Dezoland. A vadí to někomu?

Odborník se diví, laik žasne. Řeč je o přístupu vládních stran k šíření dezinformací. Po vpádu Ruska na celou Ukrajinu čelí naše země nejsilnější dezinformační kampani v historii. Proto je zarážející, že vláda ustupuje zpět v boji s tímto dezinformačním systémem a to tím spíše, že boj s ním, má uvedenu v programovém prohlášení jako jednu ze svých hlavní priorit.

Podrobně se této situaci věnoval pořad 168 hodin. Tady je několik nosných bodů z něj:

🎥

🎥 Nora Fridrichová: „Zatímco dezinformační scéna šlape na plné obrátky, vláda v boji proti ní přešlapuje na místě, odvolala zmocněnce pro dezinformace a zákon o boji proti dezinformacím uložila k ledu. Boj s dezinformátory tak vzali do svých rukou rukou obyčejní lidé, kteří však čelí výhrůžkám fyzických ataků na sebe i své rodiny.“

🎥 Následují videa, kde ruští kolaboranti a dezinformátoři Netík a Černohorský otevřeně vyhrožují člověku s nickem Sahibek Sahi, který je součástí komunity vyvracející jejich lži. Viz video.

🎥 Monika Špoulová, další, kdo na sociálních sítích aktivně bojuje s dezinformacemi: „Opakovaně mi telefonoval Patrik Tušl a vyhrožoval mi. („Rozšlapu ti hlavu!“, například). Viz video. Tak jsem si jej nahrála a předala nahrávky policii. Tušl nyní dostal i za toto vyhrožování souhrnný trest jeden a čtvrt roku na tvrdo.

🎥 Michal Klíma, odvolaný zmocněnec vlády pro boj s dezinformacemi: „Dokument s názvem Analýza připravenosti ČR čelit závažné dezinformační vlně“ ukázal, že Česko na obranu před těmito dezinformacemi není absolutně připraveno. Já jsem dostal právě za úkol připravit plán, jak těmto dezinformacím čelit. Vypracoval jsem jej, předložil vládě a … byl jsem odvolán a moje pozice zrušena.“

🎥 Vláda po roce najednou otočila a prohlásila, že žádný plán boje proti dezinformacím není třeba. Čas 13:00. K tomu říká Michal Klíma výstižně: „Tady probíhá (v politice) ideologický souboj, o to jestli má stát vůbec čelit těm dezinformacím a část politiků rozhodla op tom, že se můj plán realizovat nebude. Jsem přesvědčen, že je to chybné rozhodnutí a bez toho se nedá pokračovat.“

🎥 Václav Crhonek, 168 hodin: „Premiér a ministr vnitra dostali už před 11 měsící návod, jak na dezinformace. Sepsal ho tým analytiků, v čele s Františkem Vrábelem, zakladatelem společnosti Semantic Vision, která svoje analýzy prováděla i pro NATO, nebo ministerstvo zdravotnictví USA v době Covidu. Odpovědi od vlády se ale nedočkali.“

🎥 Frantuišek Vrabel: „Bylo to velké zklamání, usilovně jsme se snažili s premiérem zkontaktovat, měli jsme nejrůznější přímluvce, ale nikdy k tomu, bohužel, nedošlo. Z toho vyvozujeme, že tato problematika pro vládu a pana premiéra není prioritou.“

🎥 Mluví poslanci koalice: Barbora Urbanová (STAN): „Je to složité, myslím, že stát s dezinformacemi dostatečně nebojuje.“ Hayato Okamura (KDU): „Je to nepřehledný terén, boj s dezinformacemi je nekonečný.“ Lucie Potůčková (STAN): „Máme v tom velké mezery, myslím, že bychom s tím měli něco dělat. STAN by měl na řešení problému více tlačit.“

🎥 Ministr vnitra Rakušan sice nějakou zákonnou úpravu vytváří, sám však říká, že je možné, že ji vůbec nepustí do legislativního procesu s tím, že jde o politické rozhodnutí. Tedy nepřímo potvrzuje slova Michala Klímy, že jde o ideologické tlaky části vládních politiků v pozadí.

🎥 Michal Klíma, odvolaný zmocněnec vlády pro boj s dezinformacemi: „Dezinformacím stát nečelí a přihlíží k tomu, jak tady dochází k ovlivňování myšlení lidí a veřejného mínění ve prospěch Ruska.“

🎥 Sahíbek Sahí: „Vláda opravdu selhává a to je nezpochybnitelná věc.“ František Vrabel: „Žádné brzdy neexistují, dezinformační část společnosti se radikalizuje a obávám se toho, že tady začnou velmi brzy veliké problémy.“

🎥 Václav Crhonek, 168 hodin: „Namísto slibovaných vládních řešení, radikalizace dezinformační scény a ti, kteří fake news potírají místo vlády jsou terčem výhrůžek a pronásledování.“

🏇 Kam tento absurdní stav může vést, vidíme třeba na Slovensku. Lidé se totiž pod tíhou prodlužující se ekonomické krize (letos skoro jistě neskončí) budou čím dál více obracet ve svých obavách a nespokojenosti k těm, kdo jim nabídnou jednoduchá a rychlá řešení, opepřená tím, že jim ukáží, kdo za to může.

Nebude to žádná mega vlna, kdy se veřejné mínění obrátí z týdne na týden, ale s postupující únavou a frustrací, může jít třeba o jedno, dvě procenta lidí (voličů!) každý měsíc.

A pak se můžou volební preference začít překlápět k populistickou extrémistickému bloku. Vzhledem k vyrovnané situaci se hraje o každé jedno procento hlasů.

Osobně tuto situaci, kdy vláda o boji s dezinformacemi pouze tweetuje, hodnotím jako nezamýšlenou, ale přesto subverzi, proti demokracii v České republice a proti stávající celospolečenské soudržnosti.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh