Dnes slaví Ukrajina svůj Den nezávislosti. U nás by to byla samozřejmost, která většinu obyvatel české kotliny nezaujme, ale v Ukrajině má toto datum až brutálně aktuální symboliku.
Počet zbrojních dodávek z Evropy Ukrajině už od dubna klesá (máme ještě něco, čím můžeme výrazně pomáhat?) a šest největších evropských zemí po celý červenec nenabídlo Ukrajině žádné nové dvoustranné závazky ohledně vojenské pomoci.
Ukrajina je ale v souboji s mnohem silnějším Ruskem v situaci, kdy bez našeho masivního podporování vojenským materiálem, se ruskému tlaku nebude schopná ubránit.
Tento bod je jasný a všichni to víme. Představitelé západu, Rusové i Ukrajinci. Proto nás taky Putin vydírá plynovou kartou, ač by se mu jinak samozřejmě naše peníze za plyn velmi hodily.
Ke zmíněnému Dne nezávislosti Ukrajiny tentokrát však přislíbilo několik států západu další várku vojenské pomoci ukrajinským bojovníkům.
Pojďme si to postupně projít.
Tak především – a očekávaně – největší donátor, USA.
USA dnes oznámily obří balík vojenské pomoci v hodnotě 3 miliardy dolarů. Od doby, kdy se stal Biden prezidentem, už tak Spojené státy zaslaly Ukrajině zbraně a munici v hodnotě 10,6 miliardy dolarů.
Tentokrát však jde o pomoc, kterou Ukrajina dostane v dlouhodobějším horizontu (ČT24).
Pro zajímavost: Ukrajina podle svého premiéra Denyse Šmyhala už na válku s Ruskem vynaložila v přepočtu cca 280 mld. Kč, což je asi 40 % všech výdajů státního rozpočtu.
Další zemí, která přislíbila dodat Ukrajině pomoc je Německo.
Německo plánuje dodat Ukrajině další zbraně v hodnotě více než 500 milionů eur. Německo plánuje dodat 3 systémy protivzdušné obrany Iris-T, obrněné vozidla, 20 raketometů, munici a protidronové systémy.
V září doputují na Ukrajinu protivzdušné systémy, do konce roku pak další houfnice nebo protitankové systémy Gepard.
Další zbraně dodají spojenci výměnou za zbraně z Německa. Česká republika například takto darovala tanky T – 72, za něž dostaneme německé Leopardy.
Pokračujeme: na řadě je Švédsko
Švédsko oznámí dodatečný balíček pomoci pro Ukrajinu. Švédská premiérka Magdalena Anderssonová to sdělila médiím během summitu Krymské platformy 23. srpna.
Tam také řekla, že ruská válka proti Ukrajině má globální důsledky, jako je energetická a potravinová krize, za kterou nese plnou odpovědnost Rusko.
A pak je tu Slovensko.
Slovensko předá Ukrajině 30 bojových vozidel pěchoty BMP-1. Dodání se předpokládá v následujících týdnech. Na oplátku Slovensko obdrží z Německa 15 tanků Leopard 2A4.
Lotyši minulý týden předali ze své výzbroje ukrajinské armádě 4 vrtulníky, dva typu MI-17 a dva typu MI-2.
Lotyšsko už dodalo Ukrajině zbraně a individuální vybavení, bezpilotní letouny, munici, protitankové zbraně a protiletadlové střely Stinger v hodnotě více než 200 milionů eur.
Taiwan posílá na Ukrajinu 800 speciálních revolverových dronů 860 Armed VTOL, kterým se přezdívá ,,létající minomet“. Každý z nich může nést až osm nábojů.
Situace bez příkras: Více zbraní Ukrajině
,,Dosavadní dodávky munice a vojenské techniky pro Ukrajinu dokázaly situaci na bojišti pozměnit, ale ne překlopit rovnováhu. V pomalé, opotřebovací válce nemá po půl roce nikdo rozhodnou převahu.“
,,I přes svou počáteční výhodu v mužstvu a především v materiálu ruská armáda postupuje v posledních několika měsících tempem několika desítek metrů za den. Na druhou stranu, ruská armáda se stále nezastavila na místě.“
,,Ruská armáda přešla k taktice založené na kombinaci průzkumných misí, které mají identifikovat ukrajinské pozice, a jejich následného těžkého ostřelování, po kterém pak následuje další útok na oslabené a vyčerpané obránce. Tento základ ruských operací se cca od začátku dubna nijak nezměnil.“
,,Nasazení nových zbraní na ukrajinské straně (střel M31 z raketometů HIMARS a M270) ruskou palebnou převahu v těžkých zbraních zmírnilo, ale nezrušilo ji. Ruská logistika je méně výkonná než dřív, ruská děla mají méně střeliva, ale zjevně ho stále mají.“
,,V srpnu jsme dramatický doklad mohli vidět na doněcké frontě. Na tomto úseku bylo ukrajinské dělostřelectvo natolik oslabeno, že ruští a proruští dělostřelci se tu nemuseli obávat odvetné palby a mohli bombardovat ukrajinské pozice celé hodiny stále ze stejného místa.“
,,Rusko překvapilo tím, že hlavně v posledních týdnech dokázalo postavit poměrně velký počet dobrovolnických jednotek, byť zatím neověřených kvalit. To mu zřejmě umožní pokračovat i další týdny v dosavadní praxi tlačit na několik úseků fronty najednou. Ukrajina je tak nucena držet své jednotky po celé šířce fronty a nemůže je přesouvat a soustřeďovat podle potřeby.“
,,V Rusku probíhá mobilizace ekonomická. Od léta ruské podniky nemají právo odmítat armádní zakázky: ekonomika je tedy de facto plně podřízena „válečnému úsilí“. Přístup k některým pokročilým technologiím možná bude ztížený či nemožný, ale to v mnoha případech nevadí.“
,,Analytici se neshodují, jak dlouho může Rusko podobný styl války ještě podporovat hospodářsky, na prahu zhroucení ovšem země není. Hospodářsky trpí a nadále se vzdaluje vyspělým ekonomikám, ale munice a zbraní dokáže stále produkovat dost.“
,,Ukrajinská armáda je v diametrálně odlišné situaci než ruská, ale také zjevně není v ideální kondici. Morálku má sice stále vysokou, ale brzdí ji fakt, že nemá takové zásoby techniky, a tak velkou část ukrajinských pozic drží zjednodušeně řečeno lehká pěchota v zákopech.“
,,Jejím úkolem je v podstatě krýt se před ruským dělostřelectvem (a v podstatně menší míře i letectvem) a odrážet případné útoky pozemních jednotek nepřítele.“
,,Ukrajina v tuto chvíli má jen velmi omezené vlastní výrobní kapacity těžké vojenské techniky. Je závislá na zahraničních dodavatelích: tedy spřátelených zemích – a také na „darech“ od ruské armády.“
,,Zásadním problémem je také stále dělostřelectvo. Stále nemá těchto zbraní dost a ty stávající nemůže nasadit optimálně. Na frontě taky chybí množství bezpečného komunikačního vybavení. Řada jednotek se během letních bojů nemohla bezpečně a efektivně spojit s dělostřelectvem ve chvíli, kdy potřebovaly podporu nebo objevily nějaký vhodný cíl.“
,,Dosavadní dodávky techniky tedy stačí pouze na pokrytí ztrát, nikoliv na vybudování velké a dobře vybavené armády. Kyjev sice stále ještě nemá obecně řečeno nouzi o rekruty, ale pro nové muže a ženy v uniformě nemůže mít dostatek techniky a dalšího vybavení.“
,,Bez dodávek munice a techniky je ukrajinská situace dlouhodobě neudržitelná. Ty dosavadní přitom dokázaly situaci na bojišti pozměnit, ale ne překlopit rovnováhu na druhou stranu, takže Rusko nemá dojem, že jeho porážka je nevyhnutelná.“
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji