Donald Trump: „V Evropě s naší pomocí nepočítejte.“

Americký exprezident a uchazeč o druhý mandát Donald Trump během svého úřadování v Bílém domě řekl šéfce Evropské komise Ursule von der Leyen, že Evropa v případě vnějšího napadení nemůže počítat s pomocí Spojených států.

Stalo se to během v roce 2020 při setkání Trumpa s unijními politiky na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Novinářům tato konkrétní slova potvrdil eurokomisař Thierry Breton. Trump tam také řekl:„Mimochodem, NATO je mrtvé a my odejdeme, vystoupíme z NATO a dlužíte mi 400 miliard dolarů, protože jste nezaplatili, vy Němci, to, co jste měli zaplatit za obranu‘,“ Vypjaté schůzce byl přítomen mj. i tehdejší šéf obchodu EU Phil Hogan.

Breton své zážitky z roku 2020 tento týden popsal jako „budíček“. (No, twl, to brzo) „Teď víc než kdy dřív víme, že jsme odkázáni sami na sebe,“ 

Trumpovo zpochybňování smyslu NATO a nutnosti alianční pomoci se táhne jeho politickou kariérou jako červená nit.

Posuďte sami:

John Bolton, který v letech 2018 a 2019 působil jako jeho poradce pro národní bezpečnost, ve své knize z roku 2020 napsal, že si prezident pohrával i se scénářem amerického odchodu z Aliance.

„Během soukromých rozhovorů se měl v loňském roce prezident Spojených států Donald Trump opakovaně vyjádřit ve smyslu, že chce, aby USA vystoupily ze Severoatlantické aliance, uvádí deník The New York Times.“

„Donald Trump hodlal vystoupit z NATO, pokud by byl opět zvolen americkým prezidentem, prohlásil jeho bývalý poradce John Bolton. Tehdejší šéf pro národní bezpečnost nyní v rozhovoru pro deník The Washington Post také řekl, že ústup USA z aliance vyhlížel ruský prezident Vladimir Putin. Trump podle Boltona možnost zvažoval už v roce 2018.“
Zdroj ZDE.

Prezident Donald Trump v úterý ráno podkopal jeden ze základních principů NATO, když naznačil, že USA nemusí bránit svého člena, pokud by na něj zaútočily.
Článek 5 zakládající smlouvy organizace – který byl uplatněn pouze jednou, a to po útoku na USA 11. září 2001 – vyžaduje, aby se členové v případě napadení „vzájemně chránili“.
„Budu o tom dnes diskutovat a je to velmi zajímavá otázka, že?“ řekl. Trump řekl novinářům.

Zdroj ZDE.
Jak připomíná Jan Kofroň zástupce vedoucího Katedry politologie Institutu politologických studií FSV UK, od Donalda Trumpa a jeho okolí, zazněly podobné výroky o zradě aliančních partnerů v Evropě několikrát.

V minulosti i další lidé vypovídali o Trumpově negativním postoji k alianci a myšlenkách na její opuštění. Podle deníku The New York Times si často svým poradcům stěžoval, že nechápe smysl společenství, které podle něj jen zneužívá Spojené státy.

Jak uvedl bývalý člen prezidentova týmu generál John Kelly, jedním z nejtěžších úkolů jeho práce bylo „zamezit Trumpovi opustit NATO.“

A nezapomínejme ani na tohle První a spontánní reakce Donalda Trumpa na ruský útok na Ukrajinu.

Druhý vážný kandidát je sice názorově normální, ani ale nedokáže kočírovat totálně rozdělenou Ameriku., přičemž navíc v průzkumech (nijak fatálně) zaostává. A oběma lídrům, na nichž je v současnosti náš kontinent z hlediska bezpečnosti bytostně závislý, je v součtu cca 160 let….

🏇 Donald Trump je nebezpečný psychopat, který dlouhodobě obdivuje světové autoritáře a jejich kroky. Ostatně, však si sám zkusil podnítit státní převrat.

Několik poznámek na závěr:

  1. Evropa se ale skutečně veze a bez USA není schopna udržet svou bezpečnost v konfrontaci s Ruskem a třeba Čínou.
  2. Ačkoli začínáme zvolna zbrojit a blížit se k oněm 2 % HDP na obranu v Evropě všichni, je potřeba zmínit, že tato procenta byla adekvátní v době, kdy se relativně nic nedělo. Nyní jsou potřeby obranných průmyslů mnohem vyšší, tedy jestli mají být v souladu se současnou bezpečnostní situací na kontinentu.
  3. V prvním období svého prezidentství měl Donald Trump kolem sebe ještě tým diplomatů, vojáků a dalších profíků, těch se buď zbavil, nebo od něj postupně odešli. Nyní už by byla situace mnohem horší, je obklopen nekompetentními radikály, jejichž jedinou kvalifikací je stejná názorová paleta, jakou si drží jejich vůdce.
  4. Musíme vybudovat vlastní obranyschopnost, nezávislou na Spojených státech. Nakonec to po nás chtějí sami příčetní američtí generálové, protože tuší, že nadcházející dekády mohou USA tvrdě soupeřit s Čínou.
  5. Taková bohatá část světa jakou jsme my, se musí umět ubránit sama, jinak časem pozbude svého výsadního postavení, Kvůli vlastní bezmocnosti.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh