Politici hledají peníze a tak zase vytahují zneužívání sociálních dávek.

Screenovaná úvodní fotka je z roku 2015 a je na ní australská rodina. Jde o vzorec často využívaného hoaxu, jehož základnu však staví politici, kteří tento problém dlouhodobě úmyslně zveličují.

Už jsem o tom psal několikrát, že jde o umělé téma. Pokud jsme schopni připustit, že pokud jsou příjemců dávek statisíce, pak samozřejmě budou vždycky případy jejich zneužívání.

Jenže dávky se v Česku ve velkém nikdy nezneužívaly a už tento fakt v poslední dekádě popsala několikrát rozličná media. (Viz obrázky)

A teď naposledy Seznam Zprávy. Materiál je dobře zpracovaný, představím vám jej blíže.

K obrázkům ještě výsledky průzkumu z roku 2018. A ty jsou zase výsledkem mediálního indiga politiků, kteří boj proti zneužívání dávek vytahují vždy, když chtějí ukázat, jací jsou chlapáci a že byste je rozhodně měli volit:

 „To, že dochází ke zneužívání dávek v hmotné nouzi, si myslí 93 % Čechů.
Téměř všem Čechům také zneužívání sociálních dávek vadí a myslí si, že by se stát měl v řešení tohoto problému určitě angažovat.“

Zneužívání sociálních dávek v ČR je zanedbatelné. Pomoc od státu ale prakticky zneužít nejde, ukazuje analýza Seznam Zpráv.

Člověk v tísní jakoby plynule přecházel od textu výše rovnou k samotnému článku, který pracovníky „Člověka“ rovněž zaujal. ⬇️

Mimochodem je zajímavé, že se proti tomuto článku žádný politik neozval a to právě v době, kdy Marian Jurečka a jeho lidé rozjíždí další kolo tradičního „Musíme si posvítit na lidi, kteří zneužívají sociální dávky“.

👉 „Příběh ženy, která pečuje o devět dětí a dostává na to pomoc od státu (jež mimochodem zatěžuje veřejné finance výrazně méně, než kdyby děti byly v péči státu), opětovně nastolil dlouholeté téma: sociální dávky a jejich zneužívání.“

👉 „Kromě ODS dnes ze zneužívání dávek dělají pravidelně téma i Tomio Okamura (SPD), Jiří Čunek (KDU-ČSL) nebo Andrej Babiš (ANO) a mnoho dalších, kteří rádi vycházejí vstříc názorům většiny lidí. A společnost se točí v kruhu: lidé jsou politiky neustále utvrzováni v přesvědčení, že zneužívání sociálních dávek je velký problém, a většina si to pak skutečně myslí, takže jim politici s tímto tématem opět vycházejí vstříc.“

„Konec zneužívání dávek! Kdo se snaží podvádět nebo je zdravý a nechce pracovat, na toho si posvítíme. Je mnohem lepší více podporovat pracující rodiče a vše jim zjednodušit, než ty, kteří chtějí jen žít z práce ostatních.“ 
Nedávný příspěvek Mariana Jurečky na sociálních sítích

👉 „Připravili jsme přehled dávek tak, jak tomuto pojmu rozumí běžný občan. Tedy bez ohledu na to, zda jsou to oficiálně „dávky sociální podpory“, „dávky v hmotné nouzi“, „dávky systému nemocenského pojištění“, „dávky pěstounské péče“ atd.

Zdaleka největší položku tvoří důchody, které sice stát chápe jako sociální dávku, ale veřejnost už výrazně méně. Proto důchody v přehledu neuvádíme.“

K obrázku (je inteaktivní) jsem vypsal přehled dávek vzestupně:

  1. Doplatek na bydlení 1.9 mld
  2. Příspěvek pro solidární domácbost 1.9 mld
  3. Příspěvek na mobilitu 3.3 mld
  4. Příspěvek na živobytí 3.5 mld
  5. Přídavek na dítě 4.2 mld
  6. Humanitární dávka 4.5 mld
  7. Ošetřovné 5.7 mld
  8. Dávky pěstounské péče 6.4 mld
  9. Podpora v nezaměstnanosti 10.8 mld
  10. Peněžitá pomoc v mateřství 11.3 mld
  11. Výsluhy 12.5 mld
  12. Příspěvek na bydlení 13 mld
  13. Nemocenská 34 mld
  14. Rodičovský příspěvek 37 mld
  15. Příspěvek na péči 38 mld

Součet činí přibližně 190 miliard korun. Aktuální verze státního rozpočtu má výdaje 2237 miliard korun.

„Naše analýza má jen omezené možnosti proniknout do veřejného prostoru a zapůsobit ve chvíli, kdy majoritní obyvatelstvo přichází často do kontaktu s výraznými, negativními případy zneužívání dávek, které sice nejsou systémové, ale stávají se základem šířených a „obohacených“ hoaxů, tedy řetězených nepravdivých či zavádějících informací.
Odkaz na studii ZDE

👉 Podle výzkumu, který provedla Masarykova demokratická akademie, je zneužití dávek, tedy jejich neoprávněné čerpání na základě nesprávných údajů poskytnutých státu či úřadu, prakticky nemožné.

Přehled hlavních dávek přinášíme zde:

1️⃣. Příspěvek na péči – bylo by to obtížné, neboť schvalování podléhá více institucím (příjemci dávky jsou hlavně senioři, kteří si mohou určit, zda na svou vlastní péči přispějí rodinnému příslušníkovi, neziskové organizaci nebo firmě specializované na péči apod.).

2️⃣. Rodičovský příspěvek – prakticky nejde zneužít – je vázaný na rodný list dítěte.

3️⃣. Nemocenská – odhad neoprávněného vyplacení dávky se dle provedených kontrol pohybuje dlouhodobě kolem 2 % ze všech těchto vyplácených dávek.

Ad zneužívání nemocenské mimochodem:

4️⃣. Příspěvek na bydlení – je vázaný na příjmy žadatelů, ovšem i zde je podle expertů zneužití prakticky nemožné. Navíc i s předpokladem, že by docházelo k masovému zkreslování údajů o příjmech, tzv. zneužití by se pohybovalo jen v jednotkách procent z celkové objemu této dávky.

5️⃣. Výsluhový příspěvek – prakticky nelze, žadatelé by museli nějak zfalšovat svou pracovní minulost u policie, vojska nebo hasičů.

6️⃣. Peněžitá pomoc v mateřství – je vázána na těhotenství, lékařské zprávy, případně rodný list dítěte, čili zneužití je opět prakticky nemožné.

7️⃣. Podpora v nezaměstnanosti, která v celkovém objemu porovnávaných dávek tvoří necelých 6 %. Ani tu nejde tak jednoduše zneužít, a už vůbec ne dlouhodobě. Jako dva časté důvody důvody teoretického „zneužití“ se uvádějí práce načerno a zároveň čerpání podpory v nezaměstnanosti (zejména jde o lidi v exekuci) a dále situace, kdy žadatel mění zaměstnavatele a chce si vzít měsíc nebo dva volno, proto se na úřadu nahlásí jako nezaměstnaný. Odhadovaná míra „zneužití“ 0,25 %.

Stručně řečeno lze vyvodit závěr, že obdobně jako v roce 2011 či 2012, tak i v roce 2019 se téma tzv. zneužívání sociálních dávek stalo předmětem manipulace u části politické reprezentace, která chce jednak odklonit pozornost veřejnosti od klíčových témat a jednak tématem přispívat k rozdělování společnosti . Sociální dávky jsou zneužívány částí politického spektra, nikoliv jejich
recipienty

(Z výše zmíněné studie

👉 Podle expertních odhadů pobírá například příspěvek na bydlení asi jen 20 % seniorských domácností, které na něj mají nárok.

„Jak politici celé roky o dávkách mluví s despektem a pořád opakují mantru o zneužívání dávek, řada lidí se stydí o ně žádat,“ vysvětluje Daniel Hůle, expert na dluhovou problematiku z organizace Člověk v tísni.

🏇 Tedy: zneužívají se sociální dávky? Ano, ale ve velmi malém množství, které neodpovídá důrazu, který na tento problém politici úmyslně kladou. Je to levné téma, vzhledem k tomu, že je většina populace přesvědčena, že jednou z hlavních jejího aktuálního sociálního statusu, je (ne)fakt, že stát „živí parazity“.

I kdyby se zneužívalo 10 % dávek (přičemž se zneužití k této hodnotě ani nemůže přiblížit), jsme na čísle 19 miliard korun. Což činí 0.85 % výdajů státního rozpočtu.

Čímž se odvažuji tvrdit, že za A: teoretické zaražení VŠECH případů zneužívání dávek by nezměnilo životní situaci nikoho z nás a za B., jestli chceme žít v lepší ekonomické prosperitě, tlačme politiky, aby méně naháněli zneužívání dávek, ale více se starali o to, abychom neměli nejdražší potraviny široko daleko (Agroholdingy!), abychom nestavěli jen pár km dálnic za rok (dtto vysokorychlostní železnice, abychom začali rozvíjet komunitní energetiku (zlevní platby), aby vytvořili legislativu, která umožní rozvoj výstavby bytů, (včetně zákona o sociálním bydlení), aby nastartovali investice do moderních technologií, vědy a školství a vůbec, aby se přestali vyžívat v sebepropagujích hádkách a začali efektivně sloužit zemi a voličům.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh