Babiš: Prostě to nevychází.

Premiér Andrej Babiš ovládnul miliardový koncern Agrofert v době, kdy mohl mít na účtu maximálně 29 milionů korun. Ukázala to analýza Babišových příjmů i výdajů za posledních 30 let.

Stoprocentní balík akcií Agrofertu skupoval Babiš v letech 1999 až 2004.

Majetek premiéra začal Radiožurnál zkoumat na základě takzvané kauzy Pandora Papers. Mezinárodní tým investigativních novinářů totiž přesně před měsícem zveřejnil zjištění, že Babiš koupil nemovitosti ve Francii za necelých 400 milionů. Není přitom zcela jasné, kde peníze vzal. Stejně tak ale není zřejmé, z čeho dříve platil za akcie Agrofertu.

Do roku 2004 včetně vydělal Babiš celkem 36,6 milionu korun, ale z toho 7,3 milionu už předtím investoval do luxusního bytu v Praze. I kdyby do konečného ovládnutí Agrofertu za nic jiného neutratil ani korunu, nemohl mít na akcie holdingu k dispozici více než zhruba 29 milionů korun.

„Skutečně není běžné, aby člověk za tisíce získal majetek v hodnotě milionů, případně za miliony získat majetek v řádu miliard,“ konstatoval česko-americký investiční bankéř a finanční analytik Ondřej Jonáš, který dříve pracoval pro společnosti Goldman Sachs, Salomon Brothers nebo pro americkou centrální banku (FED).

Okolnosti nákupu by podle něj měl Babiš jasně vysvětlit a doložit: „V opačném případě budou tyto transakce nadále vyvolávat podezření.“

Já jsem pracoval v Maroku dost dlouho, takže jsem si tam vydělal peníze, a to byl ten kapitál,“ řekl Babiš v červnu 2013 ve vysílání České televize. Z dalších Babišových vyjádření ale vyplývá, že veškeré úspory z Maroka současný premiér zřejmě spotřeboval na stavbu rodinného domu na Slovensku.

Zároveň tehdy Babiš pro televizi vyloučil, že by nákup akcií financoval pomocí úvěru: „Samozřejmě jsem na to měl peníze. Určitě jsem si nepůjčil.“

🏇 Jakoby tady někde smrděla lež a v dálce se rýsoval dlouholetý trest odnětí svobody.

🏇 Opět vypichuju naše novináře – i díky jejich dlouholeté kvalitní práci, kdy dokázali lidem ukazovat, co jsou politici u moci zač, dopadly letošní volby tak, jak nakonec dopadly.

(grafika @uywube)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh