Hlavně se z toho …

(Úvodní obrázek Milión chvilek pro demokracii)

Deset bodů, jak udržet po volbách na Slovensku demokracii sepsal Jakub Filo z deníku SME.sk.

Důležité je, že tento princip platí obecně, všude tam, kde se derou k moci autoritáři, ostatně podobný seznam sepsal pro všechny podobné situace Timothy Snyder.

A ještě víc důležité je, že jeho naplňování je šancí pro nás, jak rok a půl do našich sněmovních voleb zapracovat na tom, abychom odvrátili nástup stejné politiky, která opanovala Slovensko.

Proruské, bezpáteřní a mafiánské.

Nikdo jiný to za nás asi neudělá.

Začít můžeme hned, protože ⬇️

Volby do EP jsou už dva měsíce a to je dnes zveřejněný výzkum STEM. Poměr proruských stran je 60:40. Tohle prostě musíme svou vysokou částí zvrátit a poslat ANO i SPD níže a poslední dvě formace do EP vůbec nepustit.

Neuniverzální návod, jak zastavit proruské politiky v 10 bodech:

Autor Jakub Filo, SME. sk

  1. Šiřte informace a fakta

Sledujte ověřené zdroje, které jsou podloženy vědeckými poznatky a fakty. Nemusí se jednat o jeden zdroj, jednoho novináře nebo jedno médium. Nevěřte anonymním zdrojům. Ujistěte se, že znáte lidi, kteří informace produkují, jejich jména nebo tváře.

I oni se dopouštějí chyb, ale nikdy není jejich cílem vědomě klamat čtenáře nebo diváky. Šiřte důležité informace z těchto zdrojů, abyste zaplnili prostor, který jinak zabírají lži a dezinformace.

  1. Zastávejte se slabších, netolerujte slovní ani fyzické násilí.

Je důležité ztotožnit se s obětí. Představte si, že je to vaše dítě, vaše matka nebo váš nejlepší přítel. Snažte se vždy myslet na to, že nikdo jiný není nablízku, i když jste na náměstí plném lidí.

Nenechte se ovlivnit tím, co dělají nebo nedělají ostatní. Naopak se snažte ostatní zapojit. Už jen přímá výzva nebo váš první krok může povzbudit jednání ostatních. Zároveň se snažte, kdykoli je to možné, vyhodnotit situaci a vyhnout se dalšímu vyhrocování.

  1. Pečujte o prostor kolem sebe

Teorie rozbitých oken říká, že zanedbané prostředí, odpadky nebo rozbitá okna mohou podporovat další chátrání, znečišťování a zanedbávání.

V prostředí, o které se nikdo nestará, navíc lidé ztrácejí zábrany. A to platí jak ve fyzickém, tak v online prostoru.

  1. Spojujte se, organizujte se a budujte komunitu

Spojte se s přáteli, rodinou, sousedy nebo kolegy, vytvořte komunitu. Vzájemně se podporujte, hledejte rady, pomáhejte těm, kteří to potřebují.

Komunita nastavuje zrcadlo a je silnější ve svých zdrojích, aktivitách a množství své energie.

  1. Vyberte si oblast, kde můžete být aktivnější

Boj proti dezinformacím, změna klimatu, odhalování korupce, práva LGBTI+, rovnost pohlaví nebo reprodukční práva. Někdy se může zdát, že žádosti o pomoc a podporu přicházejí ze všech stran.

Vyberte si jednu, která se vás týká nejvíce, a zaměřte se na ni. To neznamená, že se ostatních zcela zbavíte. Podepište petici, napište vzkaz na podporu, nebo pokud můžete, přijďte danou agendu podpořit osobně.

Situace v ČR není zdaleka tak beznadějná, jak se může zdát
  1. Podpořte stávající aktivity finančně

Vyberte si jedno nebo více sdružení či aktivit a přispívejte na ně. Jedno procento z příjmů je přiměřené, ale často pomůže i jedno euro. Pro mnohé je to méně, než kolik zaplatíme za ranní kávu nebo jeden drink při setkání s přáteli. Kumulativně však mohou být velkou podporou občanské společnosti.

7. Účastněte se veřejných akcí

Veřejné akce, jako jsou debaty nebo protesty, vytvářejí komunitu, účast a dávají vám pocit, že v tom nejste sami.

Shromáždění nebo akce také vytvářejí prostor pro výměnu informací a formování debaty, vytvářejí tlak na zvolené úředníky, ukazují jim, že nám na nich záleží, a v neposlední řadě jsou někdy přímým nástrojem změny.

  1. Chraňte instituce

O potřebě chránit instituce psal i Timothy Snyder. Na Slovensku i (v Česku) to bude také nutné. Speciální prokuraturu, volební systém, prezidentskou kancelář, ale také nevládní organizace a média.

Pokud se je vláda pokusí oslabit, musíme se postavit na jejich ochranu, protože právě ony tvoří její protiváhu.

  1. Nenechte se znechutit a pečujte o své duševní zdraví.

Každý z nás se občas cítí unavený. Žijeme své vlastní životy, chodíme do práce, do školy, staráme se o děti nebo prarodiče. Je přirozené, že se cítíme zahlceni informacemi, nevíme si rady, cítíme se přetížení, nemotivovaní.

Má-li být snaha o lepší společnost udržitelná, je někdy nutné si dát pauzu, vypnout a nic nedělat, aby se člověk mohl vrátit a znovu pomoci, až to bude potřeba.

  1. Jděte do voleb a nevzdávejte se hledání kvalitních vůdců.

A konečně, nevzdávejte se politiky, i když se vám z ní právě teď dělá špatně. Neznamená to, že musíte znovu sledovat každou tiskovou konferenci, číst každý status politika na sociálních sítích.

Zajímejte se o důležité otázky a problémy, jaké názory a řešení jednotlivé strany a politici nabízejí. A na základě toho se rozhodujte u voleb, protože kvalitní, zodpovědní a vzdělaní lídři mohou zásadně ovlivnit směřování naší společnosti.

Od Mikuláš Sliacký

🏇 Pořád platí, že budoucnost země máme v rukách my sami. Početně je nás víc, nejsme ale aktivnější stranu.

To musíme změnit, jinak prohrajeme.

Odpověď na to, jak taková porážka může v reálu vypadat, nám dává každý den, dění u našich východních sousedů.

A cesta zpátky už je hrozně obtížná.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh