Bílá na pálce s napřaženou rukou

Střípek slovenské historie, který pomohl trhnout oponou rasismu jako součástí našeho systému.

Dnes už jsou rasistické výstřelky – i když se dějí a budou dít – za společenskou hranou, ale ještě dlouho po II. světové válce byl systémový programový rasismus součástí zejména euroatlantické civilizace.

Mimochodem, my jsme sice byli za železnou oponou, ale to nám nebránilo perzekuovat židy v padesátých letech v ČSSR, o dekádu později v Polsku a všechny neRusy v SSSR a Rusku dodnes.

🇺🇸 Ve Spojených státech se okovy rasové segregace rozlamovaly postupně a pomalu.

Rosa Parksová si sedla na „bílé“ místo v autobusu v prosinci 1955, Ruby Bridges přišla do „bílé“ třídy v listopadu 1960.

🇺🇸 Stejná rasová segregace panovala v USA samozřejmě i ve sportu, ale díky skutku se slovenskou stopou, se ledy začaly rozlamovat o desetiletí dříve.

🇺🇸 18. dubna 1946 se Jackie Robinson stal prvním černým hráčem v organizovaném baseballu, ve stále segregaci uplatňujících USA, když debutoval v týmu Dodgers‘ Montreal Royals .

🇺🇸 Robinson byl hodně dobrý (jinak by samozřejmě nemohl být angažován) a ve třetí směně trefil home run. Čekalo se, co se stane, protože hráči pak takovému borci gratulovi a třásli rukou, což bylo ale tou dobou směrem od bělocha k afroameričanovi tabu.

🇺🇸 Na to nedbal pálkař týmu George Shuba, který před našlapaným stadionem přelomově jako první potřásl svému spoluhráči rukou. Okamžik zachytil fotograf AP a snímek se stal ikonickým mementem začátku konce rasové ve segrace v nejpopulárnějším americkém sportu a ohlas měl i v celé společnosti.

George Shuba v dresu Brooklyn Dodgers

🇺🇸 George Shuba byl synem slovenských emigrantů, kteří se přistěhovali do Států v roce 1912. Strávil jako profesionál 8 sezón v MLB a patří mezi známé figury historie tohoto sportu v USA.

🇺🇸 Shuba se stal známým i tím, jak rozvíjel svůj „přirozený“ švih. Hodiny trénoval s lanem přivázaným ke stropu, na němž udělal dva uzly v místech, kde byla zóna úderu, a každý den cca 600krát trefoval tyto uzly pálkou za pohybu lana.

George Shuba: „Pro mě byl Jackie Robinson jako všichni ostatní kluci, hráč, který přišel hrát a my jsme věděli, že bude dobrý.“

A to JR skutečně byl: Později měl za sebou takové úspěchy jako ocenění pro nejužitečnějšího hráče Národní ligy a v roce 1955 dokonce vítězství ve Světové sérii. Byl šestkrát nominován do all-stars týmu nejvyšší baseballové soutěže. V roce 1962 byl uveden do síně slávy baseballu.

Jeho číslo 42 je již dnes z nejvyšší baseballové ligy na jeho památku vyřazeno a žádný hráč ho nesmí nosit.

🇺🇸 Gesto pana Shuby nebylo v tu dobu žádnou maličkostí, vždyť už během prvních soustředění zažíval mladý Robinson odstrkování. Jeho týmu často nechtěli kvůli němu pronajímat areály. Dokonce nesměl bydlet ani v hotelu s ostatními spoluhráči.

Takové byly Spojené státy v té době.

🇺🇸 Po konci profesionální kariéry byl Shuba až do důchodu poštovním úředníkem, s manželkou vychoval tři děti. George Shuba zemřel 29. září 2014 ve věku 89 let. Byl posledním žijícím hráčem Brooklyn Dodgers, který se zúčastnil finále World Series 1955, jediného, které Dodgers v jejich historii vyhráli. Dnes tento tým hraje už dlouho v Los Angeles.

🇺🇸 Jeho čin dnes připomíná 2 metry vysoká socha znázorňující ono podání ruky, která stojí v Shubově rodném městě, Youngstown v Ohiu. Socha s názvem A Handshake for the Century byla odhalena 18. dubna 2021, v den 75. výročí tohoto okamžiku.

George Shuba měl ve svém domě v Ohiu nad židlí pověšenou památnou fotografii, kterou rád ukazoval svému synovi a říkal: „Podívej se na ni. Chci, aby sis zapamatoval, co tato fotografie znamená – že se ke všem lidem máš chováš stejně.“

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh