Valerij Zalužnyj: „Smutek si nechávám na později.“

Zkrácený a volný překlad rozhovoru vrchního velitele ukrajinské armády pro list Washington Post.

Valerij Zalužnyj si ve válce s ruskými silami – většími a lépe vybavenými, než jsou jeho vlastní – klade novou otázku: Jak mohu snížit ztráty na životech? Každé ráno začíná tím, že se dozví, kolik vojáků bylo zabito nebo zraněno podle jeho rozkazů předchozího dne. Občas narazí na kontakt v mobilu, který je mrtvý. Odmítá je smazat.

Psal se rok 2019 a Zalužnyj, jako jeden z nejvyšších ukrajinských velitelů řídících ukrajinskou armádu v boji proti ruským vojákům na východní Ukrajině, odcestoval do Bruselu na schůzku s protějšky z NATO.
Jakmile vystoupil z letadla, byl podle něj obklíčen policisty. 
S jejich zbraněmi namířenými na něj dostal pokyn, aby si lehl obličejem k podlaze, a dostal pouta. 
Zalužnyj měl na telefonu právě tolik minut roamingu, aby zavolal ukrajinskému velvyslanci při NATO, který nakonec pomohl zajistit jeho propuštění.

🧵 „Ukrajina je ve válce nespravedlivě znevýhodněna. Jak by mohl někdo očekávat, že Ukrajina zvítězí nebo dokonce zvládne úspěšnou protiofenzívu, pokud nesmí zasáhnout ruské území západními zbraněmi. To je podmínkou podpory Západu.“

🧵 „Rusko neustále zasahuje hluboko do ukrajinského území, ale Ukrajina nesmí podniknout odvetný úder. To je jako bojovat se svázanýma rukama. Co asi tak v Charkovské, Sumské a Černihovské oblasti, kde Ukrajina získala zpět své území až k hranicím, prakticky znamená, že Ukrajina nesmí zasáhnout ruské území?“

🧵 „Jistě, znamená to, že Rusko může střílet dělostřelectvem, minomety, vrtulníky na všechna naše osvobozená území. Takže to prostě znamená, že Ukrajinci se stávají bezbrannými oběťmi a nemohou se zaměřit na odpalovací stanoviště, sklady a zásobovací trasy. Rusko může střílet, jak chce. Ukrajina nemůže odpovědět, protože se „západ bojí eskalace „.

(Proto tvrdím, že podmínka přijetí Ukrajiny do NATO až skončí válka, je v podstatě jen nikdy nerealizovatelný vzdušný zámek. Za současné situace NIKDY nebude Ukrajina plně kontrolovat své hranice a nikdy nezajistí, aby její území nebylo z Ruska napadáno. A z těch, kteří se sešli ve Vilnjusu tuto skutečnost jistě zná každý …)

🧵 „To také znamená, že Rusko může kdykoli shromáždit vojáky u ukrajinských hranic a zaútočit. Ukrajina nemůže na tyto jednotky udeřit, aby je rozprášila a zabránila jim ve vytvoření kritické síly. Jediná odpověď, kterou Ukrajina má, je vybudovat vlastní jednotky a vystavit je úderu ze strany Ruska. Co je to za způsob vedení války?“

„To je náš problém a je na nás, abychom se rozhodli, jak tohoto nepřítele zabít.“ 
Na jeho území je možné a nutné ve válce zabíjet. 
Pokud se naši partneři bojí použít své zbraně, zabijeme svými. 
Ale jen tolik, kolik je nutné.“

🧵 „A konečně, v oblastech s intenzivními boji na území Ukrajiny Rusové umisťují své zbraně a zásoby na ruské území, kdykoli mohou. A pokud je Ukrajinci nesmějí zasáhnout, tak to znamená, že je Rusko použije na Ukrajině. Rusko používá hrozbu „eskalace“, aby Ukrajinu výrazně znevýhodnilo. A Západ mu na to skáče.“

🧵 „Zalužnyj uvádí další příklady znevýhodnění :

  1. Žádná vzdušná převaha nebo parita. Letouny F16 nedorazí dříve než příští rok.
  1. Ukrajina má málo dělostřeleckých granátů, které má Rusko. A to znamená mnohem méně možností palby.
  2. Ukrajina nemá řízené střely, které Rusko denně vypouští na Ukrajinu.

Co tedy máme dělat? Armády NATO by sami takový způsob války samy nikdy nepodstoupily.

🧵 „Když si chránit životy svých lidí, proč musím někoho žádat o povolení, co mám dělat na nepřátelském území? Z nějakého důvodu si musím myslet, že tam nesmím nic dělat. Proč? Protože Putin hrozí, že použije jaderné zbraně? Dětem, které umírají, je to jedno.“

(Podotýkám, že Ukrajina i přesto už zničila několik skladů a letišť uvnitř Ruska a to jak v „nových“ ruských republikách, tak na Krymu, nebo i uvnitř samotného Ruska. A nestalo se nikdy nic.)

🧵 „Snažíme se tedy si takové zbraně vyrobit sami, Ruští velitelé a elity, kteří vydávají rozkazy k zabíjení, by měli čelit životu nebezpečným následkům.“

🧵 Bez toho a bez možnosti zasáhnout logistická centra, zásobovací trasy, výrobní zařízení hluboko uvnitř Ruska bude Ukrajina v této válce nadále znevýhodněna, válka se bude prodlužovat a svět bude méně bezpečný.“

„Vítězstvím bude, když budeme mít armádu – možná i ne bezvýznamnou – která zaručí bezpečnost dětí, které nyní jezdí v kočárcích, aby vyrůstaly s vědomím, že se to už nebude opakovat.“ 

🏇 Některé věci prostě stojí tak, že se nedají obejít a vystavují vašim snahám stopku. Stejně jako neuběhnete stovku za sedm vteřin, nemůže vybojovat Ukrajina mír bez toho, aniž by dokázala útočit dovnitř Ruska, nebo zajistila vzdušnou převahu, či alespoň rovnováhu, bez námi dodaných k tomu potřebných zbraňových systémů.

Proto mám celou válku za to, že zas tak moc vítězství Ukrajiny nechceme a prioritou jsou pro nás dvě věci. Za prvé získat čas (který dostáváme díky desítkám tisíc padlých ukrajinských obránců) na přezbrojení a změnu nastavení sil Aliance na jejím východním křídle. (Psal jsem o tom včera).

A za druhé doufáme, že díky ukrajinskému odporu a naší částečné podpoře nakonec Rusko ekonomicky přestane být schopno válku podporovat a samo se stáhne.

To je jistě možný směr vývoje, ale v žádném případě to nebude znamenat konec ruského fašismu a imperiálních ambicí a už vůbec to nebude znamenat, že na Ukrajině přestanou umírat nevinní lidé.

Putin slíbil, že přestane existovat a dokud bude u moci, nikdy se toho cíle nevzdá, stejně jako vize vrácení rozložení sil v Evropě před rok 1989.

Úvodní foto: graffiti na jedné z chersonských zdí, jako dík obyvatel města jejich osvoboditeli.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh