Bude mít zpřísnění migrace vliv na českou politiku?

Rovnou dodávám, že v obrázkem podsouvaném případě, bohužel, ne.

Europoslanci včera schválili celý migrační balíček, který tvoří deset legislativních návrhů. Hlasování bylo dramatem do poslední chvíle, neboť podpora pro všech deset předpisů měnících unijní migrační a azylová pravidla nebyla vůbec jistá a jednotlivé frakce počítaly každý hlas.

Do hlasování se promítly dvě věci: jednak rozdílné zájmy členských států (například Itálie versus Polsko) a blízkost voleb do EP.

Většina poslanců nakonec dala správně přednost kompromisní dohodě, před dohodou žádnou a zachovali se nepopulisticky.

U našich poslanců to příliš neplatilo, tak jako ostatně v poslední cca dekádě vždy, když se (kdekoli) hlasuje o pro voliče nepopulárních tématech.

A jde především to, že až po volbách očekávaně posílí xenopopulistický tábor, žádná další dohoda už nebude. Včera byla asi poslední možnost, jak alespoň trochu nastavit společná pravidla pro celou EU.

Každopádně, realizace dohody znamená budování záchytných táborů, (včetně infrastruktury a personálu) pro statisíce lidí i mnoho readmisních dohod s třetími zeměmi a už z toho je vidět, že řešení je minimálně na léta a do jeho provedení ještě vstoupí mnoho legislativních i ekonomických překážek.

Do toho se budou patrně zintenzivňovat projevy klimatické změny a z nich plynoucí i v tradičně postižených zemích rychle rostoucí nedostatek a s ním spojený následný migrační tlak na nejbohatší (a nejdostupnější) kontinent pro Afriku i většinu Asie.

Ohlasy na schválení od těch, kteří tématiku EP dlouhodobě pokrývají

Viktor Daněk, bývalý zpravodaj ČRo v Bruselu

Migrační pakt je schválený a je to dobře. Teď se budou předhánět soft a hard populisté v kritice. Tady jsou ale tři fakta, která je třeba znát:

A: Po 9 letech sporů se konečně dohodlo “něco”. Pokud by nebyl tento pakt, nebylo by zase nic.

B: To “něco” není dokonalé, ale prokazatelně odstraňuje některé vady dnešního nesystému, který pašeráci zneužívají, např. nová pohraniční procedura, která na základě otisků vůbec neumožní o azyl požádat žadatelům z bezpečných zemí.

C. Nic podobného tomu, co si představujeme pod povinnými kvótami, tam není

Ondřej Plevák, Euractiv: „Migrační pakt dokazuje, že Evropa přitvrdila. Prošel ale jen tak tak.“

Pakt o migraci a azylu ale nakonec prošel a přinese vůbec první ucelená migrační a azylová pravidla EU. Jejich plné převedení do praxe bude několik let trvat.

„Vyjednavači EP, Evropské komise a Rady se na finální podobě Paktu o migraci a azylu dohodli už v prosinci, středeční hlasování europoslanců mělo být formalitou. Nakonec ale do poslední chvíle nebylo jasné, zda balíček, který má zefektivnit azylovou a migrační politiku EU, skutečně projde.“

„Někomu se zdály reformy příliš tvrdé vůči migrantům, některým naopak málo. Svou roli určitě sehrála také předvolební kampaň, kde je migrace jedním z hlavních témat. O reformu azylu se EU snaží od roku 2016. Fakt, že některé země (například ČR) nakonec nehlasovaly o některých součástech balíku, či hlasovaly proti některým prvkům, nesnižuje hodnotu tohoto úspěchu.“

„Většina nástrojů paktu se věnuje právě žadatelům o azyl a detekci a řešení nelegální migrace – zavádí se např. nový mechanismus, kdy by se o žádostech o azyl v určitých případech rozhodovalo zrychleně již na vnějších hranicích EU.“

Být migrantem ani uprchlíkem není žádná výhra, nedělají to dobrovolně a nikdo z nás by s nimi neměnil. Doufám, že nová legislativa bude důsledná i v humanizaci podmínek žadatelů, ať už uspějí, či nikoli.

Ondřej Houska, text pro HN: Čeští politici se o nelegální migraci prolhali až na dno.

„Jak bezpečně poznat, když vám politik lže, případně že netuší, o čem mluví? Když slibuje, že zastaví nelegální migraci. Prostě to není možné. O tom, že nelegální migraci stopnout nelze, se osobně přesvědčily desítky „borců“, kteří to v jisté fázi své politické dráhy slibovali.“

„Donald Trump by mohl vyprávět – v době, kdy byl prezidentem, se počet nelegálních migrantů mířících do Spojených států dokonce zvýšil. „Jediným možným nástrojem na zastavení nelegální migrace je vytvoření námořní blokády,“ napsala Giorgia Meloni, lídryně italské krajní pravice. Poté co se stala premiérkou, námořní blokádu nezavedla a nelegální migraci samozřejmě nezastavila.“

 „Že by tedy Andrej Babiš nebo Tomio Okamura, kdyby se v Česku dostali k moci, byli chytřejší a schopnější než zástupy politiků před nimi a dokázali to? Nechť si každý odpoví sám, jak je to pravděpodobné.“

„Státy EU a Evropský parlament se dohodly na souboru návrhů, kterým se říká migrační pakt, europoslanci ho odhlasovali ve středu. Podle Babiše jde o zradu a o pozvání milionů migrantů do Evropy.“

  1. Takže realita je taková, že jde vlastně o docela dobrý soubor opatření.
  2. Migranti ze zemí, kde nezuří válka nebo nevládne teror, by napříště měli být hned na evropských hranicích zadrženi a po zrychlené azylové proceduře vyhoštěni. 
  3. Na zvládání migrace by se měl povinně podílet každý stát – buď tou formou, že část žadatelů o azyl převezme na své území a jejich žádost posoudí, nebo finančně.
  4.  Ano, je to povinná solidarita, ale v praxi nejde o nic jiného než o potvrzení toho, co se dávno děje v praxi. Když byl Andrej Babiš premiérem, opakoval, že Česko je solidární, protože sice nechce přijímat uprchlíky, ale státům na evropské hranici posílá peníze, policisty či vybavení.
  5. Česká vláda na tyto účely vydala od roku 2015 už 700 milionů korun. Většinu té doby bylo hnutí ANO součástí vládní koalice.

„Rozum zůstává stát nad negativním hlasováním poslanců vládní koalice. Velkou část podoby paktu země EU dojednaly předloni za NAŠEHO předsednictví. Vít Rakušan středeční schválení paktu jednoznačně přivítal. Ale pětikoaliční europoslanci byli, s výjimkou Luďka Niedermayera (TOP 09), stejně proti. Žár předvolební kampaně sežehl úsudek nejen populistům, ale i jim.“

Pokud tradiční politické subjekty řešení migrace nebudou dlouhodobě zvládat, poženou tak vodu na mlýn xenopopulistům, kteří naopak migrační tlak na Evropu pro svou politiku velmi potřebují. Aby mohli strašit a slibovat nerealizovatelná, ale jednoduše znějící, řešení. A jak víme, prakticky celá tato scéna je zároveň aktivní pátou kolonou Ruska.

Ondřej Houska, rozhovor pro ČRo Plus

„Přijatý pak obecně hodně zpřísňuje přístup členských zemí EU k migraci. Zavádí například pravidlo, že žadatelé z bezpečných zemí, budou ve zrychlené proceduře posuzování hned na hranicích EU, aniž by vstoupili na kontinent.“

„Migraci zastavit nelze, pokud to nějaký politik tvrdí, tak lže. Pakt je krokem ve snaze tuto migraci regulovat a omezit.“

„Povinná solidarita = Každá země si bude moci vybrat, jestli přijme žadatele o azyl, nebo podpoří přetíženou zemi finančně, nebo materiálně. Pokud bychom zvolili variantu, že přijmeme žadatele o azyl, sami bychom rozhodli, komu jej poskytneme.“

„ Speciálně hnutí ANO, v dobách kdy bylo ve vládě, nikdy žádný problém s touto sdílenou solidaritou nemělo a provádělo ji.“

„V době mimořádné migrační krize by státy mohly odhlasovat povinné přerozdělování tzv. kvalifikovanou menšinou. To je ale něco, co mohou udělat už dnes.“

„Pokud by to eventuálně ČR odmítala, může – stejně jako u odložení zákazu spalovacích motorů, sehnat pro svůj postoj spojence a tento postoj přehlasovat. A pokud se podíváme na politické nálady v Evropě, tak většina zemí s tímto mechanismem souhlasit nebude.“

„…„Aby se migranti na území Unie vůbec nedostávali“ jsou pouhé mantry, které politici donekonečna opakují, ačkoli část z nich ví, že je to nesmysl. Migranti sem míří za atraktivním pracovním trhem a dokud ten bude poptávka, tak sem ti lidí proudit budou.“

„Migraci lze omezovat, ta snaha teď na evropské úrovni je, podílí se na ní i ČR. Vzorem je italský přístup: ta se dohodla s Albánií, že jí zaplatí za to, aby na její území přivážela k Itálii dorazivší žadatele a azylové řízení proběhlo tam. (Zatím funguje omezeně, s legislativními obtížemi).

„Což je směr do nějž se patrně hodlá EU pustit po volbách do Evropského parlamentu. Chtít ovšem na základě tohoto migračního paktu úplné zastavení migrace, je úplně mimo.“

No jo, když ale to strašení a slibování, jak nás ochrání tak sype, že jo … ⬇️

Šílené předsednictví EU: tak připomínám:

  • Schválení sedmého, osmého a devátého balíčku sankcí vůči Ruské federaci
  • Pozastavení dohody o vízové facilitaci s Ruskem
  • Schválení finanční podpory Ukrajině
  • Vyjednání a dosažení široké shody mezi členskými státy na zastropování cen plynu.
  • Všeobecně uznávaná kvalita a připravenost našeho leadershipu napříč celou EU

Tady někdo asi závidí a nechce, aby si voliči tento bezesporu úspěch České republiky a její současné vlády pamatovali …

(úvodní foto Novinky)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh