Zákulisní tlaky na mediální scéně

Politici ve vztahu k médiím letos učinili zajímavé kroky, o jejichž existenci nemá většina občanů ani tušení. Jejich výsledkem je oslabení menších nezávislých médií a posílení mediálních holdingů.

Tyto kroky můžou mít vážné následky. Kvalitní mediální scéna je jedním z hlavních prvků, které nás drží v mantinelech demokracie (a nedokázal je zcela zničit ani tandem Zeman – Babiš) a díky nimž jsme přece jen jinde než zbývající trio Visegradu.

Nejprve dejme slovo novinářům z Hlídací Pes, jejichž text kauzu rámcově popísuje

🧵 „Premiér Petr Fiala na nátlak konzervativní části ODS hodil přes palubu nezávislá média. Kroky jeho vlády naopak posilují mediální domy oligarchů, v čele s Danielem Křetinským, Andrejem Babišem, či Markem Dospivou.“

🏇 A oč tedy konkrétně jde?

🏇 Postupně: vláda nejprve nechala projít novelu autorského zákona. Ta měla za cíl, aby Google, Facebook a další giganti platili za to, že používají odkazy na naše weby. Tuto úpravu tvrdě prosazovala Unie vydavatelů, což je lobbistický nástroj vydavatelství vlastněných Danielem Křetínským, Andrejem Babišem či Markem Dospivou.“

🏇 Jenže stalo se, co mnozí novináři a mediální odborníci předpokládali: Google se zalekl nesmyslně vysoké pokuty ve výši jednoho procenta z globálního obratu firmy „vpašované“ do novely poslancem STAN Janem Lacinou, za kterou se důrazně postavila Unie vydavatelů a pak i vláda. 

🏇 Google utnul dosavadní výběrově poskytované licenční poplatky, které pro malé a střední vydavatelské domy byly citelným přilepšením do napjatých rozpočtů, jenže zatímco pro malá média může tato skutečnost znamenat konec existence, oligarchové si ztrátu jednoduše nahradí výnosy z podnikání…

🏇 Google a Facebook nyní už přímo nezobrazují náhledy našich webů a tím znatelně klesá jejich návštěvnost.

Odkaz ZDE

🏇 Druhou morovou ranou bylo zrušení mediální agendy zmocněnce pro dezinformace Klímy. Ten totiž hodlal (a bylo to v jeho kompetenci) narovnat podmínky ve státem zadávané reklamě. Ty totiž dekády zvýhodňovaly velké mediální holdingy. A zde už se bavíme o stovkách miliónů korun ročně.

🏇 Proto na vládu opět začala tlačit Unie vydavatelů, aby tento Klímův plán odmítla. Což se vzápětí skutečně stalo….

Opět dáme slovo textu Hlídací Pes:

🧵 „Zákon se dá považovat za podporu médií vlastněných Křetínským, Babišem a Dospivou. Ti totiž mají dost prostředků, aby svůj vedlejší byznys (média) udržely v chodu i bez příjmů a návštěvnosti z Google či Facebooku, což se ovšem nedá říci o téměř celém zbytku trhu.“

🧵 „Sto milionů by znamenalo výraznou vzpruhu pro malé a střední vydavatele, z pohledu Křetínského či Babiše jde však o drobné – oba jejich mediální domy mají roční obrat vysoko nad dvěma miliardami korun. Obdobně tomu je u Dospivy s obratem blížícím se 1,5 miliardy korun.Opět Hlídací Pes:

🧵 „Novináři, kteří se nenechali zkorumpovat Andrejem Babišem, oligarchy či ruskými a čínskými tajnými službami, výrazně přispěli k úspěchu demokratických stran v posledních volbách.

🧵 „Vláda krátce po jejím vypuknutí zřídila pozici vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací „s cílem zlepšit podmínky pro profesionální a nezávislé fungování médií. Od té doby připravila vydavatele o příjmy od Googlu a ve středu 15. února odpískala i plán na – v Evropské unii zcela běžnou – státní podporu mediální plurality. Ustoupila tlaku mediálních holdingů.“

🧵 „Bylo by naivní věřit v náhlou čistotu úmyslu těchto miliardářů. Premiér Fiala ani další předáci vládní koalice naivní nejsou. Zjevně se rozhodli, že nebudou rušit staré zaběhané pořádky známé z již dob klausovské ODS. A že to s tuzemskými miliardáři zas nějak uhrají ve stylu „něco za něco“.

Je to další špatné rozhodnutí špatné vlády. Bohužel na něj doplatí nezávislá média a velmi brzy poté i čeští občané.“

🏇 Výše zmíněné skutečnosti už se začínají reálně projevovat:

Nejvíce nás poškodilo přijetí novely autorského zákona, v důsledku které platformy Google a Facebook omezily podobu zobrazení odkazů na mediální obsah. Nejenže se to odrazilo na návštěvnosti z těchto zdrojů, ale Google navíc ukončil svůj program, ze kterého média mohla získávat doplňkové prostředky.“

🏇 Na pozadí tohoto článku jsem zachytil na twitteru debatu, která by vám mohla taky leccos vysvětlit:

Odkaz na celé vlákno ZDE
Na vysvětlenou: CNC média = holding Daniela Křetinského

🏇 Česko přes vrcholnou politiku ovládají oligarchové. Platí to už od devadesátých let a zatím se na tom moc nezměnilo. Proto bývám hodně alergický na patetická hesla typu „Patříme na západ!“, protože v zákulisí se často odehrává úplně něco jiného.

Tady se během jednoho roku z plánu výrazně podpořit malá média a narovnat tak dlouholetou nevyváženou podporu oligarchů, se politickými rozhodnutími výrazně sejmuly příjmy malým nezávislým médiím a jako bonus byl zrušen už připravený plán navýšit jejich rozpočty státem zadávanou reklamou.

Oligarchové si to prostě přes „demokratické“ politiky pohlídali.

V důsledku nejde ale o ty peníze samotné, ale o stav mediální scény a třeba v Polsku a Maďarsku to skončilo právě tím, že se podobnými postupy podařilo nezávislá média vymazat, nebo alespoň marginalizovat, zatímco na vládní strany napojené mediální holdingy rejžují a za to jedou vládní propagandu …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh