Krtci.

👉 Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka se v Poslanecké sněmovně vyjádřil nezvykle emotivně. Ve svém projevu na pondělní konferenci o dezinformacích se ostře opřel do všech, kteří zlehčují šíření ruské propagandy.

👉 Tisková konference ředitele naší kontrarozvědky BIS Michala Koudelky určitě mnoha lidem nenaservírovala informace, které by pro ně byly překvapivé.

Že tu Rusko aktivně operuje a že tu má mnoho kolaborantů, kteří mu pomáhají i zdarma se vědělo. Nyní jen tento status dostal jakési oficiální potvrzení.

👉„BIS zjistila, že jeden z dlouhodobých ruských vlivových agentů v ČR rozdal úplatky v řádech tisíců € za šíření ruské propagandy. Konkrétně, tento agent na žádost orgánů ruské státní moci rozdával tisíce €, aby se ve veřejném prostoru šířily narativy podporující zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině. K šíření těchto ruských informací byly využity dokonce i veřejně známé osobnosti.”

👉 „Neužívejme termín dezinformace, je nesrozumitelný. Používejme termíny LŽI a PROPAGANDA. Typicky šlo například o propagandistické lži o tom, že ČR vyrábí jed Novičok. Významným zdrojem dezinformační obsahu jsou v českém mediálním dezinformační weby. Ty polarizují společnost, snižují důvěru občanů ve stát a jeho instituce, A podrývají mezinárodní ukotvení České republiky.“

👉 „Tyto weby dosahují vyšší statisíce až milióny přístupů za měsíc. Mohou být využity jako jeden z nástrojů informační války a jsou jedním ze způsobů hybridního působení. To má za cíl mj. vyvolat nedůvěru ve stát, v instituce jichž je ČR členem, tedy EU, NATO, nebo WHO v době pandemie.“

👉 Generál Koudelka dále potvrdil smutnou informaci, že se šířením i vytvářením lživého a propagandistického obsahu, nemají u nás Rusové velkou práci, většinu jej iniciují tzv. užiteční idioti nepřítele.

Téměř každá osoba, která do společnosti tlačí ruské propagandistické narativy, už se ke zprávě generála Koudelky vyjádřila a to i přesto, že nikoho z nich konkrétně nejmenoval.

Znovu tak podali důkaz, že na straně Ruska – v tomto případě proti tajným službám vlastního státu – dobrovolně stojí.

Na závěr vyslal ředitel naší rozvědky až nečekaně ostrý vzkaz současné vládě (ale i celé politické reprezentaci země) a jejímu přehlížení této problematiky a (ne)přístupu boje s dezinformačním ekosystémem.

„Kdo v tuto chvíli řekne, že neví, co to je ruská propaganda, že neví, co to je ruská dezinformace, při takto brutálním zasahování do podstaty demokracie v České republice, tak je slepý a hluchý!“

Michal Koudelka, ředitel kontrarozvědné služby BIS
Tomáš Pojar, pod něhož vláda zahrnula dezinformační problematiku poté, kdy po tlaku proruských vlivových skupin a ultrakonzervativní lobby ve vlastní straně zrušila post vládního zmocněnce pro dezinformace Michala Klímy. Ten vypracoval jakýsi plán, který vláda poslala k ledu, aniž by bylo projednáváno jeho schválení.

Mimochodem:

🏇 Naše země se nachází v intenzivní dezinformační a hybridní válce, což BIS opět významným způsobem potvrdila. Veřejnost se nyní ptá po jménech zrádců, kteří za peníze od Rusů zrazují svoji vlast. Myslím, že oficiální místa jejich jména nesdělí, možná by se to postupem času mohlo povést zjistit novinářům.

Pro nás všechny jako celek je ale důležitější, aby byl vliv Ruska u nás programově umenšován a aby se zlikvidovaly zdroje, které ruské (tedy nepřátelské) lži a propagandu mezi občany ČR šíří.

Legislativní nástroje si na to vláda se 107 poslanci může vytvořit. Jsme ve válce a náš stát nás před jejími dopady nechrání.

Navíc je třeba si uvědomovat, že ještě větší dosah, než všechna dezinformační média, mají sami politici a mezi nimi je aktivních ruských vlivových osob hned několik – a celý ekosystém jejich protičeské aktivity svým pokrytím ještě zvětšuje. Politiky, v rámci imunity, půjde „ztlumit“ jen těžko, ale lze docílit, aby jejich dosah byl výrazně snížen.

Pokud dá například rozhovor České televizi Tomio Okamura, nakonec se jeho obsah donese mnohem většímu počtu diváků prostřednictvím sdílení na sociálních sítí, než ze samotného vysílání.

Skupiny a stránky produkující dezinformační obsahy totiž fungují nejen jako jejich generátory, ale především jako jejich zesilovače.

A mediální výtlak rozhoduje.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh