Elon Musk a jeho mediální férovka

Pekka Kallioniemi, finský odborník na sociální média, algoritmy a dezinformace, který monitoruje proruské vlivové osoby a ruskou propagandu se tentokrát zaměřil na majitele twitteru, tedy nyní už sociální síť jménem X.

Ten se sice snaží tvářit naoko nestranně, protože ale není protřelý politik, ale tak trochu egomaniak, občas vypustí informaci, nebo udělá krok, které jej staví ve válce na jednu stranu.

Pan Kallioniemi se je pokusil shrnout.

🤡 V dnešním #vatniksoup vám představím jihoafroamerického(!) podnikatele a osobnost sociálních médií Elona Muska. Ten je známý především tím, že je nejbohatším mužem světa, řídí společnosti Tesla Inc, SpaceX a Twitter a papouškuje kremelské propagandistické narativy.

🤡 Začněme tím, co je zřejmé: Elonovy tweety mají na Twitteru obrovský vliv & jeho tweety mají velké publikum. Každý jeho tweet, který lajkne nebo okomentuje, získá v algoritmu obrovský nárůst & je pak zobrazen desítkám milionů lidí.

🤡 Slíbil, že z Twitteru udělá „nejpřesnější zdroj informací o světě“, ale kupodivu v průběhu let koketoval s různými konspiračními teoriemi. Mimo jiné popíral bělošský supremacistický původ masového střelce, šířil dezinformace o COVID-19 a papouškoval konspirační teorie související s Georgem Sorosem.

🤡 Mnoho Elonových názorů na různá témata může ve skutečnosti pocházet od jiných lidí. Třeba jeho bývalá manželka, @TalulahRiley vyzvala k zrušení zákazu, @TheBabylonBe, jeho přítel
@joerogan již dříve vyzval k sociálnímu již dříve vyzval k vytvoření platformy sociálních médií, která by fungovala jako „tržiště myšlenek“ – filozofie, v níž by „nejlepší“ myšlenky od takových lidí, jako je údajný obchodník s lidmi/násilník @cobratate& QAnon-affiliated @RepMTG vystoupaly na vrchol – a prohlásil, že Musk by měl „osvobodit Twitter od cenzury šťastného davu“.

🤡 Pokud jde o válku, zdá se, že většinou naslouchá @davidsacks, tedy kromě několika dalších šiřitelů dezinformací. V říjnu 2022 Musk tweetoval o „ukrajinsko-ruském míru“ a vyzýval k volbám v anektovaných oblastech pod dohledem OSN. Uvedl také, že Krym zůstane součástí Ruska.

🤡 Poté varoval před eskalací a hrozbou jaderné války. Velmi podobný mírový plán navrhl i jeho „válečný kamarád“ @davidsacks. Jen týden před Muskovým tweetem.

🤡 Později couvl a provedl průzkum veřejného mínění, zda by se lidé v Donbasu a na Krymu měli „rozhodnout, zda chtějí být součástí Ruska, nebo Ukrajiny“ – což však učinili již v roce 1991, jak je vidět z této mapy hlasování v referendu o nezávislosti.

🤡 V červnu 2023 nás @davidsacks obdařil dalším dlouhým tweetem, v němž odsoudil ukrajinskou protiofenzívu jako neúspěch a zároveň pochválil Mearsheimerův realpolitický brak. Musk pochválil příspěvek svého starého přítele s tím, že je „dobře řečeno“.

Obrázek

🤡 Elon rovněž zdiskreditoval @bellingcat, jednu z největších investigativních skupin bojujících proti ruským dezinformacím, a označil ji za „psyop“.

🤡 Bellingcat odhalil spoustu ruských zvěrstev, včetně sestřelení MH17, totožnosti ruských operátorů dronů a otravy Skripala. Za to se stal terčem pomluv číslo jedna ze strany prokremelských propagandistů, jako je např. @aaronjmate

🤡 Poté, co Twitter zavedl službu předplatného, bylo jedním z prvních Elonových odběrů na Twitteru.
@KanekoaTheGreat , konspirační teoretik napojený na QAnon, který je známý prosazováním kremelských narativů o Ukrajině, zejména o etnickém „rozdělení“ země.

🤡 Zúčastnil se také občanských diskusí na Twitteru Spaces s prokremelskými propagandisty, jako je např.
@KimDotcom a @stillgray .
Tyto Spaces málokdy nabízejí nějakou skutečnou diskusi, ale jsou spíše cvičením na zpětné poplácávání lidí, kteří spolu většinou souhlasí.

🤡 Musk silně propagoval jednoho z největších lhářů a roztleskávačů Putina v amerických médiích Tuckera Carlsona. V prvním díle svého nového „pořadu“ na Twitteru Carlson naznačil, že přehradu Kachovka zničili Ukrajinci, aniž by nabídl jakýkoli pádný důkaz.

🤡 Tyto narativy jsou Muskem a jeho platformou na Twitteru silně propagovány a propagují největší protivníky Ruska jako „psyopy“ a Ukrajinu jako zkorumpovaný národ ovládaný krajně pravicovými milicemi. Jak už víte, pocházejí přímo z příručky kremelské propagandy.

🤡 To vše samozřejmě Rusko využívá k propagandistickým účelům a v těchto dnech se Elon často objevuje v titulcích RT, kde údajně souhlasí s tím, že ukrajinský protiútok selhává a revoluce důstojnosti z roku 2014 byla pučem.

🤡 Elon sám sebe označil za „politicky umírněného“,ale v roce 2022 si jasně vybral stranu,řekl, že „už nemůže podporovat“ demokraty kvůli jejich politice & povzbudil lidi, aby v polovině volebního období volili republikány. Ron DeSantis oznámil svou kandidaturu na prezidenta na Twitteru Spaces.

🤡 Musk odstranil spoustu překážek, které mají zpomalit šíření dezinformací,včetně dobrovolného kodexu EU proti dezinformacím. Zároveň vyhověl žádostem indických a tureckých vládnoucích stran o cenzuru tím, že odstranil a omezil obsah.


🤡 Závěrem: Proč Musk prosazuje mimo jiné mírový plán, kde by Ukrajina hodně ztratila? Moje teorie je, že válka je špatná pro byznys. Jeho podniky potřebují spoustu surovin a Rusko i Čína patří mezi tři největší producenty surovin.

🤡 Zpráva společnosti Tesla Inc. o tzv. konfliktních nerostech z roku 2022 ukazuje, že Rusko (stejně jako Čína) je zemí původu jejich zlata, tantalu, cínu a wolframu. Společnost Tesla také od roku 2020 nakupuje hliník od společnosti Rusal. Společnost Rusal založil ruský oligarcha Oleg Děripaska.

🤡 Vyrábět auta, rakety a další technologie bez surovin z Ruska nebo Číny by bylo pravděpodobně nemožné nebo velmi drahé a sankce uvalené USA na první jmenovanou zemi to pravděpodobně již ztížily.

🤡 Možná Elon jen nechce kousat do ruky, která živí jeho společnosti?Jsem si jistý, že jeho lobbistická síla v USA udrží jeho podniky v chodu i po jeho „anti-establishmentu“ horkých záběrech, ale pravděpodobně se nikdy nedočkáme jeho kritiky takových zemí, jako je Rusko, ČÍna nebo Saúdská Arábie.

Jistě všichni víme, že se na bojišti angažuje Muskův Starling. Ten je tématem stejného rozboru TADY.

Jiné podobné vlákno o Elonu Muskovi od stejného autora je ještě TADY.

🏇 Poslední Muskův příspěvkem do diskuze, jestli náhodou nestraní Rusku, je tweet níže a před americkými prezidentskými volbami plán zrušení funkce blokování na twitteru, čímž se vrátí do hry desetitisíce dezinformačních účtů a botů.

A ještě perlička na závěr: toto Kallioniemiho vlákno o Muskovi, které se hodně šíří, má problémy se zobrazováním, mizí mu dosah i lajky (včetně mých). Což ostatně přiznává sám jeho autor.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh