Nakloněná rovina na spravedlnosti

To by v tom byl čert, aby příští volby Babiš nevyhrál o parník. V podstatě sledujete stejný příběh, který předcházel drtivému nástupu PiS v Polsku, nebo Fidész v Maďarsku.

👉 Česká republika horkotěžko, se zpožděním a okleštěný, přijala zákon na ochranu whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce a dalšího protiprávního konání.

👉 Stalo se tak přesně před rokem: „Kabinet Petra Fialy schválil návrh zákona (podle návrhu Marka Bendy) na ochranu whistleblowerů. „Vláda se shodla na tom, že to nebude týkat anonymních oznámení,“ řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.“

👉 V tomto týdnu podal trestní oznámení v rámci tohoto zákona první vysoký státní úředník.

 👉 Byl jím Jan Benýšek, ředitel insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti a při oznámení požádal o zákonnou ochranu. 

👉 Výše zmíněný šéf insolvenčního odboru ministerstva podal protikorupční oznámení na svého nadřízeného – náměstka ministra Blažka Antonína Stanislava. Varuje v něm, že vedení ministerstva se pokouší ovládnout miliardový byznys s insolvencemi.

👉 Stanislav by přitom vůbec neměl o práci na ministerstvu spravedlnosti zavadit: před několika lety minulosti odešel právě z Ministerstva spravedlnosti právě po odhalení podezřelých zkoušek insolvenčních správců.

👉 Ministerští úředníci tehdy vznesli silná podezření, že část zkoušek, které pořádal insolvenční odbor pod Stanislavovým vedením, byla „cinklá“. Složení zkoušek je přitom pro zájemce vstupenkou do mimořádně lukrativního povolání, kde se rozhoduje o miliardách ze zkrachovalých firem.

„Výsledky prověrky, kterou tehdejší vedení Ministerstva spravedlnosti v této agendě nařídilo, vedly k tomu, že Antonín Stanislav byl zbaven pověření k řízení odboru, přesunut na jiné místo a v horizontu měsíců opustil Ministerstvo spravedlnosti.“

👉 Ministr Pavel Blažek přesto svého spolustraníka a sponzora ODS Antonína Stanislava po volbách přivedl zpět na ministerstvo, a to na ještě vyšší pozici – udělal z něj svého politického náměstka.

👉 A nejen to. V posledním čtvrtroce ministr Blažek přeskládal Ministerstvo spravedlnosti tak, že se kontroloři insolvenčních správců stali podřízenými právě náměstka Stanislava. A to bez zdůvodnění a přes protesty expertů ministerstva.

👉 Tato personální rošáda měla jediný viditelný efekt – Stanislav začal tlačit na Benýška, aby rezignoval. Seznam Zprávy to ověřily u tří na sobě nezávislých vysoce postavených zdrojů z ministerstva. Právě Benýšek se přitom před lety podílel na rozkrytí zmanipulovaných zkoušek z éry Stanislava. 

👉 Seznam Zprávy začaly situaci na insolvenčním odboru ministerstva mapovat před několika měsíci. Za ředitelem odboru Benýškem stojí i značná část podřízených, kteří se obávají, že samotné vedení ministerstva se pokusí citlivé zkoušky insolvenčních správců manipulovat.

Náměstek Antonín Stanislav a ministr Pavel Blažek. Foto via Seznam Zprávy

👉 Reportéři mluvili s čtyřmi vysoce postavenými úředníky ministerstva spravedlnosti, kteří se bojí msty, a proto nechtějí zveřejnit svou identitu. Benýška popisují jako bariéru před ovlivňováním agendy odboru a ukazují na Stanislava jako na toho, který se pokouší ředitele insolvenčního odboru účelovými změnami odstranit.

👉 Experti na insolvence, které reportéři oslovili, činnost Benýška a jeho kolegů z insolvenčního odboru chválí. „Jak se nadává na úředníky, že jsou líní a nic nedělají, tak to přesně není pan Benýšek. Dělá věci proaktivně, dělá věci navíc, které by dělat nemusel. Je přesně vidět, že mu jde o dobrou věc, oblast někam posunout,“ uvedl Radek Hábl, expert na dluhovou problematiku a insolvence.

💬 Věnek Bohuš, Rekonstrukce státu:

A. „Paradoxní situace: ředitel Benýšek oznámení proti náměstkovi Stanislavovi na Ministerstvu spravedlnosti musel podat …ehm… Ministerstvu spravedlnosti. Problém je v zákoně. Pokud někdo nedůvěřuje internímu kanálu pro oznámení (tzn. úřad nebo firma, kde oznamovatel pracuje), může podat oznámení centrálnímu orgánu.

@RekonstrukceCZ ,@oziveni a @Transparency_CZ dlouho upozorňují, že tímto orgánem nemá být MSp.“

B. „Nebyli jsme však vyslyšeni a tímto orgánem se stalo Ministerstvo spravedlnosti. Krom jiných problémů to velmi ztěžuje situaci oznamovatelům přímo z MSp. Přitom existovaly alternativy: např. nezávislý Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí či Ombudsman.“

C. „Navíc na agendy ochrany oznamovatelů, střetu zájmů či lobbingu nechce dát Ministerstvo financí ani korunu. Přístup některých vládních stran působí dojmem, že když už jsou donuceny protikorupční zákon přijmout, dají si záležet, aby aspoň nefungoval v praxi.“

💬 Hlídač státu:

Dvě zprávy z ministerstva spravedlnosti:

✅ Šéf insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti podal protikorupční oznámení na svého nadřízeného – náměstka ministra Antonína Stanislava

✅ Ministr spravedlnosti nařídil odtajnit zadání zkoušek insolvenčních správců. A to brněnskému seniorovi s bydlištěm na úřadě a exekucí ve výši dvou milionů, který se na zadání zkoušek dotazoval.

Pokud se Vám zdá, že spolu tyto dvě zprávy nesouvisejí, tak se mýlíte. Naopak jde o jednu jedinou věc – pozici, nezávislost a profesionalitu insolvenčního odboru ministerstva, který bojuje se svým nadřízeným, který už dříve s insolvenčními zkouškami a agendou insolenčních správců manipuloval a z ministerstva spravedlnosti musel odejít.

Jen se ten boj vede netradičními metodami.

Tento souboj se nebojuje v rukavičkách. Interních zpráv o snaze náměstka Stanislava dostat pod kontrolu maximum agendy insolvenčních správců je za poslední rok a půl poměrně hodně. (To je právě předmětem stížnosti whistleblowera Benýška). Viz

Podřízení Pavla Blažka žádost zamítli s tím, že by vyhověním průběh zkoušek insolvenčních správců závažně narušili. Žadatel se ale odvolal a sám ministr Blažek na konci srpna vydal takzvaný informační příkaz, kterým svým podřízeným nakázal do 15 dnů střežené otázky z testů poskytnout.

👉 Seznam Zprávy pátraly po tom, kdo se sofistikovanou právní argumentací pokouší ke zkouškovým otázkám dostat. Jde o 67letého Radomíra Nováka, který nemá k insolvenčnímu oboru žádný dohledatelný vztah a je sám v exekuci. Příslušný rejstřík na Nováka eviduje už od roku 2011 dluh, který se vyšplhal na více než dva miliony korun. Bydliště má hlášené na brněnském magistrátě.

👉 V obdobném případě, kdy se jiný žadatel pokoušel dostat k textovým otázkám zkoušky zvláštní odborné způsobilosti, to Ministerstvo vnitra zamítlo. A nedávno to potvrdil Městský soud v Praze.

Závěr:

Výše popsané události zveřejnili novináři počátkem týdne.

Potom tři dny psali dotazy na ministerstvo spravedlnosti na úřad vlády. Viz ⬇️

A jak to celé dopadlo?

Vláda Petra Fialy po třech dnech, kdy se k případu ani jednou nevyjádřila, na návrh Pavla Blažka už ve středu odhlasovala, že ředitel insolvenčního odboru ministerstva spravedlnosti Jan Benýšek, který jako whistleblower upozornil na manipulace v okolí ministra Blažka, přijde o místo.

Reorganizace. Systematizace.. Ministerstvo ruší Benýškův odbor a vznikají dva nové odbory s novými vedoucími. …

Chápete, ne?

Vysoce ceněný „insolvenční“ úředník Jan Benýšek na ministerstvu končí, jeho šéfové, snažící se miliardový byznys s insolvencemi ovlivňovat, zůstávají. A my si to (doufám) budeme pamatovat, až budeme mířit příště k volebním urnám.

Úvodní foto: Transparency International

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh