Výtah z rozhovoru s historikem z Univerzity obrany Tomášem Řepou.
Popisuje situaci na frontě a co by z ní mohlo v budoucnu plynout pro Ukrajinu a zbytek Evropy. A překvapivě nevychází až pesimisticky, respektive ukazuje některé nadějné aspekty jinak těžké situace.
Ústřední motiv textu:
Obranné síly jsou dnes na Ukrajině spíše v defenzivě a ochota Západu pomáhat klesá. Co by obětování Ukrajiny znamenalo pro demokratický svět a nové agresory?
📌 „Sledujeme zde klasickou opotřebovávací válku, která se kvůli vyčerpání obou bojujících stran přesunula do fáze, kdy dynamický postup jedněch či druhých bude jen velmi obtížný.“
📌 „Obě strany měly dost času připravit si obranné linie a mají ještě dost sil na to, aby dokázaly zažehnat bezprostřední krizi.“
📌 „Odlišná situace panuje jen na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti, kde sice Rusové nedisponují souvislou obrannou linií, ale logistické obtíže při překonávání velké řeky limitují i útočící Ukrajince. Dolní tok Dněpru má v některých místech až 800 metrů. Proto sledujeme jen pozvolný postup Ukrajinců dál do hloubky území na východním břehu a Rusové zatím nenašli recept, jak jim v tom zabránit. Naopak sami mají značné ztráty.“
📌 „Zajímavé je sledovat i další ofenzivní snahy Ukrajinců v Záporožské oblasti u obcí Novoprokopivka či Kopani. Již od června zde Ukrajinci tlačí na ruskou obranu, ale nedokázali postoupit do hloubky více než maximálně 20 kilometrů. Unavené a opotřebované jednotky jsou na obou stranách, v kombinaci s útoky od Chersonu by se zde však dříve či později mohli dostat ruští obránci do potíží.“
📌 „Na ostatních úsecích fronty jsou dnes naopak ukrajinské síly v defenzivě. Značná koncentrace nasazených ruských jednotek a s tím související útoky v oblasti jsou přítomny u Kupjansku na rozhraní Charkovské a Luhanské oblasti, Bachmutu i Avdijivky v Doněcké oblasti.“
📌 „Ani zde se však nedaří postoupit a ofenzivní snahy stojí ruskou armádu obrovské množství vojáků i techniky. Zároveň to ale znamená, že zvěsti o blížícím se kolapsu ruské armády jsou zjevně nesmysl, jakkoliv kvalita nasazených ruských jednotek i jejich vybavení dál degraduje.“
📌 „Ani na Rusy okupovaných územích není klid a dál dochází k partyzánským úderům. Vojenská historie a gerilové útoky, které provázely mnohé konflikty v minulosti (namátkou Napoleonovo španělské či ruské tažení, finský odpor proti Sovětům v letech 1939 až 1940, nezdary Američanů ve Vietnamu či Sovětů v Afghánistánu v období studené války), napovídají, že se jedná o typ střetnutí, ze kterého lze jen obtížně vyjít vítězně a oblasti trvale ovládat.“
Druhá část rozhovoru směřuje k západním společnostem a politikům
🪶 „Vše další záleží na politickém rozhodnutí ve státech, které se snaží Ukrajině pomáhat. Každý politik bojuje o přízeň voličů a voliči logicky upřednostňují domácí témata a životní úroveň. To, co odlišuje politika od státníka, je schopnost vidět dál než za horizont nejbližšího volebního cyklu.“
🪶„Zkusme si tedy hypoteticky představit, že podpora demokratického světa bojující Ukrajině klesne natolik, že bude obětována, přijde ještě o další území a Rusové nakonec dosáhnou úspěchu minimálně v té části svého záměru vykolejit zemi natolik, že se stane zkrachovalým a nefunkčním státem.“
🪶 „Když odhlédneme i od morálního hlediska, byla by právě toto cesta k trvalému řešení pro rozsáhlé oblasti východní Evropy a rozvoje v nich?“
🪶 „Jsem přesvědčen, že nikoliv a že bez strategické porážky Ruska v jeho imperiálních snahách to nepůjde. Ruští představitelé by si dříve či později i přes svůj neuvěřitelný cynismus měli uvědomit, že vést válku o území v 21. století nepřinese nic jiného než katastrofu i pro vlastní zemi.“
🪶 „Vědomí, že i proti společenství vyspělých zemí se lze prosadit bezohlednou válkou vůči sousední zemi, navíc s genocidními prvky, by bylo i povzbuzením pro každou mocnost, která o nějakém podobném „řešení“ uvažuje.“
🏇 Když se na situaci podíváme z druhé strany, je vlastně pozitivní zprávou, že to jak válka dopadne, máme stále pevně ve svých rukách my a Rusko může jen čekat (a zákulisně manipulovat), jak se nakonec zachováme.
A teď jen se k tomu postavit adekvátně – jako ti, kteří jsou příštím cílem ruské imperiální agrese. Protože tak to prostě je.
Úvodní obrázek: „V nabídce čerstvá člověčina.“
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji