„Potřebujeme vzdělání a potřebujeme hodnoty.“

Vojenský expert a bývalý náčelník Vojenské policie a dnes poradce prezidenta republiky Otakar Foltýn v podcastu Respektu. O polohách současné války, informačních operacích Ruska v ČR a nepřekvapivě taky o hodnotách, kterými lze těmto tlakům čelit.

„Ukrajinci i podle mezinárodního práva mohou útočit i přímo na ruské území, obránce má možnost zasáhnout útočníka kdekoli na jeho území. Podmínkou je, aby útok směřoval na vojenské cíle, nebo vojenská zařízení (továrny, doky).“

„Západ si navíc tuto podmínku u dodaní svých zbraní Ukrajině vymiňuje z politických důvodů. (Snaha neeskalovat válku proto NATO). Doufám, že tyto podmínky budou čím dál méně časté. Ukrajinci navíc postupně získávají schopnosti, jak zasahovat uvnitř Ruska výlučně svými obrannými prostředky.“

„Současná ofenziva je úspěšná, ale v jiném smyslu než všichni očekávali. Ukrajinci mají stále šanci prorazit a dostat se na dostřel či fyzicky k páteřním ruských logistickým trasám. (Tj. z Ruska přes okupovaná území na Krym). To je ideální scénář ofenzívy.“

„Rusku by pak zbývalo zásobování po moři, kde ale Ukrajinci získávají kontrolu nad situaci, nebo nedostatečné zásobování vzduchem. To by Krym postavilo časem do vojensky neudržitelné situace a mohlo by způsobit následný otřes ruského režimu.“

Plukovník Otakar Foltýn

„Ukrajinci útočí za nevýhodných podmínek. Standardní situací je početní převaha útočníka 3 až 5:1 a další podmínkou, které ve XX. století u tohoto typu operací byla, je vzdušná převaha. Tu Ukrajinci nemají ani náhodou. Přesto Ukrajinci útočí tak, že působí agresorovi mnohem větší škody, než on jim.“

„Obě dvě strany hrají na to, že svého protivníka opotřebují. Ukrajinci, protože jich je početně výrazně méně, tak proporcionálně mobilizovali mnohem větší část mužské populace. Přesto větším problémem pro Ukrajinu není, že by měla málo vojáků, ale že pro vojáky nemá dostatek zbraní.“

„Ukrajinci jsou absolutně závislí na dodávkách západu. Tudíž, tam kde se Ukrajinci snaží opotřebovat ruské zdroje bojem, snaží se Rusko opotřebovat vůli západu k pomoci Ukrajině.“

„Rusové jsou si toho dobře vědomi a proto jejich informační operace proti populacím v západních zemích, usilují o ochabnutí vůle podporovat Ukrajinu a to je momentálně te hlavní point, o nějž se aktuálně v této válce hraje.“

„Tyto operace probíhají v i Česku permanentně a liší se jen v intenzitě a narativu, který razí. Aktuálně například taková, která ve zkratce šíří heslo „Ničemu nevěřte“. Když nebudete ničemu věřit, znamená to, že nevěříte ani těm hodnotám na základě kterých Ukrajincům pomáháme.“

„Další typ informační operace Ruska na našem území bývá v situaci, kdy Ukrajinec spáchá nějaký závažný trestný čin. Je úplně jedno, že tyto činy jsou v přepočtu méně časté, než páchá česká populace, důležité je ten příběh, který do toho dáte a kterým lidi trigujete (startujete).“

„Spojovacím článkem bývá útok na důvěru ve státní instituce a na základní hodnoty. Abyste podporovali někoho, kdo je napaden, musíte akceptovat hodnotu, že je třeba bránit slabšího před agresorem. Pokud v populaci vyvoláte dostatek sobectví, které řekne já se budu starat sám o sebe, v ten okamžik nejen že snižujete podporu Ukrajině, ale vytváříte spoustu slabých opuštěných entit, které se později mohou stát terčem ruské agrese.“

Přehlídka našich padlých v informační válce s Ruskem

„K radikalizaci části populací ve střední Evropě výrazně pomáhají algoritmy sociálních sítí. Sociální sítě, jako byznysová nástroj, na targetování reklamy, zároveň potřebují maximální štěpení populace. To je vedlejším nežádoucím efektem jejich honby za ziskem. Bohužel to má velmi hluboké dopady na jednotlivé společnosti.“

„Ty se pak radikalizují a ruská propaganda tuto radikalizaci jen umně zesiluje a zrychluje. Například na Slovensku a to mě děsí, tamní politici vedou v mnoha případech kampaň, která je definičně fašistická a a každopádně radikalizační.“

„V Evropě přestává účinkovat jakési očkování druhé světové války. A tendence z poslední doby v některých státech, jsou týmž procesem, který se v našich prostorech odehrával v 30. letech minulého století.“

„Čím tomu můžeme čelit? Vlastní hodnotovou komunikací. Potřebujeme vzdělání a potřebujeme hodnoty. Vypadá to jednoduše, ale ono to funguje, viz země jako Finsko, Švédsko Pobaltí.“

„Tam všude se ukázalo, že stát byl občanům schopen vysvětlit na základě jakých principů existuje a na základě jakých principů má vykonávat státní správu a formovat život v těchto zemích.“

„To je nezbytnost pro jakoukoliv zemi. Stát, který nepropaguje, na jakých hodnotách stojí, přestane být odolným státem. My to musíme začít taky velmi rychle dělat, aby bylo jasné, co bráníme a jak důležité to pro nás je.“

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh