Vysoká kriminalita Ukrajinců? Ne.

Politici surfující na vlně nenávisti, ruští kolaboranti a kompletní dezinfoscéna zanášejí do českého veřejného prostoru výroky, která odkazují na smyšlenou vysokou míru kriminality u nás pobývajících Ukrajinců.

Když ale odstoupíme od výkřiků a capslocků a podíváme se na oficiální statistiky Policie ČR, zjistíme, že výše mínění nepřekvapivě zase lžou.

Kriminalita cizinců v ČR, s důrazem na ukrajinské občany.

👉 V České republice žilo ke konci roku 2022 celkem 1 053 000 cizinců, což jev přesně 10 % obyvatelstva. Jde o skokový nárůst, který souvisí s válečnými uprchlíky z Ukrajiny, dříve se udávalo cizinců v ČR pod 700 tisíc.

👉 Z tohoto počtu bylo nejvíce Ukrajinců a to 632 282, Slováků pak u nás žilo 117 265. Na třetím místě jsou už delší čas zástupci vietnamské komunity.

👉 Podle Zprávy o stavu v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v roce 2022 bylo z celkového počtu trestně stíhaných cizinců celkem 7 897 (+1 463 skutků, +22,7 % procent). To představuje 10,5 % (+1,3 %) z celkového počtu stíhaných osob.

👉 Poměrně tedy cizinci páchají stejný díl trestné činnosti, jak velký je jejich podíl ve společnosti. Nárůst stíhaných cizinců za loňský rok je navíc nižší, než nárůst počtu v ČR žijících cizinců.

👉 Dál: Cizinci spáchali 8 427 (+2 087, +32,9 %) trestných činů, tedy 10,1 % objasněných trestných činů. Tady už nárůst TČ kopíruje nárůst počtu cizinců

👉 Ve zprávě se píše, že v souvislosti s příchodem loňských uprchlíků se prudce navýšil počet TČ Ukrajinců řešených ve zkráceném řízení. Jenže tímto nárůstem teprve Ukrajinci dohnali v absolutních počtech Slováky, kterých je ale v ČR v současnosti cca pět krát méně.

Normální postoj je válečným uprchlíkům pomáhat, ostatně sami jsme za posledních cca 80 let vytvořili tři uprchlické vlny (1938-39, 1948, 1968). Je to otázka empatie a morálky – i s tím vědomím, že se v každé větší skupině lidí najdou osoby, které si této pomoci nebudou dostatečně vážit a třeba spáchají i trestnou činnost.

👉 Do této kategorie především spadají skutky: Trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky podle § 274 trestního zákoníku (zpravidla v podobě řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu) a trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348 trestního zákoníku (zpravidla snaha použít či padělat řidičské průkazy a jiné doklady).

👉 Ukrajinci tedy nejsou ani nejčastější pachatelé trestné činnosti v České republice. Takovou skupinou jsou naopak občané Slovenska, kteří vedou mezi stíhanými i odsouzenými. A to i přes několikanásobnou ukrajinskou početní převahu. Viz níže:

👉  Z cizinců byli nejčastěji za trestnou činnost stíháni občané Slovenské republiky (2 465 celkem, +266 nárůst, +12,1 %), Ukrajiny (2 389, +659, +38,1 %) a Moldavské republiky (408, +131, +47,3 %)

Ukrajinští vojáci umírají po tisících a chrání tak kromě svojí země i bezpečí východních zemí Evropy.

👉 Podstatné jsou ještě TŘI poznámky:

1. Nárůst trestné činnosti obecně (rostou i čísla u českých občanů) mj. částečně souvisí i s ukončením covidových restriktivních opatření.

2. Cizinci z třetích zemí (mimo EU) navíc oproti Čechům velmi páchají specifickou trestnou činnost typickou pro migranty, tedy zjednodušeně švindlování z doklady a dokumenty. Ta je zastoupena mezi každou migrační vlnou až v desítkách procent a je třeba ji brát do úvahy, pokud uvidíme někoho šermovat čísly migrační „zločinnosti“.

.3. Do statistik kriminálních cizinců také padají i turisté nebo pachatelé mezinárodní organizované kriminality, kteří byli v Česku chyceni např. při převozu pašovaného zboží nebo lidí. 

Ne, že to kohokoli omlouvalo, šiřitelé nenávisti vůči cizincům, ale podprahově do společnosti tlačí, že za statistickými čísly jsou vlastně jen násilné a sexuální trestní činy a to je lež.

Ruská pátá kolaborační kolona v ČR. Cituju Jiřího Pehe: Pokud v demokratické zemi někdo dnes hájí zájmy Putinovského Ruska, existuje zhruba pět vysvětlení: 1. Idiotismus 2. Užitečný idiotismus 3. Ruské peníze 4. Strach 5. Složka na dotyčného v ruských archivech z dob KGB

🏇 Ukrajinci v ČR zkrátka žádnou vysokou kriminalitu NEMAJÍ. Ba naopak, jsou to s námi nejvíc možní kompatibilní uprchlíci z celého světa. V minulosti takovými byli už jen před třemi dekádami let Bosňáci.

Ale to jsme ještě byli skutečně otevřenou zemí, kde si nikdo nedovolil třískat politický kapitál na nenávisti k válečným uprchlíkům, stejně jako neexistovala hybridní – a tedy i dezinformační – válka Ruska proti nám.

Na místě není nenávist, ale empatie a pomoc příchozím a vděčnost ukrajinským mužům, kteří se rozhodli, že ruskou imperiální rozpínavost zastaví.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh