Viktor Orbán vydírá EU. Pro peníze a pro Putina.

Ve zkratce jako úvod: Pokud si EU neporadí s jedním kolaborantem, jak si pak má poradit s Putinem?

Maďarský premiér a jeho úředníci neblokoval jen zahájení přístupových rozhovorů EU s Ukrajinou.

Přičemž jde o ryze účelový krok, tato fáze jednak bude trvat dlouhá léta a teprve a pak někdy dojde k hlasování o přijetí, přičemž k němu nemusí ani dojít.

Například Turecko má stejný status už téměř 20 let a celý proces je nyní zastaven.

Orban sice nakonec jednomyslné hlasování umožnil, tím, že při něm odešel ze sálu, ale podle zpráv z Bruselu nás to všechny stálo 10 miliard eur, které mu jako „odměnu“ za to, že ustoupil nechá EU vyplatit ze zmrazených peněz pro Maďarsko.

Ty byly zablokovány, protože Orban doma likviduje právní stát, nezávislá média a občanskou společnost.

Orban si ale svůj vydírací proputinský potenciál ponechal a zablokoval rozpočet celé EU, protože je v něm zahrnuta i pomoc Ukrajině.

Ta měla činit (pouhých) 50 miliard korun na 4 roky. Pouhých pro to, že jen pro samotné Maďarsko EU alokuje jako pomoc pro přeměnu energetiky 30 miliard eur…

A tato částka navíc bude rozdělena do čtyř let.

Leč ani s tou v současnosti Ukrajina počítat nemůže.

Přičemž minimálně jedna strana rovnice, o níž se nemluví, vypadá tak, že bez masivní finanční a vojenské pomoci, Ukrajina prostě Rusko porazit NEMŮŽE.

Svévolné blokování pomoci tak výrazně pomůže Putinově fašistické říši a zároveň bude snižovat bezpečnost nás všech na východním okraji Evropy.

Právo veta se tak stává nejúčinnější zbraní Kremlu proti pomoci Ukrajině (a tedy celé Evropě a především bývalým sovětským satelitům).

Pokud nás takto dokáže v klinči držet jeden očividný Putinův kolaborant a my nejsme schopni jeho způsoby eliminovat, ukazujeme Rusku a celému světu svoji vlastní slabost.

Připomenu, že na platformě NATO Orban úplně stejně blokuje přijetí Švédska do Aliance a tady už přímo ohrožuje evropskou bezpečnost.

Vláda Viktora Orbana je plně energeticky závislá na dodávkách ruských fosilních paliv a nejen to, Rusko udržuje staví v Maďarsku, za velmi nevýhodných podmínek pro domácí, jaderné zdroje.

Mozaika Orbanovy blokační politiky a další související střípky

Zdeňka Trachtová je zpravodajkou ČRo v Bruselu. Odkaz na tweet .

Post lotyšské premiérky Eviky Siliny je sice vypovídající a tím, že jde za hranu obvyklé diplomacie, ukazuje, jako je v EU postavení současného maďarského premiéra.

Tím spíš by se ale EU měla odhodlat tuto patovou situaci (vlastně není patová, je nebezpečná, poškozuje nás a stojí Ukrajinu spoustu životů navíc) začít řešit. Meméčka jsou fajn, ale je potřeba začít být víc asertivní i v reálu.

Lotyšský text premiérky Siliny: „Dnešní žhavá fotografie z EUCO. Máte bystré oči.“ (myšleno k autorovi poznámky Una Bergmane)

Ti, kteří vědí, co je opravdu v sázce a kteří jsou první na ráně. Litevský prezident Gitanas Nauséda

Přesně současnou maďarskou pozici popsal i jeho litevský kolega Gabrielus Landsbergis, litevský ministr zahraničí

A co Češi? Nic, nebudeme se pouštět do žádných větších akcí. Co na tom, že současná situace výrazně snižuje naši akceschopnost a obranyschopnost a do budoucna se bude jen zhoršovat?

Co na tom, že toto vyděračství, které regule EU umožňují přispívá k tomu, aby nezávislá a svobodná evropská země podléhala a byla vyvražďována totalitní despocií z východu?

Kateřina Šafaříková je zpravodajkou Hospodářských novin, Respektu a Aktuálně v Bruselu. Dále píše : Tohle je srdce premiérova argumentu: „Možná by to bylo jednodušší, kdybychom se všichni nemuseli shodnout. Ale možná to taky bude ztráta legitimity.“ Problém je, že se nebavíme o shall vs should v závěrech EUCO, ale o reálných potřebách země v reálné válce.
Šéf NATO Jens Stoltenberg, jako by situaci našemu premiérovi vysvětloval.

Závěr přenechám skvělému Vladimíru Votápkovi, našemu bývalému konzulovi v Petrohradě. To je pro změnu zase jeden z těch, kteří ví, co je v sázce, na naší straně ⬇️

„Pokud skutečně dojde k zablokování či ustrnutí západní pomoci Ukrajině, Putin může vyhrát. Kremelský režim, bez ohledu na to jak je zaostalý, může převálcovat ukrajinskou armádu prostě počtem svých tanků, děl a letadel. A pak se naše země i celá Evropa dostane do mnohem horší situace než jsme dnes. S oslabenými armádami, vyprázdněnými muničními sklady, nevycvičenou populací, s kulturou nenásilí, budeme stát před agresorem s holýma rukama.“

🏇 Unie tak nepošle peníze Ukrajině dříve než za několik týdnů, pokud Orban milostivě změní názor, či dostane zaplaceno našimi penězi.

Spolu se současnou blokací velkého balíku pomoci USA Republikánskou stranou, je zřejmé, že západ v současnosti ulehčuje Putinovi jeho vyhlazovací válku víc, než si sám diktátor může přát.

Mordoru naproti, s emblémem naivity napsaným čele.

Nebránit diktátorovi v jeho válce proti nám, ačkoli k tomu máme možnosti.

Appeasement.

Nechat se vydírat kolaboranty tak, jak to útočníkovi vyhovuje.

Co by se tak mohlo pokazit, že?

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh