Druhý břeh, jiná realita.

Text obsahuje i drastické záběry. + 18

Viděli jsme brutální záběry útoku teroristů z organizace Hamás na izraelské pohraničí.

Jakkoliv je možné mít pochopení pro jiný náhled na dění mezi Izraelem a Palestinou, včetně zdokumentovaného bezpráví a násilí, kterého se dopouští obě stany, teroristické útoky ze 7. října , které se podobají řádění nacistů ve východní Evropě, nebo působení členů Islámského státu nelze tolerovat.

A tolerovat by je neměl nikdo – ani ti, kteří z různých důvodů stojí na straně palestinských obyvatel regionu.

Násilí tohoto typu se totiž nesmí stát novou normou prosazování politických cílů, protože za prvé samozřejmě ke splnění těchto cílů nepovede, ale co víc, budou spouštět jen další a další kola násilí, při němž bude umírat mnoho lidí na obou (nebo na všech) stranách konfliktu.

Tolik úvod, který musel zaznít a němž by se měl shodnout každý, který se i přes rozdílná politická stanoviska snaží zachovávat bazální hodnoty humanity, na nichž naše civilizace stojí.

Příspěvek ale vznikl, kvůli něčemu jinému, kvůli jednomu důležitému aspektu dění, mimo přímé dějiště konfliktu.

Pro současnou západní civilizaci a speciálně i pro naší společnost je typické, že si její část (asi ne většina, ale zase to nejsou pouhé jednotky procent) dělá názor na tuzemské i světové dění primárně prostřednictvím sociálních sítí.

Zároveň už je dokázanou skutečností, že tyto sociální sítě používají algoritmy, v nichž emoční příspěvky, vyvolávající strach a nenávist zvýrazňuje a navíc je uživatelům nabízí selektivně.

Což vede k tomu, že lidé beroucí jako zdroj primárně sociální sítě, si vytváří svůj názor na dění, pouze z malého výseku událostí, což v reálu vůbec neodpovídá skutečnosti jako celku.

Příkladem je například známý senior Jaromír Balda, který na základě příspěvků na Facebooku získal přesvědčení, že země je těsně před pádem do muslimské zóny vlivu a z pomatení šel kácet stromy na vlaky, s tím, že čin „mazaně“ hodí na muslimy a změní tak názor společnosti na vplouvání do království džihádu a šaríji.

Chtěl nás probudit, protože jsme ovce a netušíme to, co je jemu – přes FB příspěvky – jasné.

Takhle to funguje.

Arabská civilizace, kde je školství a vzdělání na nižší úrovni (ne zase až tak, jak si tu obvykle myslíme) než je na území EU – a to především na venkově, je pak na získávání informací a tvorbě světonázoru, ještě více náchylná obojí brát primárně ze sociálních sítí.

Souvisí to i s mírou důvěry ve stát a v novinářský stav v regionu.

A teď je potřeba si uvědomit, že jim sociální sítě, protože prostě druhou stranu nesledují – ostatně mnohdy hovoří pro ně cizími jazyky – neukáží západní zdroje popisující a zobrazující zvěrstva Hamásu, za to jim intenzivně ukazují každé (a leckdy i domnělé – záběry odjinud a z jiné doby) násilí izraelské strany.

To, co stalo 7. 10. vidělo mnohem méně Arabů, než Evropanů, či Izraelců, navíc my všichni jsme je viděli častěji a slyšíme a vidíme k nim mnohem více zpravodajství.

Arabové by museli aktivně odebírat teroristické kanály a navíc jim je hojnou propagandou vštipováno, že nebylo útočeno proti civilistům, jen proti vojákům a že jde o výmysly západu ap.

A to se děje nejen teď, od 7. října, ale už dlouhé roky…

A my to máme stejně, jen zase v opačném gardu.

A tímto způsobem se prostě posiluje nenávist, ničí eventuální dialog a radikalizují se další a další lidé.

Zkuste si to představit. Za sebe můžu říct, že kdybych byl Arabem, vyrůstajícím a žijícím někde v oblasti o níž je dnes řeč, možná nebudu přímo podporovat Hamás v jeho zločinech, ale nejspíš bych zcela určitě považoval svoji stranu za tu, která trpí izraelským útlakem a která se jen brání stejnými prostředky.

Propaganda, sociální sítě, jejich algoritmy, v kombinaci s okolním prostředím mají moc naformovat většinu členů dané populace.

A nemusíme odcházet s Evropy: dnešní Rusko, nebo nedávno nacistické Německo. To sice nemělo výhodu sociálních sítí, ale zase mělo čas 12 let propagandy bez oponentury – a vyléčila jej až naprostá a decimující porážka jeho armád.

Podívejte na několik videí, která konzumují arabští obyvatelé žijící (samozřejmě nejen) v okolí státu Izrael.

Vesnice Kusra v oblasti Nábulusu, na Západním břehu. Izraelští osadníci tam zabili tři Palestince

🏇 Řešení nemám, stejně jako nikdo jiný. Současná izraelská odveta (co má ale jiného dělat?) podnítí další vlnu radikalismu a oddálí mírové soužití v regionu.

Možná bych si pomohl citátem novináře Michaela Romancova, kterého rozhodně nelze podezírat, že sympatizuje s teroristy: „Na obou stranách budou i nadále umírat lidé, ale politická odpovědnost za mrtvé bude ležet primárně na té straně, která nebude generovat poptávku po politickém řešení situace. Než k tomu dojde, budeme i nadále vystaveni intenzivnímu mediálnímu a politickému tlaku. Bude se tak dít v online prostoru, v parlamentech a asi i v ulicích našich měst. Uvidíme, která strana dříve pochopí, že soustředění se pouze na vlastní oběti a utrpení, veřejné odmítání jakékoli odpovědnosti a elementárního soucitu s oběťmi na druhé straně je kontraproduktivní.“

Násilí plodí vždy jen další násilí. Hamas je si toho vědom a proto na Izrael zaútočil a nad to tak šokujícím způsobem. Izrael je teď ve vleku událostí a reaguje přesně tak, jak si Hamás (nebo ti, kteří jej sponzorují) přejí.

Myslím, že hodně důležitá je reakce USA, která do oblasti přesunula část své armády a výzbroje, aby odradila (hlavně) Írán otevřít druhou frontu a zároveň říká, že Izrael má sice práno na odvetu, ta by se ale neměla rovnat srovnání Gazy se zemí.

Američané tak mírní obě ostří obou stran, což by v důsledku za nějaký čas, až si Izrael stvrdí v Gaze porážku Hamásu, mělo vést k rychlejšímu uklidnění a snad menšímu součtu radikalizací.

Úvodní foto: skupina izraelských vojáků a muslimských žen před mešitou Al – Aksá v Jeruzalémě.

Duben 2022 (AFP)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh