Bude v zimě plyn? Nakonec asi ano.

Za prvé je tu text Financial Times, (přeloženo Deník N) ten ve zkratce říká, že náhradní zdroje energie, solidarita a úspory mohou překonat dopady zastavení dodávek ruského plynu.

Jestli se bude Ukrajina pořád bránit tak urputně (máme pro ní ještě zbraně?), myslím, že Putin k tomuto kroku sáhne.

,,Ruský prezident dal jasně najevo, že během nadcházející zimy použije přísná omezení dodávek zemního plynu jako ekonomickou zbraň, ale evropští politici a centrální bankéři stále hovoří o ruském embargu jako o pouhé možnosti.“

,,Celoevropské recesi se prakticky nelze vyhnout, ale nemusí být hluboká a nemusí trvat dlouho. Je to také poslední ekonomická karta Ruska. Pokud se Evropa postará o to, aby její ekonomiky přežily zimní období, ruské vydírání ztroskotá. Kreml si nepřipíše vítězství v Kyjevě, které by mu zařídily zimomřivé domácnosti ve Vídni, v Praze a Berlíně.“

,,Vzhledem k tomu, že plynovod Nord Stream 1 funguje na 20 % kapacity a další plynovody do východní Evropy jsou ohroženy, hrozí některým zemím tuto zimu fyzický nedostatek plynu. Všechny evropské země by čelily prudkému nárůstu cen. Již nyní se evropské velkoobchodní ceny plynu překračují 200 eur za megawatthodinu, zatímco před krizí se pohybovaly kolem 25 eur, což je cca 9 krát méně.“

,,Až Putin přitáhne šrouby, Evropa se musí vyvarovat noční můry v podobě energetického nacionalismu. Pokud se omezí přeshraniční obchod a vlády nehodí průmyslu záchranné lano, Putin postaví nezaměstnané v jedné zemi proti mrznoucím v jiných.“

Oni za Evropu umírají, uskromnění je jen minimum toho, co pro ně i pro nás můžeme udělat …

,,Nejdůležitější obranou je substituce. Pokud jde o výrobu elektřiny, uhlí je i přes důsledky pro životní prostředí dočasně omilostněno a Německo konečně už oznámilo, že odkládá vypnutí poslední tří funkčních jaderných elektráren. Očekává se, že kapacita výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Evropě letos vzroste o 15 %, což dále sníží závislost na ruském plynu.“

,,Po substituci přichází solidarita v rámci Evropy. Modelování MMF ukázalo, že větší přeshraniční sdílení plynu by mohlo výrazně snížit ztráty v nejhůře postižených zemích a téměř o polovinu snížit dopady na ekonomiky střední a východní Evropy při nízkých nákladech pro ty, kdo umožní, aby plyn proudil.“

,,Zlepšení přeshraniční infrastruktury a možnost čerpat plyn ze západní Evropy, která má mnohem lepší přístup ke zkapalněnému zemnímu plynu, umožní v budoucnu téměř eliminovat ekonomické dopady plynového embarga.“

,,Svou roli musí sehrát i domácnosti. Úspory v zimě budou mít zásadní význam Tíhu Putinovy energetické války by neměl nést pouze průmysl.“

,,Tato opatření by mohla zmírnit nejhorší dopady letošní zimy – propad HDP ve výši zhruba 6 % ve střední Evropě by se snížil na třetinu, přičemž ekonomika EU by podle modelů MMF utrpěla ztrátu ve výši pouhých 1,8 procenta, což je mnohem méně než v případě finanční krize.“

,,Případný pokles hospodářského výkonu by hlavně byl dočasný. Jakmile by ho stát jednou přestál, už by se neopakoval. Každou zimu se substituce podstatně zlepší. Vyspělé západní ekonomiky opět prokážou svou odolnost a pružnost – tentokrát tváří v tvář záměrnému pokusu o vyvolání chaosu.“

Evropská energetická solidarita pomůže i nám

Na podobné téma se rozepsal expert Hospodářských novin na EU Ondřej Houska.

,,Pomůže EU Česku, pokud mu dojde zemní plyn? Tady jsou důvody, proč ano.“

,,Vstřícnost k uprchlíkům a odvolávání se na solidaritu, to jsou dva fenomény, které by si s Českem ještě loni spojil opravdu málokdo.“

,,Co si asi musí politici v řadě států EU myslet, když slyší, co se ozývá z Česka. „Není možné, aby se země, jako je Česká republika, dostaly do problémů a všichni ostatní od nich dali sobecky ruce pryč,“ říká premiér Petr Fiala. Má pravdu. Ale Česko se podle toho až dosud nechovalo. Nejde přitom jen o migrační krizi, ale i o covidovou pandemii.“

Zatím EU nikdy nikoho padnout nenechala. Jsme provázaní navzájem, pád jednoho by mohl strhnout i ostatní

,,Rozdělí se s námi ostatní státy EU o zemní plyn, když ho budou mít dost, ale my ne? S jistotou to samozřejmě neví nikdo. Ale můžeme se pokusit o odpověď na základě znalosti toho, jak EU až dosud fungovala. A v takovém případě jsou naše vyhlídky optimistické.“

„Státy EU jsou mezi sebou solidární ne kvůli vyššímu morálnímu přikázání nebo pocitu sounáležitosti, ale protože to je v jejich vlastním zájmu. Němci, Finové nebo Nizozemci tak před více než 10 lety nepomohli Řekům v dluhové krizi kvůli tomu, že se zamilovali do jejich pláží a antické minulosti, ale proto, že se obávali, že pád Řecka by ohrozil euro – a tedy i je samé.“

 ,,Fond obnovy (proti jehož založení v EU hlasovali i poslanci vládní ODS) státy unie založily proto, že Itálie, zpočátku pandemií nejvíc ohrožená, je klíčovým obchodním partnerem všech. Pokud by se z covidu hospodářsky nezotavila, výrazně by utrpěly všechny země EU. Včetně nás, samozřejmě.“

,,Zároveň vidíme, že s každou další krizí ochota k pomoci, tedy k poskytnutí solidarity, roste. Nejde samozřejmě o nic jednoduchého. Itálie si oprávněně stěžovala, že když ji zasáhl covid a požádala své partnery v unii o poskytnutí roušek a dalších ochranných pomůcek, nedostala vůbec nic. Naopak řada zemí včetně Česka vývoz tohoto materiálu rovnou zakázala. Během krátké doby ale nastal obrat a zdravotnická pomoc mezi státy sedmadvacítky mimořádně zesílila – vzájemně si toho nakonec poskytly mnohem víc, než kolik jim poslala Čína, jejíž dodávky přitom čeští politici na letišti pompézně vítali.“

,,Nizozemští či němečtí politici prostě chápali, že je v jejich vlastním zájmu rozdělit se – vždyť nepodpořili nikoho jiného než své vlastní obchodní partnery. A padnou-li vaši obchodní partneři, jaksi pak nemáte komu prodávat.“

,,Situace, kdy by ostatní státy plyn měly, ale Česko by muselo vypínat průmyslovou výrobu, není v ničím zájmu. „Třeba Němci dobře vědí, že pokud by se zastavil český průmysl, okamžitě se zastaví i německý průmysl, protože Češi jsou jeho velkými dodavateli,“ řekl HN Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.“

Co je dnes v Evropě nejdůležitější? Zastavit Putinovu expanzi směrem na západ. Součástí tohoto procesu je i plynová válka. Kdo vydrží, vyhraje.

,,Jedním z důvodů solidarity je tedy vlastní zájem. Tím dalším je ale obecná nutnost uchovat kompaktnost Evropské unie, tohoto klubu, jehož další existence a akceschopnost jsou pro všechny jeho členy životně důležité. Byť se nám eurofobové snaží namluvit opak, země unie jsou společně mnohem silnější, než kdyby se každá musela potýkat se současnými výzvami sama za sebe.“

,,Dramatické krize posledních let „tlačí Evropu stále dál na cestě ke společenství spojenému stejným osudem, které čelí událostem jako jednotný celek. Žádná evropská federace s centralizovaným rozhodováním, ale společná vůle jednotlivých členských zemí, které si uvědomují, že jen společným jednáním dokážou uhájit své zájmy.“

,,A právě proto je pravděpodobné, že pokud budou mít ostatní státy unie zemní plyn, ale Česko nikoliv, pomohou mu. Navzdory všem našim chybám, kvůli kterým jsme svou závislost na Rusku před jeho invazí na Ukrajinu stále udržovali na cca 100 % naší spotřeby. „Snad tato zkušenost přiměje náš národ k výraznějšímu přijetí celku Evropy za naši širší vlast,“ píšou o různých dopadech války na Ukrajině dva přední čeští historici, profesoři Jaroslav Pánek a Jiří Pešek. Kéž by měli pravdu.“

Kudy bez ruského plynu?

Nad tím se zamýšlí na webu iRozhlas.cz Jakub Grim.

,,Evropská unie se připravuje na odstřižení od ruského plynu. Jaké jsou její možnosti? Horečnatě se shánějí dodávky zkapalněného plynu ze zámoří, uvažuje se o vlastní těžbě i výstavbě nových jaderných bloků, vlády vyzývají k úsporám…“

,,Nejjednodušším řešením, jak problému čelit, jsou úspory. Snížení pokojové teploty o jeden stupeň totiž může vést až k šestiprocentní úspoře. Vlády jednotlivých zemí tak vyzvaly občany k šetrnému zacházení s energiemi a samy se snaží jít příkladem.“

,,V Německu dochází k omezování provozu bazénů nebo nočního osvětlení veřejných budov a památek, ve Španělsku se v rámci úspor v létě omezí chlazení a v zimě vytápění budov. To vše proto, aby plyn uložený v zásobnících vydržel v zimě co nejdéle“

,,Nad tím, jak ruský plyn nahradit, v posledních měsících přemýšlejí ve většině unijních zemí. Evropská komise jedná o dodávkách zemního plynu s Nigérií a už dojednala memoranda s Ázerbájdžánem, Norskem, Izraelem či Egyptem.  Prohlubuje se spolupráce také s USA. V červnu Evropská unie i kvůli prudkému snížení ruských dodávek poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než plynovody z Ruska.“

,,Nezbytně nutnou infrastrukturou pro zajištění vyšších dodávek zkapalněného plynu jsou terminály – ať už pevné, nebo plovoucí – pro skladování a opětovné zplyňování LNG. Do konce roku by měly být spuštěny nové terminály ve Finsku, Nizozemsku nebo Turecku. A v příštím roce pak dvě jednotky v Německu a po jedné v Itálii a Řecku.“

,,Otvírá se (na čas) znovu prostor pro už odepsané uhlí. Podle prognózy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by se měla spotřeba uhlí v letošním roce přiblížit rekordnímu roku 2013 a v příštím roce vytvořit nové maximum.“

,,A co my? Energetická nezávislost v tuzemsku v minulých letech nebyla prioritou. Česko bralo před válkou 97 procent svého plynu z Ruska. A to i kvůli tomu, že vláda v roce 2017 odmítla obnovit kontrakt na norský zemní plyn a nevyužila možnost stavby plynovodu z Polska.“

,,Co se týče plynovodu do Polska, současná vláda Petra Fialy na této možnosti pracuje. Tzv. Česko-polské obousměrné propojení – plynovod Stork II – by mohl v budoucnosti pokrýt až více než čtyři pětiny české spotřeby. To je však hudba budoucnosti. Ministr Síkela počítá s řadou opatření, díky kterým by mělo Česko přečkat nadcházející zimu. Jedním z nich jsou co možná nejvíce naplněné plynové zásobníky.“

,,Podle Kocůrka z EGÚ je ale roční spotřeba plynu čtyřikrát vyšší než kapacita zásobníků: „Byť by byly zásobníky naplněné, nestačily by nám. Potřebujeme k tomu i dovoz, a pokud ten nebude dostatečný, tak i omezení na straně spotřeby. Pro ty případy získal ČEZ na aukci třetinu kapacity nového plovoucího terminálu na LNG v nizozemském Eemshavenu, který začne fungovat na podzim.“

Zatímco dlouhé měsíce před válkou Češi zaplavovali sociální sítě fotkami, jak se otužují ve studené vodě, dnes se nám ruští kolaboranti snaží podsunout, že snížit teplotu v bytě o 2 stupně se rovná národní tragédii. Nešetříme proto, že to po nás někdo chce, ale proto, že se tím bráníme diktátorovi, v jehož zájmu kolaboranti pracují.

Česko se stará, Česko má?

Ministerstvo financí aktuálně: ,,Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba do srpna příštího roku.“

Přičemž v plánu jsou započteny úspory plynu ve výši 15 %. Ty si podle mě vynutí sama cena komodity.

🏇 V textu jsou dále podrobně popsány situace ohledně vyhlídek na zimu jednotlivých zemí EU. Osobně bych se nebál ani toho, co se bude dít, až Putin zastaví dodávky plynu do Evropy.

Bude se o tom hodně psát, média budou vyvolávat hysterii (budou tak honit vysokou čtenost), ale Česko to zvládne. Protože je členem EU.

Jiným příběhem bude cena plynu, ta bude extrémně vysoká a tady musí těm, kteří na zálohy nebudou mít, pomoci vláda.

Větším nebezpečím pro ČR než eventuální nedostatek plynu budou vlivové akce ruské propagandy, kolaborantů a nesystémové opozice složené s mafie ANO a proruských stran SPD, Trikolory a dalších. Ti budou vyvolávat přízraky (vzpomeňme na kauzu lithium, vyvolanou ruskými dezinfokanály) rozvratu společnosti a ve skutečnosti budou tlačit jednak na ukončení pomoci Ukrajině a taky se budou pokoušet rozbít důvěru v západ a demokratické instituce.

A tady vláda vůbec netuší, co ji bude v zimě na tomto poli čekat …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh