Nedělní promluva k unavenému Česku

Podporu Ukrajině v boji proti fašistickému Rusku, které opakovaně slibuje zaútočit i na nás, poprvé v průzkumech vyjádřila méně než polovina z nás.

Pomoc vlády přitom není nijak vysoká, pohybuje kolem 1 % rozpočtu, přičemž nám nám spojenci v EU a NATO většinu nákladů proplácí zpět.

Bez pomoci Ukrajině by naše ekonomická situace byla úplně stejná, horší by byla jen ta bezpečnostní.

Česko potřebuje slyšet krizovou komunikaci na úrovni. Tak aby pochopilo, že situace je pro nás potenciálně hodně nebezpečná a podpora Ukrajiny není naším teoretickým, ale těžce bezpečnostním zájmem.

Pokud by snad Ukrajina padla, budou naše pozdější bezpečnostní výdaje násobně vyšší.

Jedním z nejlépe komunikujících bezpečnostních expertů je plukovník AČR Otakar Foltýn.

Tady je výběr jeho odpovědí, z rozhovoru pro Deník.cz

Tady je výběr jeho odpovědí, z rozhovoru pro Deník.cz ⬇️

Otakar Foltýn: „Rusko zastaví ten, kdo k tomu bude mít vůli.“

👨‍👩‍👧‍👦  „Od roku 2014 do 24. února 2022 to byla hybridní část, kdy všichni věděli, že Rusové jsou přítomni na ukrajinském území, ale Ukrajinci nechtěli, aby se urvali ze řetězu, a Rusové se obávali sankcí, takže ani jedna strana příliš hlasitě neříkala, že to je mezinárodní konflikt, ačkoli byl.“

👨‍👩‍👧‍👦  „V zájmu všech bylo, aby konflikt neeskaloval, ale ukázalo se, že to byl stejný appeasement jako koncem 30. let minulého století. A ten se vůči agresorovi nevyplácí, ať jde o hitlerovské Německo, či putinovské Rusko.“

👨‍👩‍👧‍👦  „Sankce měly být už tehdy daleko důslednější. Česko bylo do loňska pátým největším dovozcem výrobků přesného strojírenství do Ruska. To jsou mj. ty obráběcí stroje potřebné k výrobě zbraní. Západ měl Putina odříznout od vyspělých technologií, které na bojišti hrají zásadní roli. Jenže stejně jako se před IIWW obchodovalo s nacistickým Německem, obchodovalo se od roku 2014 s Ruskem, byť všichni věděli, že je to čistý agresor.“

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg: „Pokud Putin na Ukrajině zvítězí, existuje reálné riziko, že jeho agrese neskončí. Naše podpora není charita. Je to investice do naší bezpečnosti. Jediný způsob, jak dosáhnout spravedlivého a trvalého řešení, je přesvědčit prezidenta Putina, že na bojišti nezvítězí. Jediný způsob, jak zajistit, aby si prezident Putin uvědomil, že na bojišti nevyhraje, je pokračovat v podpoře Ukrajiny.“

„Rusko není a už nikdy nebude schopno dohnat Západ ani Čínu ve vyspělých vojenských technologiích. Jenže ono to nepotřebuje. Má dost lidské síly i dalších kapacit a především agresivity. Aby mohlo ohrozit Evropu, stačí mu šest let. Předpokladem je, že se mu tzv. hybridními operacemi povede oslabit vůli Evropanů se bránit. Bez vůle jsou nám nesrovnatelně silnější ekonomika a pokročilé technologie k ničemu.“

👨‍👩‍👧‍👦  „Putin nás dlouhodobě ohrožuje „hybridními operacemi“. Dlouhodobě rozšiřuje nárazníková území tak daleko, kam může. A jakýkoli reálný či domnělý pro Rusko nežádoucí proces chápe jako důvod pro svou agresi. Včetně rozhodnutí bývalých sovětských satelitů žít mimo vliv Kremlu. Ten bude agresivní tak dlouho, než ho někdo zastaví.“

👨‍👩‍👧‍👦  „Zastaví ho ten, kdo bude mít vůli. Aktuálně ji mají Ukrajinci. Obecně platí, že odstrašení Ruska od agresivních choutek je otázkou toho, zda budeme chtít. Bariéru Rusku nyní postavila Ukrajina, která nemá tak velkou vojenskou sílu, ale má odhodlání. To, co se nedostává Evropě, nejsou zdroje nebo vojáci, ale vůle.“

👨‍👩‍👧‍👦  „Protože si myslíme, že to nějak uhrajeme s nejmenším možným úsilím. Evropané nemusejí krvácet, neposílají své občany na frontu, to za ně dělají Ukrajinci.“

👨‍👩‍👧‍👦  „Ve třetí fázi války opravdu přišla zásadní západní pomoc včetně těžkých zbraní, které jsou předpokladem úspěchu. V manévrové části války Ukrajinci osvobodili Charkovskou a Chersonskou oblast, tedy téměř polovinu okupovaných území. A po hybridní, šokové a manévrové etapě nastala čtvrtá neboli poziční.“

Bezpečnostní analytik Vojenské kanceláře prezidenta republiky Otakar Foltýn a redaktorka Deníku Kateřina PerknerováZdroj: Deník/Zbyněk Pecák

👨‍👩‍👧‍👦  „Budeme o situaci na bojišti takto referovat dalších pět nebo deset let?
„Ano. Pokud Ukrajině víc nepomůžeme, tak to tak bude. Ukrajinci bojují za své rodiny a nevzdají se. Ale dodané zbraně nestačí na průlom.“

👨‍👩‍👧‍👦  „Rusové svému carovi, v tomto případě Putinovi, odpustí cokoli – včetně vraždění, lhaní a zlodějen, ale nikdy mu neodpustí slabost. Rusové tedy dobrovolně ke stolu nezasednou, protože by tím Putin ohrozil svou moc.“

„Nemluvme o pohodlnosti a lenosti Západu, začněme u sebe. Děláme dost pro to, abychom byli v Alianci dobrým partnerem? Nebyli jsme náhodou černým pasažérem a pomáháme Ukrajině dost? S historickou zkušeností nacistické a sovětské okupace bychom měli být na čele pomoci. Češi byli první, kteří poslali tanky a bitevní vrtulníky. Symbolicky to bylo silné, jenže v číslech to je málo.“

👨‍👩‍👧‍👦  „Nepochybně se dalo dělat víc. Obranný průmysl měl jet na tři směny, abychom byli schopni Ukrajinu zásobovat podle jejích potřeb. Její protiofenziva nebyla dostatečně silná, protože nedostala dost zbraní.“

 👨‍👩‍👧‍👦  „Obrana není jen věcí armády. Je nejsložitějším úkolem státu a je věcí celé společnosti. Momentálně se nebavíme o tom, že potřebujeme bojovat v zákopech. Do nich musíte až v okamžiku, kdy selže odstrašení. A to funguje, jen když protivníkovi dáte jasně najevo, že máte prostředky a především vůli k obraně. Nepřítel tomu bude věřit, když tomu budeme věřit my sami.“

👨‍👩‍👧‍👦  „Musíme si uvědomit, že svoboda, demokracie, spravedlnost, soucit a důstojnost stojí za oběti. Nyní dokonce na rozdíl od Ukrajinců nemusíme obětovat životy, stačí jim pomoci zbraněmi. Děláme to i pro svoji vlastní sebeúctu.“

🏇 No, tak teda, kde tohle všechno můžu podepsat?

Rád bych poprosil ty čtenáře, kterým se slova Otakara Foltýna taky zamlouvají a rezonují u nich, aby je poslali dál, mezi své známe a kamarády na sociálních sítích.

I my jsme totiž součástí toho, o čem pan Foltýn v posledních odstavcích mluví.

Díky!

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh