Deagrofertizace Česka v praxi

👉 Píše Věnek Bohuš, právník protikorupční organizace Rekonstrukce státu:

▪️ Byl jsem se dnes podívat na sněmovním Výboru pro veřejnou správu a stala se tam velmi zvláštní věc:

Poslanci vládní koalice podpořili návrh Dostálové (ANO), aby mohli členové vlády a jejich firmy i nadále získávat veřejné zakázky – třeba Agrofert, pokud by se Babiš vrátil do vlády.

▪️ Pro návrh Dostálové, který sabotuje snahu Jakuba Michalka o lepší vymahatelnost pravidel pro střet zájmů, hlasovali kromě poslanců ANO a SPD také poslanci ODS, STAN a KDU-ČSL.

TOP09 chyběla a Pirát Bartoš dal jako ministr nesouhlasné stanovisko.

▪️ Větší detail: Návrh Michálka počítá s využitím evidence skutečných majitelů – zadavatel zjistí v evidenci údaj a případně vyloučí firmu člena vlády ze zadávacího řízení – jednoduchý model využívající existující instituty a data státu.

Foto ze zasedání Výboru pro veřejnou zprávu

▪️ Naopak Návrh Dostálové počítá s tím, že se nevyužije evidence skutečných majitelů, střet zájmů se bude posuzovat individuálně v každém případě a úžeji (jen přímé ovládání, nikoliv nepřímé ovládání ani prospěch). To by vedlo k faktické nevymahatelnosti daného ustanovení.

▪️ Ještě doplním, že výbor jen doporučuje, rozhodující bude hlasování ve 3. čtení.

Budu doufat, že toto hlasování byl spíše omyl a koalice na plénu podpoří původní a funkční verzi návrhu Jakuba Michálka a naopak odmítne návrh Dostálové.

(pozn.: no, nevím, vzhledem k tomu, že se k k hlasování žádný z dotyčných politiků nevyjadřuje, nesype si popel na hlavu, asi spíš o omyl nešlo. Btw: kdy naposled hlasovali vládní poslanci shodně s návrhem ANO?)

▪️ Místopředsedkyně Dostálová svůj návrh odůvodňuje tím, že Michálkova varianta je v rozporu s evropským právem.

O tom se vede dlouhodobý spor, ve skutečnosti však jsou k dispozici jen 2 rozsudky SDEU, které se netýkaly stejné věci.

▪️ Nelze tak předjímat, že by Komise či SDEU shledala úpravu nesouladnou s evropským právem. Rakousko má obdobnou úpravu, se kterou EU problém nemá (byť jde o jiným způsobem užší úpravu – členové vlády nemohou čerpat státní zakázky, zakázky obcí ano).

👉 Stejně komentuje tuto situaci i text na webu Českého rozhlasu:

▪️ Poslankyně hnutí ANO Klára Dostálová přišla s pozměňovacím návrhem, který jde podle protikorupčních organizací na ruku expremiérovi Andreji Babišovi (ANO) a koncernu Agrofert. Tomu může otvírat cestu k tendrům v případě Babišova budoucího vládního angažmá.

▪️ „Navrhovaný pozměňovací návrh do zákona vetkne pouze další šrapnel, který způsobí výkladové problémy a soudní spory na léta dopředu. Čouhá z něj jako sláma z bot, kterému holdingu a kterému potenciálnímu členu vlády má sloužit,“ řekl k tomu pro iROZHLAS.cz Marek Zelenka ze spolku Oživení.

▪️ Velmi podobně se vyjádřil také právník Transparency International Jan Dupák: „Celé roky se Babišovým firmám dařilo zneužívat děr v zákoně o střetu zájmů, protože umožňovaly nekonečné spory o právních výkladech a vnášely nejistotu mezi poskytovatele veřejných prostředků.“

▪️ A pokračuje: „Když se nyní projednává změna, která by měla celý proces konečně zjednodušit, přichází exministryně Dostálová s návrhem, který by opět všechny na několik let zaměstnal, než by došli k jednoznačnému výkladu a jasným postupům.“

👉 Jan Dupák, právník rovněž protikorupční Transparency Internatilonal:

▪️ Vládní poslanci tomu nerozumí a vůbec jim nepřijde divné u klíčového bodu hlasovat pro pozměňovací návrh Kláry Dostálové předložený před pár dny. Nebo uzavřeli politickou dohodu.

A ještě:

▪️ Vládní koalice je panoptikum. Poslanci ODS, STAN, KDU na sněmovním výboru hlasují navzdory stanovisku ministra Bartoše pro návrh, který zase udělá díru do pravidel pro střet zájmů a pomůže Babišovi získávat zakázky, až se zase jednou stane členem vlády.

👉 Vyjádření samotné Transparency International

▪️ Kauzu střetu zájmů Andreje Babiše jsme na základě důkazů a právně-analytických podnětů otevřeli v roce 2018. Od té doby se tomuto případu kontinuálně věnujeme. EU nám loni dala za pravdu a potvrdila naše zjištění. Více se také o kauze dočtete na webu TI.

Ochrana whisteblowerů? Zapomeňte

👉 Další podobnou aktuální záležitostí, kdy politici nejednají ve prospěch jimi spravované země, je situace s hlasitě deklarovanou ochranou oznamovatelů korupce ve státní sféře, tzv. whistleblowerů.

▪️ Evropská komise žádá pro Česko pokutu, nezavedlo směrnici na ochranu whistleblowerů.

▪️ Znovu právník Rekonstrukce státu Věnek Bohuš: „Pokutě jsme se mohli snadno vyhnout. Stačilo po volbách znova předložit již hotový návrh zákona z minulého volebního období. Ministr Blažek ale řekl NE: proces stopnul, nechal zákon vykostit a musel se tak opakovat celý legislativní proces, teď platíme“.

▪️ Na webu ČRo toto potvrzuje i ministr pro legislativu Michal Šalamoun (PIR): „K finančnímu postihu ovšem nemuselo vůbec dojít. Ministr pro legislativu na možnost pokuty Poslaneckou sněmovnu upozorňoval. „Snažili jsme se tomu vyhnout,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz. „V podstatě se to vědělo, akorát se to v Poslanecké sněmovně nestihlo,“ podotkl Šalomoun s tím, že zákon měla schválit již předchozí vláda.“

▪️ ČT: „Snaha o legislativní úpravu takzvaného whistleblowingu se v Česku objevila v minulých volebních obdobích opakovaně. Žádný z dosud předložených návrhů ale nebyl přijat.“

▪️ Komu nejvíc vadí ochrana oznamovatelů korupce, kromě samotných politiků, lze myslím dobře vyčíst i z diskuze pod příspěvkem ČT:

🏇 Obecně bych řekl, že funkční zákon na ochranu oznamovatelů korupce je jedním z pilířů efektivního boje s tímto druhem závažné kriminality. Korupce a klientelismus jsou zátěží demokracie a ohrožují základní funkce státu.

Obě tyto kauzy jsou přitom tématy probíranými za jeden týden.

Nikdo rozumný si nemůže přát návrat země pod správu Andreje Babiše, třeba s Tomiem Okamurou. Na druhou stranu by to nemělo znamenat, že proto dají voliči politikům bianco šek, dělat politiku tak, jak byli zvyklí v předchozích dekádách.

Vždyť právě to bylo jednou z hlavních příčin úspěchu ANO, které se svým voličům označovalo jako protikorupční hnutí. Na to prostě hodně lidí slyšelo, protože kauzy především ČSSD a ODS byly tak časté, že to vnímali i o politiku se nezajímající Češi.

(Druhou věcí pak je, že Babiš, protože samozřejmě lhal, musel časem najít jiný, komunisticko – extrémistický elektorát).

Česko je naše země, hlídejme si ji.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh