Snažil jsem se vyhnout osobnímu pohledu na to, co jsme sledovali o víkendu v Rusku. Necítím se být natolik povolán, abych komentoval výsledek rovnice, v níž je stále většina proměnných neznámá.
To ale neznamená, že se nepokusím opřít o názory lidí, kteří Rusku, které stvořil Vladimir Putin, vědí ještě víc než já. Jedním z nich je bezesporu americký historik se zaměřením na dějiny východní Evropy a spisovatel Timothy Snyder.
Viktor Janiš pro Deník N přeložil jeho deset tezí poučení z Prigožinovy vzpoury. Doporučuji zejména bod číslo devět, ten ač vychází z ostatních předcházejících, byl by tím nejzásadnějším.
Tak tedy tady jsou:
1️⃣. Putin není oblíbený. Všechny průzkumy veřejného mínění, jsou ovlivněné situací v Rusku. Když město Rostov na Donu obsadili Wagnerovci, nikomu to podle všeho nevadilo. Někteří Rusové zareagovali na Prigožinovu vzpouru nadšeně, většina působila apaticky. V žádném ruském městě však nikdo spontánně nevyjadřoval Putinovi podporu, natož aby někdo kvůli jeho režimu podstoupil nějaké osobní riziko.
2️⃣. Prigožin byl pro Putina hrozbou, protože dělá v podstatě totéž co Putin a využívá jeho vlastní aktiva. Jak samotný ruský stát, tak Prigožinova žoldnéřská firma Wagner jsou těžební režimy s rozsáhlými PR aktivitami a vojenskými složkami.
Skupina Wagner fungovala jako jakási nabušená verze ruského státu, která dělá tu nejšpinavější práci mimo Rusko, a to nejen v Sýrii a na Ukrajině, ale i v Africe. Byla dotována ruským státem, ale skutečné peníze vydělávala na těžbě nerostných surovin na vlastní pěst, především v Africe. Na rozdíl od většiny ostatních podniků byla válka wagnerovců na Ukrajině ztrátová záležitost. Prigožin využil zoufalé touhy ruské propagandy po vítězství a připsal si sám zásluhy za vítězství u Bachmutu.
3️⃣. Prigožin řekl o válce pravdu. Chtěl v ruském veřejném mínění zaujmout následující postavení: člověka, který loajálně bojoval za Rusko a v roce 2023 vybojoval pro Rusko jediné smysluplné vítězství, a to navzdory neschopnosti režimu a nesmyslnosti samotné války.
Co řekl Prigožin o Putinových motivech k válce? Že nemá nic společného s rozšířením NATO nebo ukrajinskou agresí a že šlo prostě o přání ovládnout Ukrajinu, nahradit její režim vůči Moskvě přátelským politikem (Viktorem Medvedčukem) a pak se zmocnit jejích zdrojů a uspokojit ruskou elitu.
4️⃣. Rusko je mnohem méně bezpečné, než bylo před napadením Ukrajiny. Na to kromě mě upozorňuje mnoho dalších lidí, a to už od první invaze v roce 2014. Minimálně od té doby totiž nebyl žádný důvod věřit, že Putinovi záleží na ruských národních zájmech. Kdyby mu na nich záleželo, nikdy by nerozpoutal konflikt, který Rusko vehnal do područí Číny. Každý realista v Moskvě, kterému by šlo o ruský stát, by se snažil najít rovnováhu mezi Čínou a Západem, a ne provádět politiku, jíž by si musel Západ odcizit.
5️⃣. Když Putina zaženou do kouta, on se zachrání. V sobotu Putin pronesl další projev plný hrozeb, tentokrát namířených proti Prigožinovi a Wagnerovcům. Pak nasedl do letadla a odletěl do jiného města. A potom se s Prigožinem dohodl. A pak byla všechna obvinění proti Prigožinovi stažena. A vzápětí Putinovi propagandisté vysvětlili, že toto všechno je naprosto normální.
6️⃣. Přední účastníci byli fašisté a fašisté se mohou svářit. Přesto je důležité upřesnit rozdíl mezi Putinovým a Prigožinovým fašismem a fašismem třicátých let. Oběma mužům jde hodně o peníze, což o první generaci fašistů obecně neplatilo. Jsou to oligarchičtí fašisté – druh, který stojí za to sledovat i tady v USA.
7️⃣. Rozkol v Rusku byl skutečný a pravděpodobně přetrvá. Někteří Rusové oslavovali, když vagnerovci sestřelili ruské vrtulníky, a jiní žasli, že to bylo v jejich silách. Někteří Rusové chtěli akci, jiní si změnu nedokázali představit. Většině Rusů je to pravděpodobně jedno, ale ti, kterým to jedno není, mají na věc různé názory.
Ruští propagandisté budou těžko hledat v příběhu nějaké hrdiny, protože tažení Wagnera na Moskvu většinou nikdo nebránil. Pokud jsou Wagnerovci tak hrozní, proč je všichni nechali postupovat? Pokud je ruské ministerstvo obrany tak schopné, proč udělalo tak málo? Jestliže Putin velí, proč utekl a přenechal i vyjednávání Bělorusovi Lukašenkovi? Pokud je Lukašenko hrdinou příběhu, co to vypovídá o Putinovi?
8️⃣. Putin zničil opozici. Putinův režim je zjevně vyčerpaný, ale není tu nikdo, kdo by to pojmenoval a navrhl lepší alternativu, krom dalšího stárnoucího fašisty. Tomuto převratu nikdo nebránil zčásti kvůli systematickému politickému úpadku Putinova režimu a zčásti proto, že takoví odvážní Rusové, kteří v roce 1991 (pokus o puč proti Gorbačovovi) vyšli do ulic, jsou nyní za mřížemi nebo v exilu.
9️⃣. Toto byl předobraz konce války na Ukrajině. Až v Rusku dojde k závažnému konfliktu, Rusové na Ukrajinu zapomenou a budou se věnovat vlastní zemi. To se nestalo poprvé a může se to stát znovu. Až bude takový konflikt trvat déle než tento (a tentokrát se vše odbylo za den), budou ruská vojska z Ukrajiny stažena.
Jinak nebude možné bránit Moskvu a její elity. Moskevské elity disponující trochou předvídavosti by měly chtít, aby se tito vojáci stáhli hned. Při současné trajektorii dojde v Rusku k vnitřnímu boji o moc spíše dřív než později.
Lidé, kteří si přejí konec této války, by měli Ukrajincům pomoci takový tlak vyvíjet.
🔟. Příliš mnoho lidí si podle všeho myslí, že Ukrajinci bojují kvůli USA nebo NATO, zatímco ve skutečnosti je situace právě opačná: to ukrajinský odpor přesvědčil ostatní země, aby pomohly.
Příliš mnoho lidí si stále myslí, že USA nebo NATO mají něco společného s Putinovým osobním rozhodnutím napadnout Ukrajinu, zatímco ve skutečnosti nám charakter ruského systému (a Putinova vlastní slova) skýtají víc než dostatečné vysvětlení.
Jiní se snaží vysvětlit Prigožinův pochod na Moskvu jako divadlo, v němž šlo o to, aby se Prigožin a Wagner přesunuli do Běloruska a odtud připravili úder na Ukrajinu. To je absurdní. Samotná koncepce takového plánu nedává smysl. Kdyby Putin s Prigožinem spolu dobře vycházeli, mohli se na takovém kroku jednoduše dohodnout tak, aby to nepoškodilo pověst obou dvou (a Rusko to neoslabilo).
Úvodní foto: Amanda Ghanooni
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji