„Oligarchové si to tu hlídají.“

Přepsané části rozhovoru DVTV s Petrem Havlíkem, jedním ze zakladatelů ODS, který se ale před lety s touto stranou rozešel.

🧵 „Žijeme v zemi, kde nic není hanba a všechno je jen jako. Při budování novodobé státnosti jsme po éře komunismu zdědili schémata jednání, myšlení, rozhodování, které jen dostala nový nátěr a vplula i do té nové doby.“

🧵 „„Minulý režim se opíral o dva pilíře – lež a strach. Po revoluci jsme se na chvíli přestali bát a chvíli jsme říkali pravdu, ale pak jsme se začali vracet do starých stereotypů. A dnes se opíráme o jiné dva pilíře: o mravní relativizaci a kult konzumu. Když si naplníme košíky a budeme mít v létě Chorvatsko, tak sneseme všechno.“

🧵 „Tady žijeme v takovém zvláštním modelu kapitalismu, totiž v kapitalismu klientelistickém. Společnost se záhy rozkastovala, velmi rychle se zkumulovala skupina těch, kteří se v nových poměrech rychle zorientovali. Mnozí z nich patřili i mezi opory minulého režimu.“

🧵 „A ti před sebe nastrčili ty mladé bílé koně, kteří věděli, že při kumulaci ekonomického, mediálního a politického kapitálu, se prostě rozdají karty a podle nich se bude hrát.“

🧵 „Focus oligarchů mířil na strategická odvětví, kdy teď stát bez bártrové dohody s nimi nemůže normálně fungovat. Stačí se porozhlédnout, kdo hraje hlavní roli ve zdravotnictví, kdo v potravinářství, kdo v zemědělství, kdo v chemickém průmyslu, v bankovnictví, v IT atd. Jsou ty pilíře funkčního státu, kde nad nimi ale nemá ten stát kontrolu.“

🧵 „První fázi privatizace ovládli ti, kteří měli peníze a zdroje z minulého režimu, veksláci a spol a do té velké už se pustili ti, o nichž jsem mluvil před chvílí – bílí koně oligarchů. Ti necítí žádnou sounáležitost se státem a jeho občany.“

🧵 „My jsme v žebříčku zemí, které mají našlápnuto na vládu oligarchie umístili na druhém místě hned za Ruskem (psal jsem ZDE). Tam mají oligarchové pod kontrolou až 20 % tvorby HDP. A u nás je to jen o něco méně, konkrétně 15 %.“

„Nemá smysl nic idealizovat, nakonec ti oligarchové mají velkou váhu i v médiích, takže oni určují, jak se budeme na naši společnost a stát dívat a jak ji budeme hodnotit, čemu budeme věnovat pozornost a k čemu budeme shovívavější, než k něčemu jinému. Prostě si to hlídají“

🧵 „Hlídající si i politické posty – buď v nich přímo jsou, viz Babiš, nebo jsou schopni do toho promlouvat skrze svůj kapitál, skrze své kontakty, vztahy.“

🧵 „Společnost má nízkou důvěru ve stát a jeho instituce, politika jako disciplína se zprofanovala, stala se pokračováním byznysu jinými prostředky. Je to něco, co budeme těžce napravovat a jestli vůbec. Jestli si na to nezvykneme a nebudeme čekat, až to někdo za nás udělá.“

🧵 „V době komunismu tu byla jen velmi úzká skupina disidentů, pak obrovská šedá zóna a část lidí, kteří pro režim pracovali z nadšení a přesvědčení. Ještě tu ale byla široká skupina lidí, kteří režimu nevěřili, ale ochotně pro něj pracovali, skupina bezskrupulózních prospěchářů. A když v tomhle vyrůstá pak ta další generace, tak těžko můžeme očekávat nějakou proměnu k lepšímu.“

🧵 „Nízká důvěra ve stát, je dána pocitem nespravedlnosti, pocitem selektivního práva pro vyvolené, kdy se ty kauzy často řeší účelově, někdo si je schopen získat výhodu, někdo není schopen. To je velmi nebezpečné, protože to může společnost rozkolísat na generaci dopředu.“

Dvojka z Prognostického ústavu, která formovala naší současnost. I o něm mluvil Petr Havlík a v tom kontextu především o Svatoplukovi Potáčovi, který byl v končícím komunismu místopředsedou vlády, předsedou Státní plánovací komise a guvernér Národní banky. Měl největší kumulaci informací a stál v zákulisí Prognostického ústavu. Byl 17 let přímým nadřízeným Václava Klause ve Stání bance. Ten do značné míry rýsoval podobu první generace těch polistopadových politiků, kteří nepatřili mezi disent, ale mezi prospěcháře konce komunistické éry. Potáč , který mimochodem ještě žije, se po sametové revoluci jako poradce Pavla Tykače podílel na kupónové privatizaci i a na vzniku finanční skupiny Motoinvest.

🧵 „Princip otevřené férové soutěže tady není. Tady jsou prostě hráči, kteří rozhodují o tom, jak bude vypadat naše energetika například a teď se to ukazuje v plné nahotě. Přitom vláda má jen omezené pravomoci, protože my jsme vlastně polostátní ČEZ pasovali do takového stínového centra moci a oni teď drží vlády pod krkem.“

🧵 „My jsme v tom šedém světě za oponou řešili malé drobné práskače StB. Ale nějak jsme se zapomněli zeptat Rusů, jestli by nám třeba nedali tu agenturní síť KGB? Protože tu společnost tady už od druhé svět. války řídili sovětští poradci, až do pádu režimu. Potom odešli, ale ten jejich vliv tady zůstal.“

🧵 „My teď mluvíme o dekomunizaci a derusifikaci, ale nevíme, kdo tu hru řídí. Podceňujeme fakt, že žijeme v postfaktické době, kdy realita či argumenty opírající se o fakta, už skoro nikoho moc nezajímají, protože my v tom veřejném prostoru konzumujeme už jen interpretaci té reality.“

🧵 „Současná vláda slibovala deAgrofertizaci, ale nestalo se nic moc podstatného. Spíše to vypadá, že se zase někdo v zákulisí s někým dohodl. ODS to v současnosti vůbec nemá snadné, současná situace je složitá, ale upřímně jsem čekal, že budou na vládnutí lépe připraveni.“

Václav Klaus v rakouské TV pět dní před 17 .listopadem 1989. Obhajuje komunistický ekonomický model a říká, že lidé v ČSSR nemají zájem o rychlejší ekonomické reformy, s tím, že decentralizace ekonomiky nemůže zlepšit její výkonnost. Doslova : „Neviditelná ruku může přinést velké problémy.“

🏇 Ad 1: Petr Havlík zná zákulisí tuzemské politiky a zároveň neusiluje o politické funkce, tedy nikam nekandiduje. Takže v rozhovorech neslibuje, netaktizuje a má tu výsadu, že může v klidu mluvit o čemkoli.

Ad 2: I kdyby však byl neobjektivní, jako že nemá proč, pak fakt, že list The Economist zařadil Česko v CELOSVĚTOVÉM žebříčku jako zemi, kde oligarchové mají největší vliv na chod státu, na druhé místo, je něco, co ani média vlastněná oligarchy nemohou přikrýt.

Česká republika je jako v objetí chobotnice, ale díky Havlíkem zmiňovaného mediálního i politického vlivu oligarchů, si drtivá většina společnosti nemyslí, že by to byl nějaký problém a naopak dychtivě skáče po pseudotématech, která jim média či politici oligarchů předhazují jako indigo na odpoutání pozornosti od toho podstatného.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh