Jak je v Česku etablována ruská propaganda, dezinformační scéna a jak politici a veřejné osobnosti pomáhají dostávat její narativy do veřejného prostoru

Malá obrázková sonda sonda – a velmi nahrubo – do reality České republiky a nesmělá otázka, zda má Česko problém s etablovanou dezinformační scénou a zdá jí náhodou taky usilovně část politiků a veřejných osobností nepomáhá …

Ono totiž nejde o to, že by většina níže zmíněných person cíleně pracovala pro Rusko, ale svým působením ve veřejném prostoru, kde Rusku viditelně chtíc či nechtíc pomáhá, nakonec pomůže vychovat sektu lidí, kteří tomuto dezinformačnímu, manipulačnímu a tendenčnímu proudu podlehnou a přijmou tezi, než že žít na tom zkaženém západě, který ohrožuje jejich budoucnost (haha), je lepší, pomoci Rusku převzít tady zase otěže do jeho rukou.

A to je prostě nebezpečné …

Všechny fotky a screeny jsou z veřejných zdrojů, jde tedy o veřejně dostupné informace, které si jednotlivě, ne takto v celku, přečetly statisíce lidí i politiků a veřejných osobností.

Přesto jedeme ve stejném módu až bych řekl usilovně, dál …

Možná je potřeba to takto vidět (stále jde jen o zlomek takových projevů), aby bylo vidět, jak moc pomáháme Rusku v jeho snaze narvat nás zpět do jeho vlivové zóny sami.

Zdroj ZDE.
Krejčí je mluvčí poslední komunistické vlády, spolupracovník tajných služeb z doby totality. Dnes je zván se prezentuje jako tzv. nezávislý expert, viz ZDE a o jeho „kariéře ZDE. Tyto lidi servíruje Ivan Zach a jeho televize národu jako experty.
Andrej Babiš svou absolutní nekompetentností rozvrtal celou republiku a rozštípal už takhle rozdělovanou společnost na navzájem se napadající skupiny. Komu to vyhovuje nejvíc, víme všichni.
Cynická reálpolitika = služba totalitním velmocím. Česko, uprostřed EU i NATO NEPOTŘEBUJE žádné zvláštní, nadstandardní vztahy s Čínou. Na rozdíl od pisatele.
„Bojte se migrošů z jihu a kašlete na Putina z východu“. Mimochodem tolik lidí, kolik zavraždí islamističtí radikálové v Evropě za rok, zabije Rusko v Ukrajině za den. Takže …
Role minulé vlády ohledně vnitřní bezpečnosti ČR „nebyla vždy úplně výrazná“, navíc měl na ni (na Babiše) enormní vliv ruský kolaborant Miloš Zeman

Bývalý polská vláda pronásledovala LGBTQ komunitu a aktivně demontovala právní stát v zemi, například pokusem „zreformovat soudnictví“, tak, aby jej plně ovládali její nominanti

Who is who?
… neříkám nic …
… ani teď.
Z Covidem do Česka dorazila nebývale intenzivní vlna dezinformačních a konspiračních narativů. Viz tento. Ale když jsou jejich šiřitelé nepostižitelní …. C 19 byla pandemie SARS, kterou v jihovýchodní Asii měli už několikrát, zatímco pro Evropu to bylo novum a nasekala dost chyb, protože politici sociálních sítí prostě nebyli připraveni na řešení takto komplexního problému. Nicméně to nesnižuje úlohu proruské lobby, která jenom v extrémních podmínkách krize, byla prostě více slyšet a vidět.
Viktátor: pronásledování menšin, NGO sektoru, antisemitismus, nepotismus korupce, likvidace mediální scény. Pro někoho partner, pro nás varovný příklad, jak to tady nesmíme dopustit. Více i ZDE.
Kam tady pan exministr chodí pro informace je asi zjevné, západní média to rozhodně nebudou.
Ano, my jsme říkali už před deseti lety, jak je Putinovo Rusko nebezpečné. Tady pan Plesl zatím dělal křoví Andreji Babišovi, aby bylo líp.
Konzervativní úspěšná politika dle Alex a části jejích spolustraníků: Orban, Kaczynski, Netanjahu, Kurz. Konkrétně v Polsku docházelo k honu na LGBT, ženská práva, byla zničena média (jak TVP, tak i přes Orlen) a došlo k zásadnímu pokusu o likvidaci nezávislosti justice.

Parlamentní listy jsou oficiálně rozhodnutím soudu dezinformační médium. To však ani náhodou nebrání politikům – i na demokratické straně s nimi spolupracovat a této proruské stoce se prezentovat
… a to je šéfredaktor Parlamentních listů
… a tohle taky
Zdroj ZDE.
Jan Pirk na Parlamentních listech, krátce po napadení Ukrajiny Ruskem v roce 2014
Korespondenční hlasování, další proruská linie. Chaos do něj však nevnáší sama volba, ale právě jen ty entity, které jej zpochybňují. Realita versus Skopečkovy lži ZDE
EU zákeřně podkopávala naši suverenitu (jedna z hlavních linií ruské propagandy za Covidu), tím, že zajistila dostatek vakcín společnými nákupy a v rámci EU se organizovaly například urgentní přesuny materiálu, pomůcek a i kriticky ohrožených pacientů. Aneb, když osobní preference zastíní realitu. (JČ ovšem jinak před ruským nebezpečím varovala dlouhodobě).
Bannon?…
Aha, Bannon přece. Kámoš.
Ach ano, tenhle Bannon, už vím.
… a tenhle Bannon. ZDROJ.
„Rozhovor pro Sputnik? Ale jistě, žádný problém, moje osobní asistentka vám je v mém zastoupení ráda poskytne.“ Aneb, všechno, kde můžu být vidět a slyšet je dobré. Pro lidi tohoto typu možná, ale pro vnitřní bezpečnost ČR ne.
… a ještě malá dávka pokrytectví navrch. Jenže internety mají paměť i když už u nás starý Sputnik „nenaladíte“.
Když proruské weby výjimečně nelžou: jejich podíl na vítězství Miloše Zemana ve II. období je nezpochybnitelný. Především prostřednictvím sociálních sítí …
Tohle je dokonce šíření hoaxu, jen proto, že vyhovuje mému politickému narativu. Ano, může to být hloupostí sdílejícího, ale informace už se tehdy – zejména kupodivu po proruských účtech a skupinách (které ji ovšem tlačily i mezi normální uživatele socsítí) šířila a byla další kapkou ve zde popisovaném trendu …

Zdroj paní poslankyně za demokratickou stranu. Svědčí to o mnohém.

… a tohle se vším o čem tu dnes píšu, velmi úzce souvisí. Zdroj ZDE.
Havel je organizátor proruských demonstrací, dříve samozřejmě aktivní antivaxer
„Francouzští neomarxisté a impotenti v čele se (středovým a v zásadě umírněným) Macronem.“ Jako bych slyšel dnes Lavrova ….
Dlouholetá proruská onuce Petr Žantovský je dosazen minulou vládou do rady ČTK.
Blízký spolupracovník kardinála Duky osobně….
Donald Trump, pomocník a obdivovatel Putina, který se do politiky dostal na základě lží, konspirací, rasismu a nenávisti. Který vládl tak, že obcházel zákony a nakonec poslal dezinfem vymleté fanatiky zaútočit na vlastní parlament. Do dnes tvrdí, že volby prohrál podvodem, ač všech cca 70 soudů, které se kvůli tomu vedly rozhodlo v jeho neprospěch. Už ve funkci vyhrožoval, že Evropě při napadení nepřijdou USA na pomoc.
Čína, PPF, Trikolora, Josef Středula. Dejte mi prachy a naše hybridní „novinařina“ vám zatlačí. Pokud by šlo o PR agenturu prosím, ale pokud jde o seriózně se tvářící novináře, kteří svými texty mají moc ovlivňovat veřejné mínění, pak jde o profesní selhání a celá tato skupina by měla být novinářským stavem ostrakizována.
Když mluvíš o totalitě současnosti, Rusko atakující evropskou zemi nezmíníš, za to varuješ před rovností pohlaví ….

Rusko nikdy nedodalo k vakcině Sputnik řádnou dokumentaci, podle čísel v Maďarsku ani nebyla účinná … Celkově šlo se Sputnikem o klasickou hybridní operaci, kvůli níž se v naší vládě měnili ministři …
… no a pak je tu třeba TV Prima CNN. Ano, máme po dvou dekádách skutečně prozápadního prezidenta a to vadí …
Role TV Prima na naší demokracii je jednoznačně toxická. Nejde o zpravodajství, ale účinný vlivový kanál. Majitel Zach v ní dělá vlastní politiku, která se velmi často kryje s ruskými zájmy
dtto …
Mediální férovka na Česko od TV Prima
Odkud fouká vítr ….
… a mimochodem: za A: co je Semín za špínu. A za B: jak velký mají tyto ultrakatolické skupiny zákulisní vliv na Česko (např. zde snaha ho prorvat do Rady ČTK …)
via Deník N
Aliance pro rodinu tlačí zákulisně na politiky. Odemčeno ZDE.
Vidlákovy kydy, červenec 2023
… a tohle byla za dané období realita. Ruský kolaborant s přezdívkou Vidlák má dosah minimálně vyšší desítky tisíc, ale spíš o řád výše.
… a jestli ruská propaganda a její šiřitelé na její cílovou skupinu působí? Nástěnka domu seniorů ve Svitavách. Texty a memy aka vytištěné řetězové emaily…
Grafika via Seznam Zprávy
Za mě je to cajk, ono to mnohem víc vypovídá o tom, kdo a proč tohle do veřejného prostoru účelově vypouští.

🏇 Tak co, ještě pořád nemá Česko problém s ruským vlivem a s intenzivně se šířícími narativy ruské dezinformační vály proti západu?

Jistě si říkáte, proč v tomto (neúplném) přehledu je většina politiků a osobností z demokratického spektra společnosti, přestože mnohem více očividných ruských kolaborantů je u xenopopulistů, extrémistů a dlouholetých dezinformátorů – a máte pravdu.

Základ je v tom, na jaké publikum působí, například Babiš – i kdyby se rozkrájel – bude pořád oslovovat max 35 % populace a většina z těch zbylých 65 % jej naopak vysloveně nesnáší, je nemůže nikdy oslovit.

Dezinformátoři a politici typu Andreje Babiše mluví často vyhraněně a emočně, ale tím jen stimulují svoje publikum. Obdobně to má i Tomio Okamura, směrem ke středu jít nemůže, tam jej nikdo nebere vážně a u názorových okrajů nikoho o tom, že je být na západě špatně, přesvědčovat nemusíte.

Problém je v tom, že lidé promlouvající k prozápadnímu publiku a setrvale se shodující v tom co říkají, s narativy ruské dezinformační války, vytváří nenápadně a pomalu podhoubí.

Podhoubí pro to, aby se nějaká část tohoto segmentu společnosti začala domnívat, že našim největším bezpečnostním problémem jsou LGBTQ lidé, ekologická komunita varující před následky klima změny, neziskové organizace a třeba Evropská unie – a nikoli militantní a agresivní Rusko, země s jaderným arzenálem, z níž prakticky týden co týden zaznívá, že pokud složí Ukrajinu, bude chtít zaútočit i na východní Evropu.

Což je mimochodem přesně cílem ruské hybridní války proti nám.

Nikdo nemá právo nadřadit své osobní a politické zájmy vnitřní a vnější bezpečnosti ČR a každá veřejně činná osoba, by měla s tímto faktem pracovat a myslet na to, dříve než se něco řekne, nebo zveřejní.

Občané země, které se nebude chtít agresorovi bránit, se velmi brzy mohou stát občany země tohoto agresora.

A pak už bude pozdě se tát, jestli nám to stálo za to.

Zodpovědnost.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh