Právo veta v EU versus rozšíření Unie

Na aktuální téma: právo veta v EU.

Nakolik se má sedmadvacítka nechávat vydírat jedním politikem, kteří boří těžce dosažený konsensus?

Píše Ondřej Houska, expert HN na dění v institucích EU:

🧵 „Jak jsem se mýlil ohledně práva veta v EU. Musíme ho omezit, vysvětlete to Fialovi i Babišovi.“

🧵 „Pro Česko je životně důležité, aby Evropská unie fungovala. Kdybychom byli mimo ni, svět by se nezbořil. Ale vedlo by se nám podstatně hůř, a to jak ekonomicky, tak z hlediska bezpečnosti a stability.“

🧵 „EU by se ale zároveň měla rozšířit. Měla by přijmout Ukrajinu a další země, především ty ze západního Balkánu. Rozšíření je v zájmu nejen Ukrajinců, Černohorců nebo Albánců, ale i nás, současných členů. Vzniká-li, vakuum, mají ostatní velmocenští hráči tendenci zaplnit ho.“

🧵 „Je-li něco takového poblíž našich hranic, ohrožuje nás to. Vakua musíme zaplnit my, nikoliv Rusové nebo Číňané.“

🧵 „ Nedávno prezident Pavel výslovně mluvil i o debatě o omezení práva veta při hlasováních na schůzkách členských zemí unie. Od některých politiků nebo novinářů dokonce padala obvinění ze zrady českých zájmů.“

🧵 „ Za posledních 10 let proběhlo v Radě EU skoro 1100 hlasování. Česko bylo přehlasováno ani ne dvacetkrát. Funguje něco, čemu se říká kultura konsenzu. Do poslední chvíle se hledá kompromis, pod který by se mohly podepsat všechny země. V ČR je přesto rozšířená představa, jako by se naši ministři museli neustále bránit snaze ostatních zemí přehlasovat je. Je to lež.“

🧵 „Veto by mělo padnout při hlasování o společné zahraniční politice. Dřív jsem si myslel opak – že by to vlastně bylo nebezpečné, protože by to mohlo vyvolat prudké spory. Představte si, že by byli třeba Lotyši přehlasováni ohledně Ruska nebo Kypřané ohledně Turecka. Takové rozhodnutí by vnitřně nikdy nepřijali.“

🧵 „Jenže svět kolem nás se v posledních letech dramaticky mění, stává se mnohem bezohlednějším, brutálnějším. Evropské deklarace a výzvy k respektu těch či oněch pravidel zajímají naše blízké i vzdálené okolí stále méně. EU se musí navenek začít chovat jako Machiavelli.“

🧵 „Jinak bude jen schytávat rány. Musí být mnohem jednoznačnější a akceschopnější. Rozhodnutí přijaté jednomyslně sice má větší váhu, ale jsou případy, kdy na to prostě nelze čekat. A to zvlášť když máme v EU třeba Viktora Orbána, který některá rozhodnutí blokuje ne proto, že s nimi nesouhlasí, ale prostě proto, že může. A vydírá.“

🧵 „Nově by nemusela rozhodovat kvalifikovaná většina, ale na veto by bylo například potřeba dvou, tří zemí. Tedy by jeden blokující musel pro své plány přesvědčit ještě jednoho, či dva partnery.“

🧵 „EU se bude muset změnit i v řadě dalších ohledů. Vstup velmi chudé Ukrajiny, která je přitom zároveň světovou zemědělskou velmocí, nutně povede k zásadnímu překopání společného rozpočtu. Zapomeňme na štědré dotace, které z něj dostáváme a které dnes představují skoro 1/2 českých veřejných investic. Spíše budeme po rozšíření do rozpočtu víc platit, než z něj budeme dostávat. I to by měli politici občanům říkat a vysvětlovat jim, proč je to přesto v našem zájmu. Ale nedělají to. Pokud se nevzpamatují, zneužijí toho populisté.“

🧵 „Premiér Petr Fiala a další představitelé ODS jsou velkými zastánci vstupu Ukrajiny do EU. A zároveň omezení práva veta striktně odmítají. Lžou sami sobě, nebo jen říkají, co chce veřejnost slyšet, ale v reálu dobře chápou, že bez změny ve fungování unie žádné rozšíření nebude? To teprve uvidíme.

🏇 Namátkou: přijetí Ukrajiny můžou blokovat proruské vlády Maďarska, Slovenska, nebo například Kypru, vstup Severní Makedonie zase Bulharsko, nebo Řecko, vstup Bosny Chorvatsko, vstup Srbska (kromě postojů samotné srbské vlády) Slovinsko, Chorvatsko i Maďarsko, vstup Albánie zase třeba Řecko. A zároveň platí, že se na Balkán skutečně tvrdě tlačí jak Rusko, tak Čína, tak i muslimské ropné velmoci.

My si nemůžeme dovolit tento náš měkký podbřišek nechat tak bezpečnostně zranitelný.

🧵 „Každopádně platí toto – právo veta může v jakékoliv oblasti padnout, jen když se na tom jednomyslně shodnou všechny země unie. Ohledně konce veta má Česko veto. To si uvědomme, až zas budou někteří politici nebo novináři tvrdit, že nám chce při změnách fungování EU někdo něco nadiktovat.“

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh