Okénko do české politiky

Novináři Seznám Zprávy připomínají osobu Pavla Dlouhého. Ten je pro silnou jihočeskou kliku v ODS stejně nepostradatelný, jako Pavel Blažek pro tu brněnskou, nebo Roman Jurečko pro plzeňskou.

Protože už není (možná jen zdání) úplně na vrcholu, je mu trošku lépe vidět do karet, respektive třeba do nich jen sám nechává nahlížet.

Každopádně jde o výživnou sondu do sorty lidí, od nichž očekáváme, že budou spravovat stát ku prospěchu jeho občanů.

Z článku Seznam Zprávy:

➡️ Je to14 let, co se Pavel Dlouhý před stranickým kongresem postavil spolu s dalšími zákulisními figurami ODS jinému premiérovi a předsedovi vlastní partaje, totiž Mirku Topolánkovi.

➡️ Po boku bossů, jako byl třeba pražský Tomáš Hrdlička, plzeňský Roman Jurečko či Severočeši Patrik Oulický a Alexandr Novák. Právě na konci roku 2009 Topolánek prohlásil, že nemá „s krajskými kmotry“ naději vyhrát,

🤡 Pojďte mezi nás,“ vyzval žoviálně známý boss ODS z Hluboké nad Vltavou reportéra Seznam Zpráv. A uvedl jej do místního lokálu, kde má neformální kancelář „Ten mobil si schovejte, nemám to rád,“ nastavil striktně podmínky schůzky už v úvodu.

🤡 U stolu seděla seděla skupina lidí, z nichž se posléze vyklubali někteří podnikatelé a zastupitelé. Mimo jiných přisedl třeba i ředitel českobudějovického kardiocentra Ladislav Pešl, člen hlubocké ODS. Nechyběl ani radní za ČSSD David Šťastný.

🤡 Časem se u stolu protočil asi dvacet lidí. Mj. i jihočeský podnikatel ázerbajdžánského původu Elchin Kazimov, který stojí za investicemi v okolí Lipna. Dlouhému donesl i dárek – igelitku a v ní kaviár. Většina z přítomných se s Kazimovem přivítala téměř bratrsky polibkem na tvář. A tento obrázek se s příchodem a odchodem dalších hostů nakonec opakoval ještě vícekrát.

Seznam Zprávy: Snímek z roku 2017: do restaurace Hubert zavítal ázerbajdžánský velvyslanec Farid Shafiyev (druhý zprava). Zcela vpravo je dlouholetý starosta města za ODS a senátor Tomáš Jirsa. Setkání se zúčastnil i podnikatel Elchin Kazimov (vlevo), který patří do okruhu osob blízkých Pavlu Dlouhému.

🤡 Od samého počátku bylo přitom zřejmé, čí slovo má u Huberta na Hluboké největší váhu. A zdaleka nejde jen o to, že Pavel Dlouhý je ve městě dlouholetým místostarostou a politicky nejsilnějším občanským demokratům zde 30 let předsedá. Ani o to, že od založení až do dneška vede jihočeskou Agrární komoru. Ne nadarmo jej předchází pověst kmotra v pozadí ovládajícího chod celého regionu.

🤡 V kuloárech se už delší dobu hovoří o tom, že na jihu Čech se nachází jedno z hlavních vnitrostranických ohnisek protivládního vzdoru. A někdy je to vidět i navenek.

🤡 Loni hejtman Kuba jako předseda Asociace krajů stál za veřejnou výzvou premiéru Fialovi, která označila úsporný tarif na energie jako nedostatečný. Senátor a starosta Hluboké za ODS Tomáš Jirsa zase nedávno označil hnutí ANO v anketě Českého rozhlasu za nejpřirozenějšího koaličního partnera.

Pavel Dlouhý a budoucí hejtman Martin Kuba. Fotka je z textu Akuálně.cz, který říká: „Písecký soud začal ve středu řešit případ bývalého šéfa českobudějovické dopravní policie Václava Vališe, který podle obžaloby spolu se dvěma úředníky píseckého městského úřadu ovlivňoval řízení při dopravním přestupku vlivného člena ODS Pavla Dlouhého. Ten údajně překročil rychlost mimo obec o více než 60 kilometrů za hodinu. Dopravní přestupek byl promlčen, protože jej prý úřady řešily déle než rok.“ (Soud uznal dva muže v kauze vinnými))

🤡 O většině z ministrů mluví Dlouhý s despektem. „Je to sestava nekompetentních lidí. Já navíc většinu z nich znám – Stanjuru, Černochovou…“ začal jmenovat hned na začátku zástupce vlastní strany. „Ten náš názor na vládu je velmi negativní.“

🤡 I mezi zdejšími politiky dle slov Dlouhého rezonuje názor, který je slyšet hlavně z parlamentní opozice, že „kabinet by se měl více věnovat českým občanům a méně Ukrajincům“.

🤡 Při vykreslování svých současných vztahů dává k dobrému třeba i nedávný oběd s čínským velvyslancem, kterého se dle jeho vyprávění zúčastnil i náměstek čínského ministra zahraničí. „Nevím, proč si vybrali zrovna mě.“

🤡 V restaurace je stěnu, kde jsou vystaveny fotky Dlouhého s nejrůznějšími prominenty. Nechybí ani Klaus se Zemanem. K oběma jej pojí náklonnost. „S Václavem Klausem jsme se dříve moc nemuseli, ale teď si rozumíme daleko více. Miloš je kamarád“.

Kdyby o těchto lidech natočil HBO seriál, mohl by jmenovat Bez páteře.

🤡 Přišla řeč i na někdejšího šéfa prezidentské obory v Lánech Miloše Baláka, který v lesích na Hluboké kdysi začínal. Dlouhý tuto kontroverzní osobu, která se opakovaně dostala do konfliktu se zákonem, líčí jako „velmi schopného manažera“.

🤡 V čele státního Školního zemědělského podniku, jež obhospodařoval nejvíce hektarů v okrese, se zúčastnil restitucí a privatizace.

Právě z té doby plyne jeho formální i neformální vliv. Dlouhý spolurozhodoval o tom, kdo tento majetek v atraktivní jihočeské lokalitě kolem hojně navštěvovaného hlubockého zámku získá. Sám s oblibou říká, že on sám nevlastní nic, ale není rozhodně bez zajímavosti, že státní nemovitosti se velmi často dostaly do okruhu jeho známých.

➡️ Okénko pro dalšího Dlouhého koně – senátora Jirsu

Jen na okraj: právě politici západu, pro které bylo hlavně Rusko partnerem, kterého chtěli přemluvit, ať je k Ukrajině hodné, dovedli Evropu k tomu, že musíme teď prioritně řešit na kontinentě válku a ruské imperiální ambice směrem k nám.

Text vydaný rok po ruském přepadení suverénní evropské země, ponechávám bez vlastního komentáře, jde prakticky o tlačení ruské propagandy do veřejného prostoru v EU, které se až do kompletního přepadení Ukrajiny v únoru 2022, dělo na mnoha úrovních dnes a denně (viz Zeman). Přidám k němu ale slova našeho bývalého konzula v Petrohradě Vladimíra Votápka: „Velká část západních elit byla zvyklá mít docela výhodné kšefty a byznysy s Ruskem. To systematicky investovalo část peněz z ropy a plynu na měkké korumpování západu. Nejrůznější programy pro akademiky, pro politiky, zvali je na nějaká fóra, na Valdaj a pod.“

🐙 Pavel Dlouhý (70)

– Absolvent Vysoké školy zemědělské. Dodnes vede Regionální agrární komoru Jihočeského kraje.

– Už za minulého režimu byl na Hluboké zaměstnancem Školního zemědělského podniku, v 90. letech jeho ředitelem. V jeho čele se účastnil restitucí a privatizace zemědělského majetku.

– Od roku 1992 vede v Hluboké nad Vltavou místní organizaci ODS, svého času byl i členem celorepublikové výkonné rady.

– V Hluboké nad Vltavou je i dlouholetým zastupitelem a místostarostou.

– Manželka Jana je největší akcionářkou holdingu Rybářství Třeboň.

Pro doplnění zkuste i TENTO třináct let starý text

Jednoduše podstatu toho, o čem se tu píše shrnul v několika řádcích novinář Jan Urban:

„ODS a ČSSD se prakticky od samého počátku formovaly s cílem získat kontrolu nad procesem privatizace obrovského státního majetku Nešlo tedy o vznik klasických politických. formací, organizovaných kolem programových cílů, definovaných s ohledem na zamýšlený celospolečenský prospěch.“

A dál:

„Vedení obou zmíněných stran od první chvíle ovládly skupiny, které politickou moc potřebovaly k prosazení svých ekonomických zájmů – tedy s čistě nepolitickou agendou.“

„Jako zjevný důkaz může posloužit fenomén takzvaného „bankovního socialismu“ devadesátých let, ve kterém státní banky po doporučení členů vedení vládní ODS poskytovaly nezajištěné úvěry pro privatizační projekty spřátelených osob.“

„Tyto úvěry nikdy nebyly splaceny a několik set miliard nedobytných pohledávek se tiše ztratilo ve státní Konsolidační agentuře. „Politika“ té doby vědomě bránila jakékoliv snaze o nadřazování zákona a jeho institucí nad otevřeně korupční postupy politicky a mediálně nedotknutelné „ekonomické reformy“.“

(No a my jsme jako kouřovou dostali boj s nepřizpůsobivými a zneužívači dávek, později s migranty, kriminalizaci marihuany v zemi, kde se chlastá 1. liga, boj za tradiční hodnoty, výpady proti neziskovému sektoru a ekologickým aktivistům, eurohujerům atd, atd – a opakovaně jim na to skáčeme).

🏇 Moje otázka zní: Jsou tohle ti lidé, kteří mají ambice z naší země udělat moderní, prosperující a sociálně spravedlivou zemi, která se ve 21. století, mezi ostatními takovými, neztratí?

K tomu je potřeba dodat jednu související věc: pokud takové party lidi opakovaně zklamávají, klesá zájem o politické dění a otvírá se prostor pro ještě mnohem méně zodpovědné populisty. Stalo se to už v Polsku a Maďarsku, schyluje se k tomu na Slovensku.

Náskok máme možná jen do volebního roku 2025…

(Úvodní foto Petr Bušta)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh