Miroslava Kalouska nedemokratičtí politici použili jako zástěrku. Mávali jím (jeho jménem) před očima voličů, kdykoliv potřebovali zakrýt svá vlastní zklamaní a své neúspěchy.
Slogan „Za všechno může Kalousek!“ se tak vlastně stal sebeobžalobou těch, kteří jej veřejně používali. V reálu MK žádným ztělesněným ďáblem samozřejmě nebyl, byl standardním demokratickým politikem postkomunistické Evropy a dokonce sám spoluzaložil stranu, která krátce po svém stratu získala 17 % hlasů ve volbách.
Ovšem ani on, stejně jako žádný z jeho kolegů na demokratickém pólu nedokázal čelit nástupu xenofobně populistických stran, jejichž programem jev podstatě jen šíření nenávisti, akcentování rozdílů mezi lidmi na základě kolektivní viny a slibování řešení, které pak buď nejsou tito politici schopni realizovat, nebo vůbec z principu předneseným způsobem realizovat nejdou.
Jeho posledním politickým krokem bylo odstoupení z kandidátky TOP, čímž pomohl odblokovat některé osobní zákulisní spory a umožnit vznik koalice SPOLU. A ta následné volby vyhrála.
Jenže zemi převzala na sestupné ekonomické trajektorii, (které přiložila ODS spoluodhlasováním zrušení SHM) a ze situace zatím nenalezla (přiznejme, že obtížně realizovatelné) řešení.
O této situaci dnes mluvil na stanici ČRo Plus v obšírném interview. Jeho zkrácený přepis překládám. To, co tam MK k současné ekonomické situaci a postojích vlády k ní, říká, se moc často takto jednoduše v médiích neobjevuje. Ale my, jako občané a voliči, to potřebujeme slyšet.
„Žádná rozhodnutí bývají často ta nejhorší možná. Oni prostě nerozhodli, a tak rozhodli, že deficit bude takový.“
✍️ „Současné vládě stále držím palce, ale upozorňuju je na to, že dělají něco jiného než říkají. Jestliže říká, že bude konsolidovat rozpočet o 70 mld ročně, tak přece na příští rok nemohou plánovat rozpočet se schodkem 270 mld.“
✍️ „Rozpočtové politice se věnuju už 30 let a posledních osm let jsem kritizoval často a hlasitě Babišovu rozpočtovou politiku, kterou jsem pokládal a za velmi neodpovědnou a nyní v této kritice pokračuji i u nynější vlády, která děla rozpočtovou politiku podobně.“
✍️ „Přece se nesmí stát to, že 11. května vláda oznámí, že díky konsolidačnímu balíčku budeme mít deficit 210 mld, pak 1. června vláda oznámí, že deficit bude nakonec 235mld a nyní vláda říká, že deficit plánuje 270 mld. Já se obávám, kde nakonec skončíme na konci roku a hlavně, kde budeme na konci roku 2024.“
✍️ „Teď už se s rozpočtem dá dělat velmi málo, mělo se jednat už v lednu. Rozpočet nebyl reálný od okamžiku schválení. Je to kvůli několika objektivním rizikům, která se nějak vyvíjí, ale taky kvůli třem vědomým faulům této vlády:
- Na straně příjmů je 50 mld, jako peníze z prodeje emisních povolenek, ty do rozpočtu nikdy nedorazí.
- Na výdajové straně se vůbec neobjevila nutnost mimořádné valorizace penzí – byť bylo jasné, že nějaká bude a že nejméně ve výši 15 mld.
- Vláda počítá s tím, že Fond dopravní infrastruktury si půjčí 30 mld. Zatímco si půjčí stát a do toho fondu je pošle.
✍️ „Říkám si proboha tyhle švindly, asi bylo před volbami a oni těmito číselnými manipulacemi chtěli ukázat, že umí sestavit dobrý rozpočet. Když ale věděli, že v tom rozpočtu existuje takhle velká díra, měli těch cca 65 mld na začátku roku v jednotlivých kapitolách zablokovat a pokud by se rozpočet v druhé polovině roku vyvíjel příznivě, tak část z těchto 65 mld, nebo třeba celé uvolnit do rozpočtu zpátky.“
✍️ „Nic z toho se nestalo, a teď, když se k tomu chystá, v půli roku, ten prostor je daleko menší, ty peníze už jsou někde vázaná, přislíbené, nebo rovnou utracené.“
✍️ „Teď už se toho moc udělat nedá, kromě přiznání, že deficit nebude dodržen. Největší chybou bylo čekání, až si to vláda opravdu rozmyslí, zjistí, že už je pozdě. Žádná rozhodnutí bývají často ta nejhorší možná.“
✍️ „Letošní rozpočet už dodržen nebude, ale vláda by se mohla snažit alespoň ušetřit nějakých 30 mld a deficit snížit, zatím ale pro jeho záchranu nedělala nic, kromě toho, že řekla, že ještě musíme počkat. Ale s každým dnem prodlení se zmenšuje šance něco zachránit.“
✍️ „Snižování rozpočtu školství a vědy podle mě není dobrou cestou, to je však otázka priorit, do nichž vládě nechci mluvit. Z mého pohledu jsou největším strukturálním problémem mandatorní výdaje a z nich především důchody.“
✍️ „Ano, je to bolestivé, ale výše důchodů vrostla o proti průměrné mzdě v posledních letech o pětinu, takže největší prostor při snížení strukturálních výdajů vidím zde.“
Další části rozhovoru:
✍️ „Dostal jsem nabídku kandidovat od TOP na Prahu 2 do Senátu. Zatím jsem se nerozhodl.“
✍️ „Největším problémem je expanze Ruska na západ. Tady nelze vládě nic vytknout. Všichni už si snad uvědomujeme, že jakým obrovským rizikem je být surovinově závislí na autokratickém režimu. Mám na mysli jak Rusko, tak i Čínu.“
✍️ „Boj s dezinformacemi? Jsme už mnoho let v hybridní válce, jsme terčem útoků, které jsou vedeny z Ruska. A jestliže jste terčem války a neumíte se bránit, tak děláte zásadní chybu…Mé sympatie mají ti, kteří se nebojí razantních kroků proti cíleným dezinformacím. „
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji