Je naše země (a Evropa) ve válce s Ruskem?

Příspěvek na margo včerejší diskuze, zda je naše země ve válce s Ruskem, či nikoli.

No nestřílí se tu, ale to je asi tak všechno…

Posuďte sami, informace jen z několika posledních týdnů ⬇️

📌 „Rusko začalo aktivně připravovat bombové, žhářské a další útoky v Evropě, varují západní tajné služby. Mohou je provádět jak přímo, tak prostřednictvím svých spojenců. Riziko smrti civilistů pro Rusko nehraje velkou roli, popisují Financial Times.“

„Evropské zpravodajské služby varovaly své vlády, že Rusko plánuje násilné sabotáže po celém kontinentu, protože se odhodlalo rozpoutat trvalý konflikt se Západem.“

„Putin se podle něj v současné době cítí „posílen“ a bude se snažit prosadit se v Evropě co nejtvrději, na mnoha frontách, ať už prostřednictvím dezinformací, nebo sabotáží a hackování.“

Česky ZDE.

📌 Vyšetřování českých rozvědek a kontrarozvědek v minulých dnech potvrdilo, že ruské tajné služby Vrběticích zabili 2 lidi a způsobili České republice miliardové škody.

📌 Rus zavraždil dva ukrajinské vojáky, kteří se v Německu léčili z válečných zranění. Motiv politický.

📌 V Británii obvinili dva muže z napomáhání ruské rozvědce a podezření ze žhářského útoku proti „podniku spojeného s pomocí Ukrajině. Konkrétně měli na konci března zapálit sklad na východě Londýna.

📌 Česká rozvědka odhalila ruskou síť, která se z ČR snažila ovlivnit volby do Evropského parlamentu v Německu, Francii, Polsku, Belgii, Nizozemsku a Maďarsku. Kromě šíření ruských dezinformací, byli uplácení i politici z několika evropských zemí.

📌 Hackerský útok na ČTK, z jejíž platformy se pak šířily proruské dezinformace vyvolávající paniku (pokus o atentát na slovenského prezidenta)

📌 Německo zatklo dva Rusy, kteří chystali sabotážní akce proti Ukrajině. Nejpozději od října 2023 podle vyšetřovatelů systematicky sledoval vojenské objekty, železniční tratě a další infrastrukturu a pořizoval fotografie a videa s cílem připravit bombové útoky na zásobovací linie pro ukrajinskou armádu.

📌 V Rumunsku odhalili noční pozorovací let dronů nad místem, kde se buduje největší základna NATO v Evropě. „Drony byly pozorovány elektronickými, optickými a vizuálními prostředky.“

📌 V Polsku byl zadržen muž, který se snažil ruské vojenské rozvědce GRU pomáhat s přípravou možného atentátu na ukrajinského prezidenta Zelenského. Sbíral informace o zabezpečení vojenského letiště Rzeszów na jihovýchodě Polska a předávat je GRU. To mělo Rusům pomoci při plánování atentátu.

📌 V Moldavsku zadrželi vlastní proruské politiky, vracející se ze schůzek v Rusku. Měli u sebe milión dolarů v hotovosti. V Moldavsku pořádají protimoldavské a proruské kampaně a demonstrace.

📌 Ze sídla NATO v Bruselu bylo vykázáno několik ruských zaměstnanců kvůli špionážní činnosti. „Zjistili jsme totiž, že prováděli aktivity, které vlastně nebyly diplomatickou prací, ale činností tajných služeb,“ řekl šéf NATO Jens Stoltenberg.

📌 Novináři maďarského HVG odhalili v Maďarsku další web, který byl financovaný z Ruska – Visegrad Post. I na něm se objevovaly rozhovory s českými politickými kolaboranty Ruska, stejně jako na další takové platformě s názvem Voice of Europe.

📌 Zásah v Polsku proti proruské skupině. Jejím cílem bylo realizovat záměry Kremlu, oslabit pozici Polska, diskreditovat Ukrajinu.

Body od novináře @FilipHorky ⬆️

📌 České analýzy podle ředitele NÚKIB jasně ukazují, že zdrojem dlouhodobých kyberútoků na naše instituce je Ruskem kontrolovaná skupina APT28. Není pochyb o zapojení GRU do činnosti.

📌 Stejným útokům čelí i sousední Německo. Německá ministryně zahraničí si předvolala ruského velvyslance. Berlín má důkazy, že za útoky stojí skupina napojená na ruskou rozvědku GRU.

📌 Rusko se opakovaně pokusilo poškodit signalizační systémy na českých železnicích, řekl minulý měsíc Financial Times ministr dopravy Martin Kupka.

📌 Rusko v Pobaltí ruší (jako nácvik na invazi a jako zvýšení tlaku na Evropu) signál GPS pro letový provoz. Trvá to už několik týdnů a naposledy se musely vrátit zpět dva letouny mířící z Finska do Estonska.

📌 Německá ministryně vnitra při návštěvě České republiky oznámila, že Německo zmařilo plánovaný útok na svém území proti infrastruktuře zapojené do vojenské pomoci Ukrajině.

📌 Ředitel polské kontrarozvědky Mariusz Blasczak: „Vladimir Putin je připraven k malé vojenské akci proti území NATO, konkrétně třeba „proti Pobaltí, např. vstupem do města estonské Narvy (ruské obyvatelstvo), nebo vyloděním na některém ze švédských ostrovů v Baltském moři.“ Nejde přímo o napadení, ale o sázku na štěpení jednoty v situaci, kdy by některé členské státy NATO (např. Maďarsko a Slovensko) svou blokací akce ukázaly, že NATO není účinně svým členským státům schopno pomoci a zvýšily tak nervozitu a ruský tlak na kontinentu.

📌 … nejednotu ukazujeme už dnes, kdy i přes postoj velké většiny státu AEU i NATO, na dnešní inauguraci Putina po volbách v nichž kriminalizoval a vraždil svoje oponenty a falšoval volební výsledky, dorazí zástupci Francie, Maďarska, Slovenska, Řecka, Malty a Kypru …

My ve válce s Ruskem nejsme, Rusko však s námi válčí. Sledujeme přípavu na konfrontaci v přímém přenosu a v tom samém čase debatujeme, jak Rusko moc neprovokovat a jak se chovat, abychom náhodou „konflikt“ víc neeskalovali 🙈

To se musí povést, ne?

No a zatím v Rusku … ⬇️

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh