Migrace je v Česku název pro peklo na zemi.

A tento stav jde za jak současnou, tak předchozí generací politiků, tak i za mnoha médii.

Přitom při našem věkovém a populačním složení, v kombinaci s potřebami pracovního trhu, potřebujeme řízenou migraci jako sůl.

Před politiky ale stojí problém, jak to lidem uspokojivě vysvětlit, když oni sami před migrací jako fenoménem dlouho sami varovali. Výsledkem je, že se snahy otevřít náš pracovních trh realizují zvolna ještě tak trochu v utajení, respektive rozhodně z toho není mediální téma, tak jak by možná zasluhovalo – viz níže.

„Soukromý sektor už několik let postrádá na 300 tisíc zaměstnanců. Do roku 2032 se očekává pokles české populace v produktivním věku o dalších více než 240 tisíc lidí. Na vysokém počtu prázdných pozic prodělává i stát. Podle odhadů tratí jen letos na daních a pojistných odvodech 150 miliard korun.“
Web E15, 27. září 2023

Lidi by například měli vědět, kolik zahraničních pracovníků náš trh potřebuje v současnosti a kolik v krátkodobém a dlouhodobém výhledu.

Projekt Visegradský jezdec je znovu nominován na Křišťálovou lupu českého internetu v kategorii One (wo)man show. Pokud se stránkou a aktivitami celé komunity souzníte, pak pro ni hlasovat můžete ZDE. Díky!

Zrovna tak budou chtít vědět, jak probíhá náborové řízení v zahraničí a měli by chtít taky vědět (ale nezajímá je to), jak probíhá vzdělávání a integrace. Protože, když například necháme Ukrajince v ČR popadat na společenské dno, zbytečně zaděláme na pozdější jak sociální, tak bezpečnostní problémy.

Není to nic objevného, už delší čas mluví odborníci z „migračních profesí“, že integrace nejen Ukrajinců se české státní správě nedaří, tak jak by bylo záhodno.

„Zaměstnanost uprchlíků v Česku sice stoupá, ale většinou jde o nekvalifikované profese. To už pro ty, kteří tu jsou skoro rok, není dobré, že se jim nedaří uplatnit svou kvalifikaci. Jsou to lidé, kteří si vydělají velmi málo, a tak žijí v příjmové chudobě.“ 

 ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová, únor 2023

Cituji tři dny starý text webu E15: „Dva roky trvalo vládě, než vyhověla firmám a začala se zabývat uvolňováním stropu pro příliv pracovníků ze zahraničí. Návrh ministerstva průmyslu a obchodu, počítá s posílením ekonomické migrace o dvacet tisíc Ukrajinců, Filipínců a dalších národností ročně. Takové zvýšení kvóty pro zaměstnanecké karty a pracovní víza však podniky považují za nedostatečné. Vzhledem k mimořádně nízké nezaměstnanosti potřebují NÁSOBNĚ více cizinců.

A dál: „Například ve stavebnictví chybí šedesát tisíc zedníků a dalších profesí. Z důvodu nedostatku sil mimo jiné vázne výstavba bytů, kanceláří, výrobních a skladových hal, silnic či dálnic.

Do situace se vložil razantními slovy i prezident Petr Pavel. Díky za ta slova.

Prezident Petr Pavel dále řekl:

„Program pracovní migrace je jedna z cest, jak jít naproti nedostatku pracovních sil, ale musí to jít zároveň ruku v ruce s tím, že budeme lidem vysvětlovat, že určitá forma kontrolované migrace je pro nás nezbytná, pokud si chceme zachovat nějakou nasycenost pracovního trhu.“

„Budeme-li říkat, že k nám nepřijmeme ani migranta, tak lidem lžeme a řežeme si větev pod vlastním zadkem, protože s ohledem na demografii se bohužel náš pracovní trh vylidňuje. Takže řízená migrace s cílem získat kvalifikované pracovní síly na ta místa, která nejsme schopni nebo ochotni zaplnit vlastní pracovní silou, je v podstatě pro nás nezbytností.“

Novinářka Fatima Rahimi. S rodinou utekli v jejích sedmi letech z Afghánistánu před Talibanem. Neuměla česky ani slovo: „ Byli jsme čtyři roky v uprchlickém táboře. Výsledkem bylo, že přestože jsme tady už čtyři roky byli, o české společnosti a o fungování státu jsme prostě skoro nic nevěděli.“ Vystudovala gymnázium, vysokou školu, píše a občas zasvěceně komentuje v televizním studiu fotbalové přenosy a česky mluví líp, než bývalý premiér. Prostě jim dejme šanci.

🏇 Jsem rozhodně pro pomoc válečných uprchlíkům, stejně jako jsem byl pomoc podobně postiženým lidem například ze Sýrie, či Iráku. Bohužel část politického spektra si postavila živnost na tom, že těmito lidmi bude strašit a varovat před veškerou migrací.

A teď se nám stalo, že kvůli negativnímu vývoji na pracovním trhu a jeho výhledu, najednou potřebujeme změnit migrační politiku a rychle se jí otevřít a naše politická reprezentace nejenže neví, jak to efektivně udělat (byrokracie), ale ani jak tuto skutečnost efektivně komunikovat s vlastními voliči.

Karma, chtělo by se říci. Jenže jak vidíte z výše zmiňovaných čísel, ona karma dopadne především na nás a naši ekonomickou prosperitu.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh