Nakloněná rovina

To, že v Polsku vládní PiS přeměnila veřejnoprávní televizi TVP na hlásnou troubu skutečné propagandy se v Česku ví. Sám jsem o tom několikrát psal, například TADY, TADY a TADY.

Kaczynského Právo a spravedlnost má ale celý aparát, který jí v propagandě pomáhá a zároveň potlačuje opozici.

Celková míra toho všeho, může být pro českého občana a voliče překvapivá, protože v takové intenzitě se s ní dosud z pozice vlády nesetkal.

Dlouhé vlákno k tomu vytvořila zpravodajka ČRo ve Varšavě Kateřina Havlíková.

Než se k němu dostaneme, takto své poznatky o polské mediální scéně před parlamentními volbami, shrnul politický komentátor Petros Michopulos:

Vsuvka: jak píší jiní novináři, věnující se Polsku, srovnání s Ruskem či Severní Koreou kulhá, jde přece jen o odlišné intenzity a především, v Polsku máte možnost sledovat další média. Každopádně, vám paní Havlíková leccos s Petrosových postřehů potvrdí.

📣 „Polská Polityka Insight upozornila na využívání státních firem a médií v současné předvolební kampani. Už dříve Demagog informoval, že (dříve veřejnoprávní) televize TVP věnuje 73,28 % času pro politické strany vládní PiS (KO 2,95 %; Konfederace 0 %).“

📣 „V pondělí uspořádá TVP volební debatu. Všichni účastníci dostanou celkem 7 minut. Televize přesunula čas z 21:00 na 18:30 – podle Onet kvůli možné účasti šéfa KO D. Tuska. Dřívější čas slibuje nižší sledovanost a následné „Wiadomości“ s pro-PiS výkladem debaty.“

📣 „Dříve vládní PiS oznámila, že bude bojkotovat jakékoliv pozvání do předvolebních debat pořádaných soukromou televizí vlastněnou Američany TVN, která v minulosti čelila pokusu o zlikvidování nebo omezení vysílání prostřednictvím zákonů z dílny PiS. To máme ve zkratce média.“

📣 „V televizních stanicích (i v kinech) teď běží reklamní spoty energetických a uhelných společností, které přesvědčují Poláky o energetické bezpečnosti současné i budoucí. Uhlí a jádro jsou velkým tématem PiS, která na obojím staví svou kampaň o energetice.“

📣 „Už od srpna klesaly ceny paliv na čerpacích stanicích Orlen. Dostaly se až pod úroveň 6 zł/l. Orlen při tom využívá státních rezerv, tedy zásob paliva, které Polsko má na horší časy. Zároveň přímo na stanicích visí reklamy, jak hlasovat v referendu. 4xNe“

📣 „Současně s kampaní k volbám do Parlamentu běží i kampaň k referendu. Do ní se zaregistrovaly nadace státních podniků jako PGE, PKP, Bank Pekao. Registrace je opravňuje vést bezplatnou kampaň ve „veřejnoprávních“ médiích. Ve vedení nadací jsou lidé blízcí PiS.“

📣 „Na referendovou kampaň přitom neplatí finanční limity jako na vedení volební kampaně. Referendum je projektem vládní PiS. V případě výhry PiS ve volbách má posílit mandát, v případě prohry vymezit bariéry opozici (pokud se referenda zúčastní 50 % + voličů).“

📣 „Jedna z otázek v referendu zní: Podporujete prodej státních aktiv zahraničním subjektům, což povede ke ztrátě kontroly polských žen a mužů nad strategickými sektory ekonomiky? Zveřejněné spoty většinou akcentují sílu postavení státních společností na trhu atd.“

Jedna z věcí, které mnoho lidí nechápe, když argumentuje, že Orban nebo Kaczynski vyhráli v demokratických volbách. Protože to vůbec neznamená, že volby byly spravedlivé a férové. Oba tito politici léta pracovali a pracují, aby byla u voleb ta pověstná rovina hodně nakloněná.
Projekt Visegradský jezdec byl opět nominován na Křišťálovou lupu českého internetu v kategorii One (wo)man show. Pokud s mojí (naší) aktivitou souzníte, hlasovat pro ni můžete ZDE.

„Jenom svině sedí v kině“ je válečné heslo proti německým kolaborantům. Film je přitom víc o Bělorusku a Lukašenkově režimu, teprve pak ukazuje humanitární aspekty dění na společné hranici těchto dvou zemí. Hysterie má základ v době (tedy krátce před volbami), kdy byl film uveden.

Další momenty kampaně vypíchl europoslanec Kolaja (PIR)

PiS přitom zveřejnila plánek z debaty předminulé vlády, když projednávala obranu Polska v případě napadení a zmíněná mapka se vztahuje jen k jedné z variant, kdyby Polsko při útoku ztratilo východ země. Žádné plánované odevzdání východu Polska Rusům, jak to PiS podává voličům.
Tato kampaň má jen mobilizovat voliče PiS strachem, aby přišli volit pokud možno všichni. Proto celé referendum s podobnými Okamutovskými otázkami, nalepené k volebnímu aktu. Nakloněná rovina.

A na závěr pro změnu krok současné polské vlády, připomínající tak trochu politiku Andreje Babiše:

🏇Jak již bylo výše napsáno, volby budou demokratické (můžete volit koho chcete, výsledky se nefalšují), ale rozhodně ne fairové. Kaczynského PiS cestou voličům do volebních místností nachystala šméčkovou nakloněnou rovinu.

A tyto praktiky začínají být problém. Čím dál více populistů, kteří se dostanou k moci začínají dělat kampaně pomocí lží a dezinformací, na které část voličů skáče a demokratičtí politici se tomuto trendu neumí bránit.

A pak prohrávají.

(Úvodní grafika via ČT24)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh