Pět set dní války

Putin svým rozhodnutím zahájit krátkou válku s dosazením loutkové vlády v Kyjevě, spustil dominový efekt, jehož pohyb vůbec nemá pod kontrolou a na jejímž konci může být i jeho vlastní pád.

Může, ale nemusí.

Co je ale jisté, jsou desítky tisíc mrtvých už teď a patrně velký počet lidí ještě za ruské imperiální choutky životem zaplatí.

Ukrajina prokázala neobyčejnou odvahu a rozhodnost, s níž brání svoji svobodu, budoucnost i holou existenci.

Západ se v reakci na toto ukrajinské konání sjednotil v postoji, že odejde od ruských fosilních zdrojů a že bude Ukrajině finančně a vojensky pomáhat.

Nyní, s více jak ročním odstupem, můžeme konstatovat, že pomoc je sice takového rázu, že pomáhá Ukrajině neprohrát, ale rozhodně se nedostala na hodnoty, které by ukrajinským vojákům pomohly zlomit odpor ruských okupantů.

Druhou věcí je, že už pravidelně vycházíme ukrajinským žádostem vstříc pomalu a vždy se zpožděním.

Aktuální příklad? Ukrajina žádá rakety ATACMS, aby mohla ničit ruské sklady municí, vojenská depa a shromaždiště vojsk už daleko za frontou a výrazně tak snížit ruský bojový potenciál. … a po dlouhém přemýšlení a slibování že možná … dostane kazetovou munici.

A takhle je to vlastně po celou válku, otálení s dodávkami tanků, letadel, atd. Tohle všechno stojí Ukrajinu zbytečné ztráty toho, čeho má největší nedostatek, totiž svých vlastních vojáků.

Nakonec stejně rakety ATACSM dostanou, jenže to už bude situace na frontě třeba vyžadovat jinou prioritu a mezi tím zbytečně zemřou tisíce příslušníků SBU.

Obrazový materiál k 500. dnům války

Nejprve se vrátíme ještě k návštěvě ukrajinského prezidenta v naší zemi. Stručně a jasně pojmenoval proč pomáháme Rusy napadené zemi, předseda senátu Miloš Vystrčil.

Tohle.

Těm lidem se převrátí život úplně naruby Aby za to, že bránili Ukrajinu (a celou Evropu) před našisty, neměli pocit, že se převrátil na špatnou stranu, musí se jim tady toho dostávat plnými hrstmi.

A doufám, že západ bude schopen se podílet všem těmto veteránům na nějaké rentě.

„Dobrý den. Chci Vám poděkovat za to, že nás ochraňujete (bráníte). Nemůžu teď udělat víc, (než vám poděkovat), jsme vám velmi vděčni a máme vás moc rádi.“ „Děkuju Vám.“

Jako kontrast, příspěvek, který ukazuje, co mohou cítit mnozí Ukrajinci, z některých nerozhodných reakcí západu. Není jich třeba tolik, problémem ale bude, když tímto způsobem začnou myslet větší skupiny voličů.

S tím souvisí strategická komunikace politických reprezentací a boj proti dezinformačním systémům. Tedy vlastně v Česku nesouvisí.

Příspěvek bez komentáře.

Několik statistických čísel na závěr. Vztahují se k dubnu 2023.

Kromě ztrát ve vojenských jednotkách je potvrzeno úmrtí (zavraždění) 10 000 civilistů, to je však součet jistě potvrzených obětí, tisíce lidí se pohřešují. A především všechna tato čísla se týkají obětí na území kontrolovaném Ukrajinou. Kolik civilistů bylo zavražděno na dosud okupovaných územích se v tuto chvíli vůbec neví.

Přibližně 8 milionů Ukrajinců bylo nuceno uprchnout před válkou do sousedních zemí. Světová banka odhaduje rekonstrukci Ukrajiny cca na 410 miliard dolarů.

Pro nás je válka zkouškou. Zkouško empatie a solidarity na jedné straně a zkouškou odolnosti společnosti vůči hybridním hrozbám na straně druhé.

A přesto, že se rozhodně nenacházíme v jednoduché ekonomické situaci a dezinfoproud je intenzivní a přesto, že nás před ním vláda prakticky nechrání, myslím, že si zatím jako celek nevedeme špatně.

Jenom musíme vydržet.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh