Slovensko na vrcholu dezinformační války

Rozhovor s ředitelem Centra proti hybridním hrozbám na Slovensku Danielem Milem. Nemalá část bohužel pasuje i na Českou republiku. Naší výhodou dnes je, že máme volby až dva roky a Rusové svoje aktivity soustředí na Slovensko.

Při programové pasivitě naší vlády na tomto poli si můžeme vsadit na to, že něco podobného jako dnes Slovensko, bude čekat nejpozději od jara 2025 i nás.

„Slováci konzumují ruskou propagandu po miliónech. Je jim ušitá na míru.“

👽 „Ve 21. století se neválčí jen na bitevním poli, ale také v online prostoru. Obvykle však nejde o boj, který bychom viděli nebo si ho uvědomovali. Často nás ovlivňuje jen podprahově, po celá léta. Průkopníkem v této oblasti se stala Ruská federace.“

👽 „Válku, o které nevíte nebo jejíž existenci odmítáte uznat, však nelze vyhrát. Dnes se taková válka vede na Slovensku. Využívá především sociální sítě, komunikační platformy nebo „alternativní“ média, která se tváří jako nezávislá, ale ke skutečné žurnalistice mají daleko.“

👽 „Problémem však je, že se nacházíme uprostřed volební kampaně – jakékoli legislativní změny jsou již de facto nemožné. Naprostá většina věcí, které analýza ukázala, spočívá v tom, že máme některé dlouhodobě neřešené problémy, které se v době krize, jako je tato, od vypuknutí války na Ukrajině, dostaly v celé své kráse do popředí.“

„Je velmi snadné změnit veřejné mínění pomocí dezinformací šířených prostřednictvím internetu. Tím spíše, když se jim země adekvátně nebrání.“

👽 „Je těžké očekávat od politiků, kteří již nyní kritizují pomoc Ukrajině nebo zpochybňují, že za válku na Ukrajině může Rusko, a kteří šíří stejný typ narativů, jaké šíří Rusko a její pobočky od začátku války, že by tito politici najednou po volbách začali budovat odolnost společnosti vůči tomuto vlivu.“

Udavač StB, bývalý poradce premiéra poslední komunistické vlády Oskar Krejčí v době prvního ruského ataku na Ukrajinu.. Jedna z ruských vlivových osob na proruských Parlamentních listech

👽 „Objektivně je situace v posledních třech letech velmi obtížná. Pandemie byla bezprecedentní situací, z hlediska dopadu na lidi, psychiku a ekonomiku. Zároveň však byla velmi významnou živnou půdou pro dezinformační aktéry. Čísla, která dnes vidíme v jakýchkoli průzkumech veřejného mínění, bych dal do souvislosti s tím, čím lidé během pandemie žili a jaké informace konzumovali.“

👽 „Na těch aktérech je také krásně vidět, že když se podíváte na ty zdroje, které až do února 2022 mluvily o zlých spiklencích nebo o nějakém spiknutí, které nás tady chce očipovat a ovládnout, tak okamžitě přeskočily na téma „za válku na Ukrajině může zlý Západ a USA“.“

👽 „Je tam jasně vidět, jak se stejní konspirátoři, kteří dříve brojili proti očkování a byli proti jakýmkoli protipandemickým opatřením, okamžitě vrhli na toto téma. Což také přiblížilo tyto geopolitické otázky lidem, kteří se o ně dříve nezajímali. Ale když najednou ti samí aktéři, kteří mají vysokou výtlak na internetu, změnili téma, dostaly se tyto „geopolitické konspirace“ i k nim.“

„Třicet sedm procent Slováků si myslí, že USA jsou zodpovědné za válku na Ukrajině, protože vyprovokovaly Rusko, a tak si říkám, odkud tito lidé tuto myšlenku berou? Z informačních zdrojů, kterými jsou krmeni.“

👽 „V každé zemi je to jiné, protože každá země má jiný problém, jiné téma, které polarizuje. V některých to může být Evropská unie. Například v České republice toto téma rezonovalo mnohem více. Euroskepticismus a odmítání Bruselu rezonovalo v České republice mnohem více než na Slovensku.“

👽 „Pro nás bylo dlouho otázkou vnímat Rusko a Spojené státy jako dvě strany jedné mince. Vysoká míra odmítání USA, ať už z jakýchkoli důvodů, a naopak velmi pozitivní až nekritický obraz Ruska je zjevně tématem, kterého jsou si tito proruští aktéři vědomi.“

Politik demokratické strany otevřeně vzývající k akceptaci a vyšší zapojenosti politiků do „žurnalistiky“ Parlamentních listů.

👽 „V jiných zemích mohou být kulturní a etické problémy odlišné. Jde prostě o to, že vlivová nebo informační operace vždy identifikuje problémy, které v dané zemi rozdělují, kde existuje rozdělení obyvatelstva z jakýchkoli historických, kulturních nebo sociálních důvodů, a tyto problémy rozdmýchává.“

👽 „Například ve Spojených státech to mohou být otázky, jako je vlastnictví zbraní nebo rasově motivované násilí. V každé zemi je to opravdu jiné a bohužel tito aktéři velmi účinně rozdmýchávají konflikty a polarizují společnost.“

👽 „Naše specifika? O jednom jsem se již zmínil. Jsou to protizápadní postoje a s nimi spojená nadprůměrná víra v konspirační teorie. Už před válkou na Ukrajině v letech 2017-18 jsme v rámci Globsecu dělali průzkumy, ve kterých Slovensko vyšlo jako země v regionu, kde lidé nejvíce věří konspiračním teoriím.“

„Pokud tedy dnes někdo přijde s konspirační teorií, že za válku na Ukrajině nemůže Vladimir Putin, který nevyprovokovaně zaútočil na našeho souseda, ale že za to může EU, NATO a USA, Slováci tomu mají tendenci věřit právě proto, že předtím věřili konspirační teorii, že nás řídí Židé, že existují světové elity, které nám chtějí ublížit, že Američané sami shodili věže dvojčata, že nic takového jako Covid neexistuje a že nás chtějí očipovat.“

👽 „Ze slovenských telegramových skupin a kanálů se pak tento obsah šíří na Facebooku mezi takzvané „influencery“. Ať už jsou to politici, nebo někteří nepolitičtí aktéři. A odtud se často dostává dál například pomocí dezinformačních médií, která kolikrát jen převezmou status z Facebooku, zejména od politiků, a publikují ho jako vlastní článek.“

Agitovat tu za Rusko, které přepadlo sousední zemi a zabíjí tam její obyvatele bylo dovoleno v roce 2015, stejně jako teď – kdy už vyloženě přiznává, že jsme jedním z dalších jeho cílů.

👽 „Někdo si dává tu práci a denně překládá ruskojazyčné zprávy do slovenštiny v desítkách článků na webech.. Odtud to pak putuje na tyto sociální platformy, odtud to přebírají tito influenceři a najednou se z toho stává narativ. Už je to téma, které se týká celé populace. Například, že masakr v Buči se údajně nestal, Ukrajinci si sami vyhodili do vzduchu nějakou budovu…“

Ad „influenceři“, tohle herní vývojář Daniel Vávra s desítkami tisíc sledujících

„Průměrný počet zhlédnutí videí na Facebooku s ruskými strategickými narativy dosahuje na Slovensku 15 až 20 milionů zhlédnutí měsíčně. Každý měsíc, a to v zemi s 5 miliony obyvatel, ne každý má účet na sociální síti. To je obrovské množství, a to jsou jen videa, nemluvíme o obrázcích nebo textových statusech. Takže tato informační operace dosahuje obrovských rozměrů.“

Zasévat strach a vytvářet nedůvěru ke státu a jeho institucím…

🏇 Hybridní působení je kombinací mnoha postupů a má podobu psychologických operací. Rajchlovi našisti na Václaváku jsou jen pomyslnou špičkou ledovce, kterou navíc jako jedinou bezpečně z tohoto působení vidíme.

Ruské tajné služby (to ony jsou dramaturgy a režiséry) navíc působí kombinovaně na všechny složky populace. Od politiků, přes zmíněné influencery, novináře, až po například osoby mající v péči jiného člověka, či lidi v exekucích.

Jakkoli se můžeme snažit bránit každý sám, pro efektivní odolnost vůči hybridnímu tlaku je potřeba proaktivní přístup státu. Ten jediný má totiž adekvátní prostředky, možnosti a páky.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh