Prezident kritizuje vládu za nečinnost v boji proti dezinformacím

Než vložím faktický popis, napíšu, že si myslím, že s touto vládou nehne nic. Vždyť jaká větší absurdita ještě může nastat, než když vládní politici opakovaně tvrdí, že Česká republika je v hybridní a dezinformační válce (především) s Ruskem a titíž politici zároveň tvrdí, že dezinformace až tak velký problém nejsou, že pro boj s nimi netřeba žádného plánu a dokonce, že vlastně sami ani nevědí, jak dezinformaci poznat…

Včera byl mimochodem pod úspěšným útokem ruských hackerů v jeden čas web Českého rozhlasu, novinářů VOX i ministerstva zahraničních věcí….

Nejprve reakce bývalého vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi Michala Klímy. Souzním.

Prezident Petr Pavel

„Česká republika je v informační válce s Ruskem. Není to válka ve fyzickém smyslu, ale probíhá v myslích lidí. Je to boj o sílu veřejného mínění, o to, abychom dokázali správně rozeznat, kdo je útočník a agresor a kdo se brání, protože napadený.“

„Je to i boj o přesvědčení spojenců, aby vytrvali v podpoře, kterou válčícím stranám poskytují. Taková je i podstata informačních operací a taková je informační válka, jejíž součástí jsme.“

„Ruská cesta k invazi na Ukrajině byla dlouhodobě připravovaná a koordinovaná právě v informačním prostoru. Je v přímém národním zájmu, aby Rusko bylo poraženo. Musíme Ukrajinu podporovat dál jako doposud a vytvářet politický a ekonomický tlak na Rusko. Na mezinárodních fórech usilovat o to, aby co nejvíce zemí odsoudilo ruskou agresi.“

„Dělá česká vláda dost, aby byla společnost vůči dezinformacím rezistentní? Já bych řekl, že zatím ne. Program boje proti dezinformacím se v současnosti poněkud zadrhl, protože narazil na odpor lidí, kteří zdůrazňují svobodu slova.
Svoboda slova je sice jednou ze základních hodnot, zároveň ale musíme vnímat, že svobody musí být vždy v nějaké rovnováze s bezpečností. Není možné říct občanům, že chceme absolutní svobodu slova a zároveň si touto absolutní svobodou slova nechat narušit základy naší společnosti.“

„Jak čelit ruské propagandě? Mezi dlouhodobé řešení řadím jednak vzdělávání, za prvé obecné, abychom věděli, jak fungují instituce a taky naučit se s informacemi kriticky pracovat, odlišovat podstatu od zavádějícího obsahu.

„K tomu nám pomůže druhá dlouhodobá záležitost a to je výchova k hodnotám. Protože tam, kde si úplně nevystačíme s vědomostmi, tak pokud máme jasno, co nám bylo vštěpováno jako správné, nebo naopak špatné, pak se dokážeme v některých dezinformacích lépe orientovat.“

„Z krátkodobého hlediska je to především dávání prostoru objektivnímu zpravodajstvím, budeme lidem vysvětlovat podstatou problémů, které je trápí, budeme demytizovat šířené misinformace a dezinformace a budeme dávat prostor těm lidem, kteří mohou zprostředkovat předání informací přímo z místa.“

„Politici by neměli lidem lhát, protože tyto diskrepance mezi prohlášeními politiků a realitou vyhledává ruská propaganda a staví na nich vytváření nedůvěry k našim vlastním zdrojům. A díky našim lžím, pak pro oklamané lidi může začít znít ruská propaganda důvěryhodně. Pravda se v tomto ohledu vždycky vyplácí a je vždycky lepší říct lidem skutečný stav věcí.“

Novinář deníku Právo, původem Rus Alexandr Mitrofanov, neaspirující na žádné veřejné funkce, který tudíž může vypustit diplomatický prezidentův slovník, to v podstatě napsal naplno.
Celá konference Média a Ukrajina. Blok s prezidentem Pavlem je hned na úvod.

🏇 Přidám i osobní komentář, byť ve formě screenu z twitteru. A jestli si pamatujete to rozdělení společnosti (nedávný průzkum pro ČRo) ohledně odolnosti jednotlivých skupin populace vůči dezinformacím, tak víte, že o nás ani tak nejde. Ani o dobráky uctívající Rajchla a Putina.

Celá dezinformační válka se vede o tu širokou část populace mezi jejími oběma póly.

Toto jsem napsal před týdnem …
… a toto včera vyšlo v Hospodářských novinách.

Nikdo nás nevede bezpečněji do náruče nacionalistických populistů než sama vláda, kterou jsme zvolili, aby zemi nepřebrali nacionalističtí populisté…

Dodám, že čas ještě je. Ale někdy marně přemýšlím, jestli víc schází vůle, nebo schopnost poznat, která bije …

Prezident je člověk na svém místě, ale mocenské páky v našich pravidlech demokracie, nedrží. Může jen upozorňovat, apelovat a dávat osobní příklad.

Na otázku jestli to může stačit k udržení většiny voličů na demokratické straně, odpovídám upřímně, že nevím, ale na Slovensku to v této době nestačilo. (Uvidíme v září u voleb). Proto musí pomoci i významná část politické reprezentace.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh