Ekonomická situace země není dobrá, nicméně je asi lepší, než se se před zimou mohlo zdát. Částečně pomohla státní podpora, částečně relativně nízká cena PHM (propisuje do všech odvětví) a strop na plyn i Elektřinu.
Horší je, že krize trvá už docela dlouho a jak se ukazuje na měsíčních pohybech inflace, ještě dlouho trvat bude. Navíc i ještě příští zimu budeme pociťovat nedostatek plynu, tudíž bude jednak drahý a taky bude sekundárně zdražovat i energie (cena elektřiny se počítá z nejdražšího zdroje a tím je plyn).
Dá se tedy očekávat, že dlouhá doba trvání krize bude vyvolávat napětí a nespokojenost a to samozřejmě zejména u lidí, kteří mají hluboko do kapsy. Dlužno dodat, že jich není zrovna málo, problém vyjít ma už +/- polovina rodin v zemi.
Klíčová proto, kromě samotných opatření, bude i komunikace vlády a to tím spíše, že zároveň začíná zveřejňovat nepopulární opatření (jejich návrhy), které mají snížit deficit veřejných financí.
V současné době jde především o zvýšení odchodu do důchodu, úprava schématu valorizace penzí a zvýšení některých daní.
Pro úplnost návrh vlády na pozdější odchod do penze: Dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci budou mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně půjdou do penze v 68 letech.
Vláda musí tato témata komunikovat intenzivně, jednoduše a transparentně.
Nemůže voličům cokoli zamlčovat, nebo dokonce lhát, vždycky se to pak obrátí proti ní a využijí toho extrémisti a populusti, přičemž jejich sdělení protlačí do každého obýváku s internetem kolaborantská a dezinformační scéna, s jejich hutnými informačními kanály.
Tohle je totiž naše domácí fronta války, kterou Rusko proti západu vede a je pro nás stejně důležitá jako ta ukrajinská, přičemž samostatnou kapitolu by si zde zasloužila i další záležitost, totiž (ne)boj s dezinformačním systémem.
Jen pár příkladů s poslední doby namátkou:
A. Bohuslav Svoboda, bude primátorem hlavního města. OK, Tento téměř 80letý člověk však voličům tvrdí, že při této funkci a tomto věku, hodlá nadále vykonávat funkci poslance, ale i předsedat výboru pro zdravotnictví, dále hodlá být i nadále členem správní rady VZP a ještě vykonávat lékařské povolání v soukromé ordinaci.
To je výsměch všem do očí. A ještě minimálně zčásti za naše peníze.
… jak píše investor Michal Šnobr: „Princip je jednoduchý. On ani nepočítá, nemůže počítat s tím, že by v těch funkcích pracoval, on tam bude jen vysedávat, pracovat bude zákulisí, které není ochotno ve volbách vystavit cv ani obličej. Ani se vlastně nestydí to přiznat.“
B. … a to není na toto téma jediný úlet. Namísto toho, aby se politici snažili rozbourat tuto praxi souběhu několik politických postů najednou, tak naopak ministerstvo vnitra připravuje návrh, podle nějž se odměna za souběžně kumulované funkce zvýší …
Jak píše Michal Berg ze strany Zelených: V senátu se to týká téměř 1/4 zástupců v počtu ODS: 10x STAN: 3x KDU-ČSL: 2x TOP09: 2x ČSSD: 1x ANO: 1x. Ve sněmovně bylo po zvolení přes 30 starostů a starostek, také napříč stranami.
Pokud chtějí pomoci výhradně starostům obcí, nebyl by žádný problém legislativně z toho vyjmout politické funkce, tak, aby řemeslník, který je starostou a je to jeho jediné zaměstnání netratil, ale zamezit poslancům parlamentu, aby brali za peníze za několik politických funkcí zároveň.
C. Důchodový věk.
Jakkoli chápu proč a jsem srozuměn, že mě se to týká taky, tak naopak nechápu, proč tuto v podstatě zjevnou skutečnost, vláda opakovaně zatloukala. Teď to lidi budou brát jako lhaní a „dělají z nás blbce!“ a budou mít pravdu.
Důkaz místo slov.
Věc je o to hloupější, že o zvýšení věku odchodu do penze mluvila většina expertů už několik posledních let, včetně toho proč se tak musí stát. Vláda se tak mohla jednoduše odkazovat na ně a nemusela tak lidem hloupě lhát.
Doplním jen, že návrh ještě není ve finální fázi (ale zvyšovat se bude) a diskutují se i náročnosti povolání, délka člověka v pracovním procesu a podobně.
Nicméně místo jednoznačných vyjádření co, proč a jak jsme svědky nesmělé debaty, kdy ani mezi členy vládních stran nepanuje u jejich mediálních vystoupení shoda…
Aby bylo jasno. Zvýšení věku odchodu do důchodu i když se dotkne samozřejmě i mě, podporuji. Ale nemůže to být jediným opatřením a doufám, že nebude. Stejně jako akceptuji nárůst daně z nemovitosti, je mi jasné v jaké je země situaci a že zvýšení příjmů do rozpočtu je potřeba. Ale myslím, že to je – vzhledem k výši deficitu – marginálie a navíc špatně komunikovaná. Umění komunikace s občany je možná důležitější, než samotné kroky politiků a tady vidím velký špatný.
D. Daně
Zejména koalice SPOLU postavila celý svůj program především na tom, že se daně v žádném případě zvedat nebudou a to i přesto, že jim finančníci i další odborníci z jiných segmentů společnosti svorně tvrdili, že je to nerealistický bod jejich programu. A to bylo ještě v době, kdy naši ekonomiku nezasáhla válka. Ikonické je třeba vlákno sociologa Prokopa, který natvrdo napsal, že „program SPOLU je asi nejvíce „populistický“ program, co jsem za 20 let u seriózní stany viděl.“
Bylo proto až komické jak se až do nedávna zaklínal ministr financí Stanjura, ekonomický expert ODS Skopeček a další tím, že daně se určitě zvedat nebudou a dokonce, když s otázkou zvýšení daní přišel před nedávnem první předseda KDU Jurečka, byl okřiknut, že to není na stole.
Tak už je.
Samozřejmě, že se to Prima TV chytí, bude s tou názorovou otočkou bombardovat diváky a jistě nebude sama. Použije to ANO, SPD i ruská pátá kolona.
A co je nejhorší, budou mít pravdu.
Navíc to podle mě jen zvýšením daně z nemovitosti nemůže skončit, její přínos pro snížení deficitu je na to příliš malý.
Navíc je tu i jedna zásadní věc, kterou často zmiňuje třeba Miroslav Kalousek: současná vláda prakticky neprovádí žádné reformy fungování státu, tak aby ušetřila na jeho provozu. Respektive něco se děje (pokusy o digitalizaci např), ale nejde o položky, které budeme moci zásadním způsobem připsat ke snížování dluhu ještě letos, nebo napřesrok.
Navíc mám obavu, aby se s blížícími volbami nezapletla vláda do populistického rozhazovaní ve snaze přetlačit rétoriku ANO, případně SPZ. Zatím k tomu vždy docházelo s železnou pravidelností.
E. A mohl bych pokračovat dál, třeba neúměrným zdražovaním potravin (neúmeěrným k situaci), kdy si agrobaroni ovládající náš trh (kdo jim to umožnil) zvyšují neskutečně marže, přičemž ten největší z nich pak tepe v médiích vládu za drahotu.
Buď by měla vláda zakročit, tak jako na začátku zimy zatakovala marže pumpařů, a pokud k tomu nenajde legislativní nástroj, měla by alespoň dostatečně intenzivně a srozumitelně informovat občany, proč máme téměř nejdražší potraviny v Evropě.
Viz následující obrázky:
Těch věcí, které díky špatně zvládnuté komunikaci ze strany vlády je hodně, kupí se a za všechny je budou chtít ve zkratce nepřátelé demokracie a naší prozápadní orientace potrestat.
Sami vidíte (a to seznam zdaleka není kompletní), že mají nabito…
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji