Ukováni v jeden řetěz

Dnes třikrát propaganda.

Point je v tom, že obrázky, které dnes vídáme z Ruska už – přes jejich nesmyslnou absurditu – nikomu nepřijdou jako sci-fi.

Zvykli jsme si na to, že v Rusku je čistá totalita. Nicméně, pokud bych o tom zkoušel velkou většinu lidí v republice přesvědčit před únorem 2022, byl bych za sběratele lajků a pozornosti.

To podstatné je uvědomit si, že k dnešku, kdy dostávají v Rusku lidé roky vězení třeba i za post na sociální síti, nebo za plakát s nápisem „Ne válce“, uběhlo jen několik let od doby, kdy Putina západ (včetně Česka) považoval za člověka, který dovede Rusko do víceméně standardní demokracie a hodlal mu tuto cestu zaplatit, přes nákupy fosilních paliv a dalších surovin (včetně Česka).

Tohle je ještě fikce. Rok 2008 a mezinárodně oceňovaný film Šviháci, který sugestivně popisoval 50. léta ve Stalinově SSSR. Dnes už nemožno natočit.
A tohle už je Rusko dneška. Tak normální Němci šli a zabíjeli neznámé lidi po celé Evropě.

Z toho bychom si měli vzít dvě základní poučení.

Za prvé, když se dílo začíná kazit, nenalhávat si a nezavírat oči před realitou a říznout do vzniklého problému co nejdříve. (Minimálně skončit s finanční a materiální podporou).

Za druhé, cesta k čisté totalitě může být velmi rychlá a speciálně Češi by měli počínání například prakticky celé slovenské politické reprezentace bedlivě sledovat.

Fico a další totiž jako prostředek za A. k utužování moci a za B jako viníka ekonomických obtíží a sociálních problémů z nich plynoucích, budou hledat umělého nepřítele.

Ten autoritářům, spolu s propagandou, pomáhá stmelit národ, vytváří pocit ohrožení.

Soros už je na sklonku života a soužití s Čechy je pro část Slováků stejným červeným hadrem jako pro část Čechů třeba odsun sudetských Němců. Je to pro ně historické trauma, na něž se dají lehko ulovit.

K tomu se přidává situaci, kdy Fico jede antizápad a tento západ momentálně představuje i naše vedení státu. Ostatně naši vládu, prezidenta i média Fico už vyhlásil.

A to vše je jen jedna strana rovnice. Představte si rok 2025, v Rakousku vláda Svobodných, v Polsku PiS, v Maďarsku Orban, na Slovensku Fico. A do této situace vchází jako volební vítěz v ČR nejmenovaný oligarcha.

Jsem si jist, že v takové situaci, by jeho druhá vláda (její orientace) neměla nic společného s prozápadní – byť lavírující vládou první, ale ráda a ochotně by se zařadila do antidemokratického bloku – A: debilní nacionalismus, který mj. stál za oběma světovými válkami (neposlouchejte bzukot těch, kteří vám tvrdí, že nacionalismus v tomto podání něčemu pomáhá, přešlo by je to ihned, kdyby slyšeli mluvit Rakušany o nás jako o spodině- zažil jsem v roce 1990, a viděli na slovenských zdech nápisy Čecha do mecha a mech do Dunaja – vídal jsem kolem roku 1991-92), B: honby na menšiny, C: propagandistická tažení proti EU, NATO (u PL můžete vyměnit NATO za Německo, D: blokády evropské spolupráce, vydírání za finanční profit, E: zákulisní posilování vlivu Ruska (mimo PL), E: snahy zajistit poměry doma tak, aby nemohla přijít volební porážka.

Nic z toho se samozřejmě nemusí stát, na Slovensku a v Rakousku volby ještě ani nebyly a u nás jsme teprve v polovině volebního období. Nicméně i když se takřka nikdy nesejdou všechny nejhorší varianty vývoje (stejně jako jako se nesejdou ani ty nejlepší), pro zvrácení geopolitiky stačí, když se vytvoří mocenská páka a odhodlání určité většiny.

A kdo vidí současnou slovenskou politickou scénu, její nízkost a nulovou snahu všech relevantních stran (vyjma PS) sloužit lidem a státu, nikoli sobě, nemůže toto hemžení pozorovat se stoickým klidem.

Stejně tak nemůže stoicky pozorovat ani prozápadní Čech současnou tuzemskou vládu, kde jeden týden sněží, druhý týden prší a třetí týden se naděluje …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh