NCOZ: v zemi sílí vliv mafií z postsovětského prostoru

Národní centrála proti organizovanému zločinu a její výroční zpráva za rok 2022.

„Zpráva hovoří hlavně o přesunu poststovětských zločinných organizací směrem do Česka. Jejich aktivita se podle kriminalistů vyznačuje vysokou vzájemnou koordinací a komunikací.“

„Pozorovaný je přesun členů postsovětských kriminálních struktur a rodinných příslušníků kriminálních autorit, který může vyústit v posílení trvalé přítomnosti ruskojazyčných kriminálních struktur v Česku, a to i v období po případném ukončení válečného konfliktu.“

„V Česku se budou i letos nadále etablovat noví řadoví i výše postavení členové kriminálních skupin z dalších postsovětských zemí. Zločinecké organizace budou kvůli válečnému stavu a s ním spojené ekonomické nestabilitě dále zkoušet přesouvat lidi i majetek do EU včetně Česka.“

„„Nejistota spojená s odhadem ukončení ruské agrese potom povede ke snaze o dlouhodobé etablování těchto kriminálních struktur na novém teritoriu působnosti.“

🏇 Myslím, že znění zprávy, jejíž součástí je i kapitola o intenzivních ruských hackerských útocích, je znepokojivé. Popisované skutečnosti určitě ohrožují naši vnitřní bezpečnost. (zrovna tak se dá očekávat, že Evropu v příštích letech zamoří příliv zabijáků, desocializovaných veteránů nynější války).

A teď? Slyšíte to ticho ze strany (především) populistických politiků ke zveřejněné situační zprávě? OK, a teď si vzpomeňte jak titíž politici doslova zamořili veřejný prostor v letech migrační krize, kdy strašili celou zemi nebezpečím uprchlíků, kteří zde nejen nebyli, ale nemířili sem a nikdy sem nedorazili.

Zatímco tehdy programově zesilovali virtuální problém, protože tušili, že mohou uspět se strašením lidí u voleb, teď tento už zcela reálný problém úplně vypouští.

Sice to (snad) není službička ruským zájmům, ale minimálně nechtěná pomoc pro ně to je: šíření strachu z muslimů (pro následné děje ve společnosti a v politice) ruským zájmům jednoznačně vyhovovalo, stejně tak, jako jim vyhovuje ticho a bezvětří ohledně usazování se ruskojazyčného organizovaného zločinu v Evropě.

Pro mě je to dalším důkazem toxicity podobných uskupení na naší politické mapě.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh