Zásah proti ruskému ovlivňování veřejného mínění v Německu

Německé ministerstvo zahraničí odhalilo systematickou dezinformační kampaň, kterou na sociální síti X (twitter) vede Rusko s využitím tisíce falešných uživatelských účtů. 

Cílem ruské kampaně je posílit nelibost Němců vůči současné vládní koalici vedené kancléřem Olafem Scholzem a podkopat jejich podporu Ukrajiny, která se už skoro dva roky brání ruské invazi.

Zpráva analytiků z oddělení strategické komunikace německého ministerstva zahraničních věcí. Prostřednictvím specializovaného softwaru prozkoumali rozsáhlá data z období od 20.12. 2023 do 20. 1. 2024.

Zjednodušeně: Padesát tisíc falešných účtů na twitteru šířilo v Německu dezinformační ruskou kampaň proti německé vládní podpoře Ukrajiny.

Argumentu stejné, jako používá ruská pátá kolna online i v reálu u nás:

Citace z

Německo zanedbává zájmy svého obyvatelstva a podporuje Ukrajinu. Roboti, kteří se vydávají za účty v první osobě, vyjadřují názory, jako že považují za „zvláštní, že vláda dělá více pro jiné země než pro své občany“. “ (via @BezDezinfa)

„Dezinformace se staly globálním faktorem ohrožení, který je cíleně využíván těmi, kdo nesdílejí naše hodnoty, a to nejen v západních demokraciích, ale na celém světě.“.

Deník Spiegel, 26. ledna 2024

Dva tweety za jednu sekundu …

Analýza tedy přišla na více než 50 000 falešných uživatelských účtů, ze kterých odešlo přes milion příspěvků v němčině. Často obsahovaly obvinění, že německá vláda v zájmu podpory Ukrajiny zanedbává vlastní obyvatelstvo.

„Jsem zklamaný, že vláda pro jiné země dělá více než pro vlastní občany,“ psalo se v jednom z příspěvků. „Je ostuda, že semaforová koalice problémy ve vlastní zemi nebere vážně,“ uváděl jiný.

Někdy tyto falešné účty generovaly až 200 000 příspěvků denně, což odpovídá přibližně DVĚMA TWEETŮM ZA SEKUNDU…

A tohle je moc dobrá věta. Nevím, jestli ji vydala ČTK, protože to píší prakticky všechna naše média, která se kauze věnují, nebo zda je z (bohužel zamčeného) textu Spiegelu: „Panují proto obavy, že Rusko by mohlo zasahovat do volebních kampaní.“

A co právě tím celou dobu Rusko asi tak dělá???

Německo letos na jaře čekají volby do Evropského parlamentu a tři spolkové země, které bývaly součástí Německé demokratické republiky, také volby do zemských parlamentů.

A schválně: Kolik voleb letos čeká Českou republiku? 🙂 (EP, senát a kraje – což je dtto zemské volby v Německu)

Další důležité poznámky:

zdroj screenu ZDE.

A hned jeden konkrétní příklad: ⬇️

Zdroje: ZDE, ZDE a ZDE a TADY.

Fake účty pak uživatele zavedou na portály těchto médií, které na první pohled vypadají jako originály, ve skutečnosti jde ale o jejich napodobeniny řízené útočníky.

Lidé si pak myslí například, že jsou vládou skutečně okrádáni ve prospěch podpory Ukrajiny, že jsou cíleně taženi do války a že je vláda neautentická, nejednající ve prospěch Německa, ve vleku v USA.

Protože toto všechno falešné oficiálních médií a politiků příspěvky čtenářům přímo či nepřímo. naznačují.

V Německu, kde nedávno například protestovali zemědělci (za zachování dotací – zjednodušeně) se k nim usilovně přidávala – někdy byla odmítnuta – i proruská krajní pravice.

Ta nedávno zorganizovala schůzku na níž se pokoušela vytvořit plán na násilnou deportaci miliónů lidí .

V České republice ruskou dezinformační válku mezi obyčejné lidi šíří jak otevření ruští kolaboranti, kteří by opět rádi vítali okupační vojka, dále lidi semletí dezinformacemi (typicky Balda), kteří jsou ale upraveni dezinformačními médií, politiky šířícími ruskou propagandu a nenávist a i mainstreamovými médií šířící totéž (Prima CNN např).

A stejně jako v Německu je celá tato chobotnice v online prostoru slepována tunami anonymních účtů a anonymních generátorů obsahu, kteří pomáhají uskutečňovat průnik dezinfoobsahu a ruské propagandy, mezi ostatní vrstvy obyvatel a uživatelů sociálních sítí.

Proruské účty už pochopitelně využívají i tzv. deepfake, kdy vytváří zcela falešná (eventuálně sestříhaná) videa

Část takto ovlivňovaných lidí pak změní svoje názory a následně logicky i volební preference.

Ovšem my se asi koordinované akce proti tomuto působení v naší zemi nedočkáme.

Lovení Čermáka, Netíka a třeba Peterkové je sice efektivní, ale to jsou loseři, ovlivňující jen hrstku lidí. Skuteční velcí hráči v těchto aktivitách snižující naši obranyschopnost jsou jinde a nenosí mikinu Slavie (jako Čermák), ale obleky za desítky tisíc a nenatáčí se na mobil, ale snímají je televizní kamery a jejich názory jsou přenášeny do miliónů domácností.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh