Proč zemřela Dorota?

Jednoduše by se dal.o odpovědět: proto, že žila v dnešním Polsku.

Vládnoucí strana PiS brutální formou (až téměř na nulu) omezuje možnost žen jít k potratu. Včetně případů, kdy plod – podle zjištění lékařů je poškozen a nebude schopen samostatného života.

Celý příběh Doroty Lalik popisuje tento text.

„Lékaři pravděpodobně vycházeli z předpokladu, že přerušení nebo vyvolání potratu živého těhotenství by bylo neslučitelné s přísnějším potratovým zákonem,“ říká právnička Jolanta Budzowska, která zastupuje rodinu Doroty, která zemřela ve 20. týdnu těhotenství v nemocnici v Novém Targu.

Když se Dorota dostavila do specializované nemocnice Jana Pavla II. Podhalańského v Novém Targu, bylo jí 33 let a byla ve 20. týdnu těhotenství. Příčinou byl předčasný odtok plodových vod. Zemřela o tři dny později – ve středu 24. května 2023.

Příčinou smrti byl podle pitvy této mladé ženy septický šok.

Podle výše zmíněné právničky Lékaři nepřijali opatření odpovídající Dorotinu stavu. Ženě dali doporučení, která neléčila a ve skutečnosti zvyšovala riziko infekce.
Byli pasivní a neprovedli testy, které by vyloučily septickou infekci.
Neinformovali Dorotu o tom, že je v ohrožení života. Tím jí vzali možnost rozhodnout se o ukončení těhotenství, aby si zachránila život.

Manžel odvezl Dorotu do nemocnice poté,. kdy jí ve 20. týdnu začala odtékat plodová voda.

Dorota leží na oddělení těhotenské patologie. Každý den se cítí hůře a hůře. Bolí ji hlava, a tak jí sestry dávají paracetamol. A – jak nám říká Dorotin manžel – nedovolí jí se hýbat.

Režim na lůžku zvyšuje riziko infekce
Nemocniční personál nutí ženu ležet s nohama nad hlavou. „Tvrdí, že to umožňuje, aby se plodové vody vracely, aby proudily dovnitř,“ říká ženin manžel. Dva dny před smrtí – v pondělí 22. května 2023 – Dorotu bolí hlava tak silně, že požádá matku o zábaly na hlavu ručníkem. Další večer začne zvracet a bolí ji břicho.

Z lékařských záznamů vyplývá, že ráno 24. května 2o23 lékaři konstatují, že Dorothy je vseptickém šoku. A v 5:20, že plod zemřel. Je 7:30, když kvalifikují ženu k odstranění dělohy spolu s plodem „z naléhavých vitálních indikací“.

Žena umírá o dvě hodiny později – v 9:39 hodin.
„Tři dny, které paní Dorota strávila v nemocnici, byly z hlediska lékařské péče o pacientku dny pasivity. Zvýšila tato pasivita šance plodu na přežití? Podle mého názoru – který vychází z údajů současných lékařských poznatků – nikoli,“ – říká právnička.

Manžel paní Doroty řekl listu Wyborcza: „Nikdo nám neřekl, že zánik plodu je otázkou času, že nemáme šanci skutečně porodit zdravé dítě a že odchod plodových vod je pro Dorotu nebezpečný. Celou dobu jsme byli udržováni v naději, že všechno bude v pořádku, že se nám pravděpodobně nepodaří udržet těhotenství až do konce, ale možná se narodí předčasně narozené dítě v 35. týdnu těhotenství.“

„Nikdo nám nedal na výběr ani šanci Dorothy zachránit,
protože nám nikdo neřekl, že je její život v nebezpečí. Nikdo se nezmínil o tom, že je možné vyvolat potrat a Dorotku zachránit, protože šance na přežití dítěte byla mizivá.“ – – Nikdo se nezmínil o tom, že je možné vyvolat potrat a Dorotku zachránit.“

🏇 Takže si to shrňme: v zemi našich sousedů, kde vládne ultrakatolická PiS Jaroslava Kaczynského (má přímou souvislost se situací) v roce 2023, těhotná žena přijde ve 20. týdnu o plodovou vodu a nemocniční personál ji tři dny drží na lůžku a nutí ji mít nohy nahoře, protože tak se plodová voda „možná vrátí“. Plod odstranili, po 3 dnech, kdy definitivně odumřel, u ženy se však očekávaně mezitím rozvinul septický šok a na jeho následky žena umírá.

V Polsku totiž platí velmi přísný potratový zákon. Interrupce je v zemi nelegální ve všech případech kromě vážného ohrožení života ženy (lékaři se prostě často bojí, že nedokáží kritické ohrožení života) nebo znásilnění. Navíc způsoby výkladu tohoto zákona jsou velmi problematické. Přispívá k tomu i Ústavní soud, takže lékaři se obávají ztráty praxe i trestního stíhání.

Konkrétně např zde: Fakultní nemocnice ve městě Bialystok na východě Polska odmítla mladé ženě ukončit těhotenství, přestože podle vyšetření měl plod smrtelnou vadu – neměl lebeční kosti. Lékaři s odvoláním na verdikt ústavního soudu, který loni na podzim postavil interrupce prakticky mimo zákon, odmítli z obavy o své živobytí zákrok provést.

„Umělé přerušení těhotenství z embryopatologických důvodů je v Polsku zakázáno od ledna 2021. Interpretace nového zákona vede k situacím, kdy nikdo není schopen vzít na sebe zodpovědnost za provedení zákroku třeba z toho důvodu, že je život matky v ohrožení, nebo jenom rozhodnout o nutnosti takového zákroku. Polská vláda dokázala paralyzovat zdravotnické prostředí,“ napsala polská socioložka Ludmiła Władyniak po smrti Izabely.

Katoliban on tour, který vystrkuje drápky i v Česku.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh