Již brzy na našich přijímačích?

Ondřej Houska z Hospodářských novin sesumíroval to, o čem jsem se na stránce VJ už v poslední době několikrát zmínil.

Totiž, že se může v brzké době stát, že se politická mapa zemí kolem nás výrazně zhorší směrem k autoritářství a nadbíhání Rusku, která nás (bývalé satelity) označuje jako jeden z cílů současné expanze.

👉 V nadcházejících měsících dojde k řadě zásadně důležitých voleb, o kterých, žel, v Česku skoro nemluvíme. Přitom je pro nás dění v ostatních zemích Evropy stále důležitější, jak si ukážeme.

👉 Výsledkem těchto voleb může být, že se Česko stane jednou z mála normálních zemí v regionu. Tedy zemí, kde je u moci vláda, s kterou můžete souhlasit či nesouhlasit, klidně ji ostře kritizovat za to či ono, ale nemůžete ji osočit, že je jejím cílem rychlá či pomalá demontáž demokracie nebo snaha dostat Česko pryč od Západu.

👉 Otázkou ovšem je, na jak dlouho. Ale pokud by tu po příštích volbách skládal Andrej Babiš nikoliv demokratickou koalici, ale vládl s Tomiem Okamurou nebo třeba Jindřichem Rajchlem, pak by byly všechny obavy opravdu namístě.

👉 Když to vezmeme od nám nejbližší země, tak Slováci půjdou k volbám hned v září. A favoritem je Robert Fico. Jako každý bezskrupulózní populista taky Fico je ochoten udělat cokoliv, co mu vynese moc a pomůže ji udržet. Vzhledem k náladám na Slovensku to nyní je tvrdá kritika EU, NATO i Ukrajiny a obhajování Ruska. 

👉 Během příštího roku bude v Německu spousta voleb do jednotlivých spolkových zemí. A hned v šesti z nich, v oblastech bývalého komunistického východního Německa, má reálnou šanci na vítězství AfD. Ve většině z nich nyní vede v průzkumech veřejného mínění. V Durynsku, pár kilometrů od českých hranic, je tento náskok dokonce drtivý. Strana tam míří za vítězstvím pod vedením Björna Höcke. To je muž, jehož názor na Hitlera je citován v první větě tohoto článku.

👉 Pravděpodobný výsledek řady zemských voleb v Německu bude znamenat, že podél českých hranic vznikne pás s nemálo nahnědlým veřejným míněním. A pokud AfD uspěje i za dva roky v celoněmeckých volbách, bude bez ní stále složitější dát v Berlíně dohromady nějakou smysluplnou koalici.

👉 Aby měli v Německu vliv vypjatí nacionalisté, to si může přát jen člověk, který je ohledně českých dějin naprostým ignorantem.

👉 Další omlouvač Putina a nacionalista samozřejmě už vládne v Maďarsku – Viktor Orbán. 

👉 Přibýt k němu může Herbert Kickl v Rakousku. Jeho Svobodní tam vedou v průzkumech, volby musí být nejpozději napřesrok na podzim. V Rakousku, na rozdíl od Německa, je vstup krajní pravice do vlády brán v zásadě jako normální věc a v nedávné minulosti k němu už opakovaně došlo.

👉 Co by to znamenalo? Podle Kickla za válku na Ukrajině může jak Rusko, tak NATO. Kickl se odmítl distancovat od výroků srovnávajících je s holokaustem. Když byl před pár lety ministrem vnitra, některé západní zpravodajské služby přestaly s tou rakouskou sdílet citlivé informace – měly nejspíš obavy z toho, komu by je Kickl mohl předat.

👉 Zdaleka nejdůležitější ale budou říjnové polské volby. Kaczyńského Právo a spravedlnost si ochočuje polskou justici i značnou část médií. Kaczyński, faktický vládce Polska, chtěl pomocí speciální komise dostat z voleb svého hlavního konkurenta. 

👉 Vážně se zajímat o to, co se děje jinde v Evropě, tak není jen nějakým koníčkem, ale stále více nutností. Na Česko mají výsledky voleb v ostatních státech EU čím dál větší dopad. 

👉 Samozřejmě tomu tak bylo vždy, ale v posledních letech je tento fakt ještě silnější – a to s tím, jak se nakupily krize, od dluhové a migrační přes covidovou nebo ruskou agresi proti Ukrajině.

👉 Země EU se v těchto krizích vesměs rozhodly posílit integraci – dělají víc věcí spolu, protože to je efektivnější. Schengenskou hranici tak střeží, vedle národních orgánů, i evropská pohraniční stráž, vakcíny nakoupily státy unie společně, stejně tak teď financují nákup zbraní pro Ukrajinu.

 👉 Když toho víc děláme společně, logicky nám víc záleží na dění u ostatních členů klubu. Protože stačí jedny volby a jedno veto a společný postup se může zhroutit. Proto je i v bytostném zájmu Čechů, aby se k moci nikde v Evropě nedostali radikálové toho či onoho zabarvení.

🏇 Evropská unie už by měla začít přemýšlet, jak si zachovat jakous takous efektivní schvalovací proceduru i v případě, že se ji některé vlády jednotlivých států budou pokoušet zablokovat.

Pokud je ten potížista jeden, tedy Orban, ještě se dá na něj leckdy úspěšně zatlačit (nebo mu zaplatit), ale když budou tři, čtyři, navíc u jednotlivých hlasování často s odlišnou motivací, už to tak lehce nepůjde.

Všimněme se jedné věci. Nástup autoritářů, populistů či otevřených kremlobotů bývá téměř vždy podmíněn nějakými selháními předchozích vlád a stran označovaných jako tradiční.

V Polsku i Maďarsku nástupu Orbana a Kaczynských předcházely průšvihy s korupcí socialistů, v Rakousku zase skandály lidoveckého premiéra Kurze a na Slovensku se na vzniku politické krize podílely snad všechny strany zastoupené v parlamentu…

Byla by škoda, kdyby skandály současné vlády vrazily otěže zpět do rukou Andreje Babiše. Ten, kromě toho, že politikou obsluhuje jen svůj byznys, měl k řešení jeden vážnější problém a to Covid.

A skočili jsme na chvostu světa snad ve všech jeho kategoriích. A neměli bychom ve světle sebevědomých prohlášení jeho zaměstnanců (Schillerová, Havlíček) zapomínat ani to, že jeho vláda byla ke konci volebního období u Čechů silně neoblíbená .

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh