EU versus Putin 1 : 0

Mnohé z toho nepěkného, co se dnes v Evropě odehrává, od dění na běloruských hranicích, až po zdražování elektřiny, má jednoho (nikoli ovšem jediného) společného jmenovatele.

Tlak Putinova Ruska na co nejrychlejší spuštění plynovodu Nord Stream II.

To se totiž nečekaně pozastavilo i přesto, že Putin poslal na německé Zelené, kteří jsou výrazně proti jeho uvedení do provozu a hrozilo, že budou mít v nové německé vládě silné slovo, povedenou dezinfo kampaň, která je ve volbách (s dalšími aspekty) uklidila až z odstupem na třetí místo.

Putin se naoko diví, ale tento krok mohl čekat. Ve stávající situaci se buď EU mohla Rusku nesystémově podvolit, nebo držet úhel i za cenu dočasných finančních ztrát.

Naštěstí jsme udělali to druhé.

Oč se jedná?

Za prvé: Kvůli ochraně vlastní bezpečnosti a vnitřního trhu máme pravidlo, že každý distributor plynu musí ponechat část „potrubí“ i pro další dodavatele.

Pro případ, že by dominantní dovozce zkrachoval, nebo pokud by jej třeba napadlo (nic nenaznačuju) odběratele prostřednictvím snížením dodávek vydírat.

A protože Rusku právě tohle má v úmyslu, tak tato podmínka mu vadí a odmítá na ni přistoupit.

Mimochodem, tohle jsem psal v září:

„Během léta vydal Soudní dvůr EU i německé soudy několik závažných rozsudků týkajících se přímo plynovodu, kterými jasně řekly, že podmínky provozu Nord Stream II. se na území Německa, včetně jeho podmořské zóny, musejí plně podřídit legislativě a pravidlům EU.

Znamená to, že operátorem plynovodu nemůže být Gazprom a jeho stoprocentní dceřiná společnost, ale i to, že plynovod nemůže být naplněn pouze plynem Gazpromu, ale minimálně polovina jeho kapacity musí být rezervována pro jiné dodavatele.

A to nyní bude předmětem tvrdého boje, jak už naznačila prohlášení Kremlu a ruského ministerstva zahraničí, které nepokrytě tlačí na německého regulátora, aby bez ohledu na tento právní stav urychleně povolil otevření plynovodu.

To je další důkaz, že vůbec nejde o výlučně komerční projekt, jak se nám roky snažil namluvit Berlín i Moskva.“

A co se tedy dnes stalo?

A to je vlastně ten bod dva: Gazprom odmítá i další evropské pravidlo, podle nějž musejí být provoz potrubí a distribuce plynu od sebe dostatečně odděleny. Dva subjekty prostě. Gazprom to zkoušel obejít založením dceřiné firmy a v Německu mu to neprošlo.

Takže: Proces schvalování německo-ruského plynovodu Nord Stream II. je dočasně pozastaven, německý regulační úřad projektu nyní povolení k provozu nedá. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva.

A to je jen začátek, pokud totiž Gazprom německým úřadům vyhoví, další krok schválení přechází na EK, která bude jistě rozporovat výše popsaný záměr Gazpromu ponechat si svou dominanci u přepravních kapacit (potrubí).

Gazprom jistě v zákulisí mohutně lobbuje, Putin rozehrává další akce na mnoha stupních, ale jsem si skoro jist, že pokud dokážeme přežít tuto zimu, budou muset Rusové sklapnout podpatky a udělat to, co je ve světě normální.

Přizpůsobit svoje podnikání pravidlům zemí, na jejichž území chtějí působit.

A to je dobře.

Tohle je tvář EU, o níž v Česku skoro neslyšíme.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh