Válka bude nejspíš dlouhá. Máme na to morál?

Ukrajina si vybrat nemůže, za ní už vybrali Rusové. Buď bude bojovat a bránit se bez ohledu na vyhlídky, (ať už dobré či špatné), nebo ji nechá Putin rozpustit v „ruském světě“, se vším, co k tomu patří.

Ale co západ, potažmo Evropa? Bude ochotna Ukrajinu podporovat ještě třeba i několik let? Budeme vůbec schopni udržet dosavadní jednotu ve světle možných volebních výsledků v mnoha západních zemích?

Už teď, ještě v horké fázi podpory vidíme, jak se část podniků snaží prorážet sankce (přes vývozy do zemí sousedících s Ruskem) a tento tlak bude samozřejmě sílit, jak v oficiálních, tak i zákulisních fórech.

Je evidentní, že bude potřeba násobně upgradeovat výrobu munice i celého zbrojařského segmentu. S tím, co jsme schopni (a ochotni) dodávat doteď, Ukrajina Rusy zastaví. Ale nejspíš nevyžene.

Dál: jistě si všichni pamatujeme, jak se v době, kdy útočili Rusové (a nešlo jim to) psalo, že útočník musí mít cca převahu 4:1. Teď, když útočí Ukrajina, jako by najednou tato poučka neměla platit, protože se očekává vítězství strany, která nemá převahu ani 2:1, navíc, nemá vzdušnou podporu.

Ukrajinci jsou hodně motivovaní (až neskutečně) a naše zbraňové systémy, kterých není mnoho, ale jsou výkonnější, než ruské, tyto handicapy zčásti vyrovnávají, ale zatím se zdá, že na zásadní průlom ruských pozic je to málo.

Ukrajinci – a to jsem si jist – budou bojovat i pokud by od nás nedostali už ani diabolku do vzduchovky. A jak si tedy budeme stát v příštích desítkách měsíců my?

Petr Pavel: Putin chce opotřebovávací válkou Západ otrávit. Pokud mám obavy, týkají se naší jednoty

Vycházejme z toho, že PP jako voják čte situaci (ohledně stádia bojů jako opotřebovací války) příhodně a jako prezidentovi mu jeho analytici dokáží podat situaci v západních aliančních strukturách i jednotlivých státech.

Text je přitom již z června, tedy z doby, kdy současná ofenziva teprve začínala

📌 „Pokud mám z něčeho obavu, je to naše vytrvalost a schopnost zůstat jednotní. Putin spoléhá na opotřebovávací válku, kterou chce Západ unavit, otrávit, tak abychom nechali Ukrajinu napospas jejímu osudu.“

📌 „ Ze strany Moskvy o logický kalkul. „Každý konflikt časem ztrácí na naléhavosti a v životech lidí ho zastiňují každodenní starosti.“ 

Jan Ludvík, Katedra bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd UK

Vlastně celý dosavadní text byl jen úvodem do tohoto textu pana Ludvíka, který publikoval včera na twitteru. Důležitý je v tom, že bez růžových brýlí realisticky nastiňuje co nás v příštích časech může čekat za zkoušky.

Pojďme na to:

❓ „Asi toužíme po optimismu, ale důležitým zprávám je třeba věnovat pozornost, i když nejsou dobré. Rusko zvýšilo (už tak zvýšený) vojenský rozpočet pro rok 2023 na dvojnásobek. Ve výsledku dá (podle PPP) na armádu od oka podobně jako všechny státy EU a Velká Británie dohromady.“

❓ „Budu se opakovat, ale krátké války se vyhrávají na frontě, zatímco dlouhé v továrnách. Z toho dvojnásobného rozpočtu se v Rusku určitě hodně peněz ztratí a vyplýtvá, ale nedělejte si iluze. Za dvakrát tolik peněz bude mít ruská armáda dvakrát tolik muziky.“

❓ „To zvýšení samozřejmě bude hodně na úkor civilní výroby/spotřeby. Prostě pohyb na klasické “guns and butter” křivce popsané v odkazu z předchozího bodu, ale stojí za zmínku, že zbrojní výroba táhne ruskou ekonomiku přes sankce k růstu většímu než máme v ČR.“

❓ „V tomhle kontextu bych připomněl postřeh, který tu nedávno proběhl a měl by se tesat. Můžeme se Rusům smát, kolik ztratili tanků, děl atd. ale bylo by moudré si u toho uvědomit, že ztratili víc techniky, než kolik mají všechny evropské armády dohromady a pořád jsou bojeschopní.“

❓ „Západní země (včetně ČR) sice také deklarovaly navýšení výdajů na obranu (a zbrojní výroby), ale často to nakonec narazí ma problémy a ve výsledku je růst (až na výjimky) pomalý. Nemám pochyby, že Západ má potenciál Rusko uzbrojit, ale Rusko má mnohem větší motivaci.

❓ „Vzhledem k tomu, že ukrajinská ofenzíva musela (z důvodů, které si zaslouží samostatné vlákno a nejde je redukovat na RuSSáci položili miny nebo Ukrajinci nemají letadla) přejít zpět k opotřebovávací válce, je nutné, aby Západ adekvátně reagoval!“

❓ „A na závěr. Myslím, že potřebujeme otevřenější debatu o tom, co je reálné a nereálné dosáhnout. Optimismus války nevyhrává. Ukrajincům se (veřejně) slibují hory doly, ale dokážeme jim dát tolik, aby vyhráli? Pokud se na tom veřejnost neshodne, bude těžké to dát.“

🏇 Co si budeme nalhávat: největší šancí a zároveň nejjednodušším řešením z pohledu Putina je, aby v USA vyhrál volby Donald Trump. I kdyby pak ponížil podporu Ukrajině byť jen o třetinu, Evropa nebude schopna v nejbližších letech tuto ztrátu nahradit, nebo pomoc dokonce navýšit.

Utrpěli bychom – a náš model demokracie a liberálních hodnot – obrovskou reputační ránu, která by mohutně nastartovala všechna populistická a xenofobní hnutí, jejichž vlna by se snažila uchopit moc, tam kde to jen bude možné a pokusila by se přetvořit západ, tak aby jeho podoba zaručovala jejich neomezenou moc.

Úplně si takový svět představovat nechci, stejně asi jako žádný příslušník z mnoha menšin, ale jisté je jedno: ekonomicky by šlo o katastrofu a nakonec by se jen pro veřejnost hledali ti, kteří za to můžou …

A to nechceš …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh