Operace Irma

Příběh, kterému je právě dnes třicet let. Bylo by lepší, kdyby se nestal.

🇧🇦 Sarajevo 30. červenec 1993, jeden z 1429 dnů obléhání města srbskými jednotkami.

🇧🇦 Ten den byla zasažena srbskou minometnou palbou rodina Hadžimuratović. Matka a dvě dcery. (Otec byl v tu chvíli jinde).

🇧🇦 Tříletá Medina Hadžimuratović přežila bez vážnějšího zranění, protože obě své dcery zalehla při minometné střelbě jejich matka Elvira. Ta ale zemřela, stejně jako její sousedka Věra Kovačevič a další chlapec Jasmin Terovič, na místě.

Stalo se to tady. Vidíte, že zvyk střílet na civilní cíle je v některých případech tradičním způsobem „válčení“ – a to i dnes.

🇧🇦 Pod tělem Elviry ale zůstala mimo Mediny ještě uvězněna její pětiletá sestra Irma s těžkým zraněním břicha, hlavy a páteře…

🇧🇦 Děvčátko bylo převezeno do nemocnice Koševo a dostalo se do péče chirurga, Edy Jaganjace, který bojoval ze všech sil o jeho přežití. Čelil nehumánním podmínkám v obklíčeném, ostřelovači posetém městě, léčil v nemocnici, která nesplňovala ani zdaleka základní pracovní podmínky.

Lékař Edib Jaganjac v sarajevských podmínkách. Foto myslím dostatečně vypovídající.

🇧🇦 V normálních podmínkách by Irma přežila. Operace se podařila, ale nedostatek léků a přístrojů, běžných v každé jiné nemocnici, všechno zvrátil.

🇧🇦 V té chvíli ještě stačilo Irmu dostat ze Sarajeva do jakékoliv nemocnice. Jenomže to by musel někdo povolit. Začal souboj s byrokracií OSN, nechutí mezinárodních organizací a západních vlád, které nechtěly riskovat problémy s „narušováním embarga“.

🇧🇦 Nakonec zvítězila urputnost lékařů a empatie novinářů. První přesvědčili druhé, zaměstnance světových televizí, aby o příběhu malé umírající Irmy natočili několik reportáží. Příběh jejího umírání a lidské lhostejnosti politiků zasáhl celý svět.

🇧🇦 Následně britský premiér Major vyslal do Sarajeva vojenský speciál, který během dvou hodin dopravil umírající holčičku do Londýna.

Bohužel zraněná Irma Hadžimuratovič, právě kvůli liknavosti úředníků, svůj boj o život prohrála.

Operace Irma, za níž stojí především sarajevští lékaři a mezinárodní komunita novinářů, nakonec odstartovala následné evakuace, během nichž se do západních nemocnic povedlo odtransportovat několik set lidí. Stejně jako dnes v Ukrajině, účinná pomoc přichází po zdlouhavém a nerozhodném otálení.

🇧🇦 Irma byla totiž sice převezena na léčení do Londýna, ale v tu dobu již bojovala s bakteriální meningitidou, která nakonec vyústila po ročním boji v selhání životně důležitých orgánů a smrt malé, tehdy už osmileté, bojovnice.

🇧🇦 Její příběh obletěl svět a stal se i předlohou pro světový bestseler jejího ošetřujícího chirurga Jaganjace Sarajevská princezna. A napsal jej v Praze; před válkou totiž nakonec také nakonec utekl a dodnes pracuje v motolské nemocnici.

Elvira Hadžimuratović při útoku obě své dcery zalehla. Irmě (na snímku s mámou) zachránit život nedokázala, ale druhá dcera Medina ji vděčí za život.

🏇 Příběh Sarajevské princezny skončil smutně. Začal se ale dávno před tím, než ji zasáhla minometná palba. Na začátku stáli politici, kteří cíleně vnášeli do veřejného prostoru nenávist a taky dezinformace.

Zrovna tak se můžeme přesvědčit, že být nestranný, když se páchá zlo, není fairový postoj, ale pokrytectví, které v důsledku stojí mnoho nevinných životů.

Tehdy, stejně jako dnes.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh