Kaczinského strana Prawo i sprawiedliwosć zvítězila potřetí za sebou v polských parlamentních volbách. Poprvé ale s tak malým ziskem, že jí tento úspěch nebude stačit na sestavení vlády a pokud se nestane nic opravdu nečekaného, odejde do opozice a předá vládu v Polsku koalici opozičních stran.
Oproti minulým volbám ztratila tratila přes 7 % hlasů a to i přesto, že obsadila veřejnoprávní TV svými lidmi a ta v podstatě vysílala jen vládní propagandu a i přesto, že pod křídly státního petrochemického giganta Orlen vytvořila z bývalých regionálních médií další svou PR divizi.
Myslím, že hodně informací už jste si zjistili sami a tak přidám navíc několik zajímavostí.
Závěry mise pozorovatelů OSCE k polským volbám:
A. Volby byly sice politickou soutěží konkurenční, ale vládnoucí strana měla v kampani jasnou převahu, protože zneužívala státní zdroje a veřejnoprávní média;
- byla používána netolerantní, xenofobní a misogynní rétorika;
- kampaň za referendum podporovala PiS, čímž obcházela zákony o financování volebních kampaní;
- Veřejnoprávní televize otevřeně podporovala vládnoucí stranu.
B. „Vzhledem k tomu, že se PiS zmocnila demokratických institucí a soudnictví, neměla opozice v těchto volbách plné a rovné příležitosti.“
C. „Vládnoucí strana a její kandidáti získali nespravedlivou výhodu prostřednictvím státních prostředků kvůli nedostatečnému oddělení státu a strany.
Systematicky jsme sledovali 12+ médií a byla to právě veřejnoprávní televize, která otevřeně zvýhodňovala vládnoucí stranu.“
D. „V porovnání s jinými volbami, které jsme sledovali, nás zaujala mimořádně pozitivní atmosféra ve volebních komisích.“
E. Pokud jde o doporučení OSCE po posledních volbách: „Polsko provedlo jen některá z nich, a to velmi pozdě a především netransparentně.“
Co mělo největší vliv na rozhodování polských voličů
1. ekonomická situace
2. potraty, práva žen (něco mi říká, že tady to PiS projela)
3. bezpečnost
4. stav soudnictví a právního státu
5. migranti a relokace uprchlíků (tady by měl zpozornět duet Babiš & Okamura)
6. role církve ve státu (tady by měla zpozornět KDU – a to je Polsko oproti ČR výrazně katoličtější zemí)
7. Vládní aféry, včetně vízové (PiS stavící na boji proti migraci, prodávala ve velkém tajně víza občanům třetího světa)
Volební účast podle věku
Všimněte si, že v Polsku, patrně jako reakce na zpátečnickou politiku PiS, přišlo volit víc nejmladších voličů než seniorů.
Platí ale, že Polsko je rozdělená země, na východě a jihovýchodě jsou oblasti, kde dostala PiS přes 50 %.
Můžete si na výsledky v jednotlivých regionech sami proklikat ZDE.
Pro novou vládu bude velkou výzvou, aby pro svou vizi pro Polsko dokázala přesvědčit i východ země.
Nová polská vláda by podle předpokladů měla ukončit války s EU, naopak spíš bude chtít tlačit na integraci Unie. Dále by měla narovnat práva žen i menšin, po nichž se PiS vozila.
Mělo by přijít méně boje a vymezování se, snad skončí politika vyrábění vnitřních i vnějších nepřátel.
Porážka současných politických poměrů, která nastala není změnou sama o sobě, ale je zatím jen šancí tuto změnu postupně uskutečnit.
Polsko i celá střední Evropa , už to moc potřebují.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji