den ofenzivy v takových podmínkách stojí Ukrajinu mnoho krve. Krve, která by mohla být ušetřena, kdyby Kyjev dostal včas a v dostatečném množství moderní západní zbraně.

⏳ „Po více než pěti stech dnech války už přece musí být západní vlády schopné zadat svým zbrojovkám a muničním továrnám jasné úkoly. Touto dobou už musí naše továrny chrlit materiál tolik potřebný pro vítězství nad agresorem ohrožujícím nás všechny. Protože pokud tomu tak není, pak stojíme před příkladem neuvěřitelného selhání našich politických elit.“

Martin Klvaňa: „NATO se jako tanker otáčí pomalu a těžce. Modleme se, aby stejnou mentální změnu udělali v Berlíně i Paříži.“

🔑 „Nikdo netlačí, aby byla Ukrajina přijata dneska nebo zítra. To nechce ani Zelenskyj. Aliance – a docela nedávno už udělala výjimku v případě Finska, brzy zřejmě stejné čeká i Švédsko. Ale tady šlo o jakýsi krizový management. V případě Ukrajiny by ale šlo o ještě další krok ke zrychlení vstupu – a je zjevné, že toto politici udělat nechtějí.“ 

 🔑 „V roce 2008 kabinet George Bushe tehdy opravdu chtěl dát Ukrajině a Gruzii jasný příslib, možná dokonce i jakousi mapu na cestu ke členství. Na Bukurešťském summitu se mu ale nepodařilo přesvědčit Německo a Francii.“

🔑 „Výsledkem byl z dnešního pohledu ten nejhorší možný kompromis, kterým velmi vágně oběma přislíbili nějaké členství. To pak velmi rozzuřilo Moskvu, ale NATO pro to neudělalo nic víc.“

🔑 „Reálně jsme tím ale otevřeli cestu k invazi do Gruzie i k anexi Krymu. Joe Biden je demokrat a trochu jiný typ amerického prezidenta, než byl Bush. Vždy byl daleko opatrnější, ale v tomto smyslu se domnívám, že se plete a dělá velkou chybu.“

🔑 „Biden by totiž měl být rychlejší a jasnější. A měl by se pokoušet přesvědčovat Francii, Německo a některé další státy jižního křídla evropské části NATO, které jsou tradičně daleko ,rusofilnější‘ než střední a východní Evropa. Protože je přece v našem zájmu dát Ukrajině možnost na jasnou cestu do Aliance.“

🔑 „Zatím je od NATO všechno „jen na vodě“. A bojím se situace – a bohužel může být velmi pravděpodobná –, kdy dojde na frontě k dynamické rovnováze a ani jedna ze stran nebude mít sílu, aby porazila tu druhou, a stane se z toho zamrzlý konflikt.“

🔑 „Ale když se podíváte na NATO jako na celek, tak je to podobné otáčení tankeru: On se otáčí strašně těžce a pomalu, stejně jako Aliance, která teď pomalu a těžce prochází podobným otáčením mentality. My se teď ale musíme modlit, aby to otočení nakonec udělali i v Berlíně a Francii.“

🔑 „Ukrajina by ale rozhodně do NATO vstoupit měla. Pane bože, jaká jiná armáda, aby pomohla NATO zlepšit bojeschopnost, než ta ukrajinská?“

Vuhledar, foto Oleg Petrasiuk

Jan Ludvík: „Příslib místo pozvánky? Důvod je prozaický. NATO stále není připraveno za Ukrajinu bojovat.“

🌐 „Příslib další vojenské pomoci, zároveň také žádný jasný harmonogram budoucího ukrajinského členství v Severoatlantické alianci. Ukrajinci zřejmě nečekali, že by byli na summitu do NATO rovnou přijati. „Zřejmě ale doufali v nějaký jednoznačný rozvrh, kdy ke vstupu Ukrajiny dojde.

🌐 „Co přesně nynější Alianční návrh znamená, však nikdo nevysvětlil. „Asi to byl záměr. Jakmile by totiž došlo na technikálie, členské státy by se zřejmě úplně nedohodly, co tím vlastně myslí.“

🌐 „Jednou z podmínek pro proces přijetí má být modernizace ukrajinské armády. Jde ale tak trochu o výmluvu ze strany NATO. Z hlediska přijetí Ukrajiny určitě existuje řada problémů jak na straně Ukrajiny, tak na straně NATO. Nicméně stav ukrajinské armády je ten nejmenší problém. NATO přijalo i státy, jejichž ozbrojené síly nebyly v dobrém stavu.“

Konec války by mohl vypadat nějak takhle

🏇 Věci se daly do pohybu. Mnohem rychleji, než jsme si po třiceti letech vybírání mírové dividendy dokázali představit (kde jsou české hádky o to jestli na obranu půjde 1.2 % nebo 1.3 % HDP?), ale ve srovnáním s vývojem a našimi (ale i ukrajinskými) potřebami, stále ještě hodně pomalu.

Stačí se podívat na boj proti ruskému praní peněz v západní Evropě, na liknavost v zabavování ruských majetků, na děravé protiruské sankce a konečně na boj s aktivními ruskými pátými kolonami.

Když totiž začneme být tvrdí sami a důslední u sebe doma, tak nám nebude činit takový problém přejít k mnohem vyšším stupňům (rakety, letadla, ale i logistika) podpory Ukrajiny. Zatím jsme pořad v té samé fázi jako na začátku války: 1. Nejde to. 2. Diskuze jestli by to nešlo. 3. Přesvědčování váhavých členů. .4. Rozhodnutí, že to jde. 5. Nejde to tak rychle, jak jsme slíbili. 6. Je to tam! (O rok a tisíce mrtvých Ukrajinců později).

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh