Čeští komentátoři se probudili do nedělního a rána a začínají se najednou ptát, jestli stát a politické strany jako pouhé servisní organizace oligarchů, neřešící dlouhodobé problémy země (viz např. dekády stejné strukturální problémy vnitřních i vnějších periferií), náhodou nepovedou ke stejným volebním výsledkům jako na Slovensku.
No, baže! Vždyť už v posledních volbách i přes nadějné spojení demokratických stran, získala uskupení těžících z negace, strašení a xenofobie u volebních uren většinu. Jen ji nedokázala v ten moment, díky volební pěti procentní hranici, přetavit ve sněmovní (a posléze vládní) většinu.
A už tehdy se našli „naivní sluníčkáři“, kteří tvrdili, že bez toho, aby naše politické reprezentace začaly řešit zásadní a dlouhodobé země, budeme každé volby trnout, na kolik bude stačit odhodlání držet náš hodnotový kurz proti naštvání, frustraci a cyklické touze po změně, které ale sama o sobě žádné řešení problémů nepřináší.
A to tehdy měl ještě za sebou Andrej Babiš nedávné selhání za doby Covidu 19 a tlačila jej i v té době dlouho nevídaná inflace, která tehdy rostla k 10 %.
Abych nemusel dlouze popisovat, co mě v tomto směru trápí, dám slovo několika jiným, jejichž reakce na výsledek slovenských voleb mě zaujala a minimálně částečně s nimi souhlasím.
Když je politická reprezentace slabá, nebo když nemá co nabídnout jako svoje úspěchy, které se dotýkají přímo životů voličů, opanují veřejný prostor populisti se svým strašením. Na Slovensku to velmi usnadnila Matovičova chaotická vláda, u nás je zase Andrej Babiš ve výhodě vazbě na spřátelená (dříve jeho) média.
Ten důležitý point podle mě je tento: ať se nám to líbí, nebo ne, je legitimní mít takový úhel pohledu a je taky legitimní za to, že zvolím (z jejich pohledu) stranu či koalici, která mi úplně názorově nekonvenuje, že nějak pocítím na vlastním životě kvalitu jejich správy země.
Pro udržení demokracie v zemi a jejího geopolitického směřování (a o to se v dlouhodobém výhledu hraje), je prostě bezpodmínečně nutné, aby demokratické strany začala volit i část populace, která dosud dává hlasy v tuto chvíli opozičním stranám.
Nehraje se o poměr 100/0, ale i tři, čtyři procenta, která takto změní volební preferenci mohou rozhodnout o tom, že zůstaneme ven mimo ruskou zńu vlivu, se vším, co k tomu patří. A to za to stojí.
Bez jejich hlasů to nezvládneme.
Vše výše řečené je podle mě +/- hlavní point, který by si česká společnost a politická reprezentace měly vzít z výsledků slovenských voleb.
Ten druhý je nasnadě a ještě průhledněji ukazuje na minimálně rozpačitou erudici dnešní vlády.
Viz další příspěvky:
🏇 Volby u našich nejbližších sousedů, tedy průběh kampaně, její témata a způsoby vedení a následné volební výsledky dávají Česku šanci. Šanci pochopit, jak vážná je současná bezpečnostní situace a jaké hrozbě čelíme.
Naše současná politická reprezentace by měla dostat od voličů jasný vzkaz, že nás její ideologické manýry, jdoucí na ruku všem, kteří dezinformace používají jako zbraň, absolutně nezajímají a že důrazně požadujeme v této oblasti razantní změnu přístupu.
(Úvodní foto: HN, Lukáš Bíba
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji